• Camera Zoom Fx

  Fotoğraf düzenlemede esas amaç, genellikle dekoratif olmaktadır. Dekoratif olmasından kasıt, fotoğrafın boyutundan ziyade renk ve canlılığı konusunda yapılan değişiklikler ile fotoğraf daha ilgi çekici ve çok daha canlı veya cansız hale gelerek, fotoğrafta yer alan her nesnenin daha karizmatik ve ilgi çekici olduğunu göstermek. Bu sebepten dolayı da Android mobil cihaz kullanan kullanıcıların tercih ettiği 10 fotoğraf düzenleme uygulamalarını araştırarak, sizlere tercih edilmesi uygun fotoğraf düzenleme programlarını sunduk. Özel kamera sistemlerine sahip olan cihazlar olduğu gibi yüksek Ultra HD düzeyde kameralara sahip olan mobil cihazlar için Android işletim sisteminin de getirdiği birçok uygulamalardan birisi ise fotoğraf düzenleme adı altında sektörde yer edinmiş fotoğraflarınızı düzenlemeye yarayan uygulamalardır.

  Procapture

  Procapture

  Camera Awesome

  Camera Awesome

  Vignette

  Vignette

  SnapSeed

  SnapSeed

  VSCO Cam

  VSCO Cam

  Camera Zoom Fx

  Camera Zoom Fx

  Camera FV-5

  Camera FV-5

  Tiny Planet Fx-Pro

  Tiny Planet Fx-Pro

  AutoStitch Panorama Pro

  AutoStitch Panorama Pro

  A Beatifull Mess

  A Beatifull Mess

  Yukarıdaki listede yer alan uygulamalar, ücretsiz olup 2-3$ aralığında ücretlerle pro versiyonlarını da edinebilirsiniz.

  Bunlar dışında, ayrı bir madde açmak istediğim fotoğraf düzenleme uygulaması ise, Adobe Photoshop Express’dir.

  Adobe Photoshop Express Adobe firmasını Windows tabanlı bilgisayarınızdan yakından tanımışsınızdır. Windows tabanlı işletim sistemine sahip bilgisayarlardaki yer alan birçok uygulamanın sahibi olan Adobe firması, sektördeki gücüne güç katarak Android işletim sistemine sahip olan mobil cihazlar sektörüne giriş yaptı. Adobe Cs serisiyle tanıdığımız fotoğraf düzenleme uygulamasını, profesyonel grafikerlerden tutun amatör grafiklerinin de dahi kullandığı ve özellikle tasarım çizmedeki rahatlığından dolayı oldukça hızlı ve şık şekilde tasarımlarını ortaya getirten bir uygulama olmasından dolayı yakından tanımıştık. Yapılan incelemelerimiz de Adobe Photoshop Express uygulamasının, Windows tabanlı bilgisayarlar için çıkardığı Cs serisine benzer olduğunu ve bu konudaki başarılarını mobil cihazlar için ürettiği fotoğraf düzenleme uygulamasında da göstermiş bulunmaktadırlar. Çevirme, renk tonu, kırpma ve yazı yazma gibi bileşenleri, mobil cihazlarınızı kullanarak çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 173 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • jel akü

  Gelişen teknolojiyle birlikte akü üreticisi firmalar ürettikleri akülerde daha uzun ömür ve yüksek performans almak adına arayışlara girdiler. Şimdiye kadar üretilen hatta halen kullanımda olan pek çok akü ki bu aküler “kuru” veya “sulu akü” diye ikiye ayrılır, kullanım ömrü olarak genellikle 6 ay ile 1.5 yıl arasında değişmektedir. Son kullanıcın akü ömürlerinin kısa oluşundan şikâyetle üretici firmalar yeni arayışlara girdiler ve daha uzun ömürlü akü nasıl üretebiliriz in arayışına girdiler. Uzun ömürlü aküler için ilk ARGE çalışmaları 1930 lu yıllarda merkezi ABD de bulunan Trojan akü firması tarafından yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalar neticesinde akü teknolojilerine “jel” ve “deep cycle” diye iki farklı tanım geldi.

  Deep Cycle Jel Akü Nedir?

  Herkesin anlayacağı dilde anlatmak adına ingilizce bir terim olan deep cycle derin döngü anlamına gelir. Bunun mealinide şu şekilde yapabiliriz. Klasik akülerde her şarjda akü performansı istisnasız düşerken deep cycle özelliğine sahip akülerde şarj – deşarz sonrası performans düşüşü yaşanmaz ve deşarj sonrası sarjda akü kapasitesinden bir şey kaybetmeden kendisini yenilir. Derin döngülü jel akülerde kapasite kaybının yaşanmadığı gibi akü ömürleride 5 ila 15 yıl gibi uzun sürelerde olabilmektedir.

  Nerelerde Kullanılır?

  Deep Cycle jel aküler daha çok tüm gücünü akülerden alan araç ve makinalarda kullanılır. Bunlar;

  Temizlik makinaları

  Elektrikli motosiklet ve Bisiklet

  Akülü Tekerlekli Sandalye

  Güneş Enerji Sistemleri – Panelleri

  Golf Araçları

  Tekneler

  Derin Döngülü Jel Akü Fiyatları

  Derin döngülü akülerde yüksek teknoloji kullanıldığından haliyle kullanılan yüksek teknoloji fiyatlara da yansımaktadır. Ön bilgi olması açısından akü fiyatları için şuraya bakınız.

  Jel akülerde ilk bakışta fiyatlar son kullanıcıya fazla gelse de gerek akülerden alınan yüksek performans gerekse de uzun ömürlü olmaları akülerin uzun vadede kendi kendini amorti ettikleri söylenebilir.

  Kaynak: http://www.jelakuler.net

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 261 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • en iyi mobil oyun

   

   

  Mobil teknolojinin gelişmesi, mobil kullanımını da hayli artırdı, bu da oyun dünyasındaki mobilleşmeyi hızlandırdı. Bu yazımızda da, 2015 yılı istatistiklerine göre en çok oynanan mobil oyunları ele alacağız. İşte en çok oynan mobil oyunlar :

  • Overkill 3
  • Drag Racing 4×4
  • Clash of Clans
  • Asphalt 8: Airbone
  • Fifa 15 Ultimate Team
  • Football Manager Handheld 2015-06-20
  • aa
  • Game Of War – Fire Age

  Yukarıda yer alan listedeki oyunlar, 2015 yılı içerisinde en popüler oyunlar listesine girmiş oyunlardır. Mobil oyunlardan en çok tercih edilenleri görmektesiniz.

  Yukarıda yer alan oyunların ortak bir özelliği var aslında, zaman kavramı ve seviye ilerleme metodunun bu oyunların hepsinde olduğunu görmektesiniz. Anlaşılan o ki sektördeki gelişmeler artık her zaman bu yönde olacak ve  tek tük simülasyon oyunların daha az popüler olmaktadır. Bağımlılık yapmasından dolayı tercih edilmek istenmese dahi tercih edilen mobil oyunların grafik ve boyutlarındaki ilginç durumu da sizinle paylaşmak istiyoruz. Çoğu yeni çıkan mobil oyunların boyutları çok yüksek derecede olmaktadır ve boyutuyla beraber grafiğinde çok daha gerçekçi ve kaliteli canlı renklere sahip olmasından dolayı, mevcut birçok mobil cihazların kaldırmayacağı şekilde oyunlar sektöre sunulmaktadır. Bu şekilde mobil cihaz pazarına da el atarak, kullanıcılarının mevcut mobil cihazlarını değiştirterek cansız olan mobil cihaz sektörünü bile oyun yapımcıları isteklerine göre hareketlilik sağlayabiliyorlar.

  Listede yer alan mobil oyunları tercih edebilirsiniz, maddeler halinde verdiğimiz oyunlar Android tabanlı mobil cihazları desteklediği gibi bizler ise oyunların hemen hemen hepsini test ederek başarılı bir grafiğe sahip olduklarını saptadık lakin sizler yinede o algıdaki değişikliklerden habersiz olmayın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 416 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • sanal-gerçeklik-virtual-reality

  Son zamanlarda popülerliğini kazanan sanal gerçeklik cihazları aslında ilk kez ortaya çıkmıyor. Bu çalışmaların temeli daha öncelere yani bundan on yıllar öncesine dayanıyor. 2005 Lise hazırlıktayken, Main Course kitabımızda Virtual Reality’nin gelecekteki yerinden bahsediliyordu; o “gelecek” geldi.

  Sanal Gerçeklik kavramının popülerleşmesinin bir sebebi olarak ise şu gösteriliyor:

  Yaşanılan dünyanın sınırlarının ortadan kaldırılması, istenilen hayatın yaşanılmasının zevkinin doruklarına çıkılması, birşeyi yaşamadan önce yaşamak vb.

  Esas adı “Virtual Reality” olan sanal gerçeklik, bilgisayar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlar bütününe denir.  Sanal gerçeklik cihazları tarafından gösterilen her görüntü bilgisayar ortamında hazırlanmış görüntülerdir. Tüm bunların yanında bazı oluşturulmuş görüntüler ses ve hareket gibi diğer duyulardan da yararlanır.

   

  Sanal Gerçekliğin Uygulama Alanları

   

  Eğitim:

  Sanal gerçeklik sayesinde uzay alanında dahi öğrencilere uygulamalı bilgi verilebiliyor.  Pilotlar uçuş simulasyonu yapabiliyor.

  Bu teknoloji sayesinde, bilgisayar alanında okuyan öğrenciler için 3D Max çizimleri gibi zorlu çizim programlarında öğrencilerin zorlukları atlatmasına yardımcı oluyor.

  Gözlem:

  360 derece gezilip gözlenebilir yaşam ortamı ile inceleme işlemleri bu teknoloji sayesinde kolaylıkla yapılabiliyor.

   

  Sağlık:

  Sağlık alanında kullanılan buteknoloji, tıp alanında eğitim gören geleceğin doktorlarına iyi bir çalışma, öğrenme ve gözlemleme gibi faaliyetleri gerçekleştirebilmelerine olanak sağlıyor. Yakın gelecekte, ameliyattan önce sanal ameliyat yapılabilecek.

   

  Eğlence:

   Oyunların sanal gerçeklik cihazlarıyla daha keyifli olması amaçlanıyor; başarılıyor da.

  Sadece oyun da değil tabii. Eminim bu teknoloji yakında sinema, video oyunları gibi sektörleri de kapsar.

   

   

  Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nedir? Neler Yapılabilir?

   

  Sanal gerçeklik gözlüğü: Asıl adıyla VR Cardboard. Sanal gerçeklik teknolojisinin ve 360 derece videolarının yaygınlaştığı bu dönemlerde, markalar için gün geçtikçe pazarlama aracı haline dönüşen ve Google’ın da bun hız kazandırmasıyla bu gözlükler ortaya çıkmıştır.

  Gözlüğü ilk kullandığınızda başınızı sağa, sola, yukarı ve aşağıya döndürdüğünüzde başınız da biraz dönebiliyor. “Motion Sickness” (Türkçesi: “Hareket Hastalığı”) adı verilen bu rahatsızlık beş dakika sonra geçiyor.

  Kısacası her teknolojik ürün gibi bu teknolojik gelişimin de insan hayatını kolaylaştırmak gibi bir amacı var. Peki ama bu teknolojinin insan hayatına hiç mi olumsuz etkisi olmayacak? Onu da zaman gösterecek.

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 237 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Mhrs Randevu

  Adana Diş Hastanesi Randevu almak isteyen bireylerin, bu işlemi en kolay şekilde yapabilecek oldukları yer olarak internet kanalını gösterebiliriz. Bireylerin internet kanalını kullanmaları halinde, diledikleri randevu işlemini yapabilecekleri gibi sistem üzerinden ekstra olarak birçok şeyi de görüntüleyebileceklerdir. Örneğin hastaneye gidecekleri gün hastanede yer alan doktorları ya da onların boş günlerini değerlendirebilecekler ve işlemlerini ona göre yapabileceklerdir. Bunun yanında randevu sistemleri insanların hastane maceralarında birden fazla şeyi de kolaylaştırmıştır. Özellikle Adana gibi büyük bir şehirde hastalanabilecek olan kişilerin fazla olmasıyla birlikte, hastanelerin çok sayıda ziyaretçiyi kaldırabileceğini de söyleyebiliriz. Bunun için oradaki sıra bekleme durumunun sona ermesi maksadıyla yönetim olarak randevu sistemi getirilmiştir. Bireyler, hastaneye gelmeden önce randevu sistemi sayesinde rahatlıkla randevularını alabilmekte ve hastaneye gelecek oldukları saatleri rahatça kararlaştırabilmektedirler.

  Mhrs Randevu Alma olayını bilen kişilerin çok az sayıda olduğunu söyleyebiliriz. Bireyler, internet üzerinden yapacak oldukları araştırmalarda sistem üzerinden ne kadar kolay bir şekilde randevu alabileceklerini bilmelidirler. Aldıkları randevunun saatinde hastanede oldukları zaman hiçbir sıkıntı oluşmadan ve sıra beklemeden tedavilerini olabileceklerdir. Mhrs Randevu Alma sistemleri sayesinde, hastanede oluşan kuyrukların da sona erebileceğini söyleyebiliriz. Haliyle de insanlar buralarda fazla bir vakit kaybetmeden tedavilerini rahat bir şekilde olabilecekler ve sağlıklarına kavuşabileceklerdir. Yeni açılan Adana diş hastanesine, çevre illerden gelen kişilerin de fazla olabileceğini söyleyebiliriz. Çevre illerden gelen bireyler, muayenelerini güzel ve kısa bir zaman zarfı içinde olabilmek için yine aynı şekilde randevularını alarak gelmedirler.

  Bu diş hastanelerinde bireylerin muayeneleri uzun sürebildiğinden dolayı, geç gitmeniz halinde normalde sıranın size geç gelmesi gerekecektir. Ancak almış olduğunuz randevu sayesinde, o saatte hastanede olabilirseniz, doğrudan doktor gözetimi altına alınabilecek ve tedavinizi gerçekleştirebileceksiniz. Bazı insanlar, hastanelerdeki bu tür sıra işlemlerinden çekindiklerinden dolayı gitmezler. Ancak yeni olarak getirilen bu sistemler sayesinde bireyler, sırasız bir şekilde işlemlerini halledebildikleri gibi günlerinin büyük bir kısmı da yine kendilerine kalmakta ve diğer işlemlerini rahat bir şekilde çözme yoluna gitmektedirler.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 28 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • two 3d humans keep gears in hands

   

  Gerek masaüstü gerekse de dizüstü bilgisayarlarınızda kesinlikle kullanmanızı gerektirecek programların listesini çıkardık ve her program hakkında detaylı araştırmalar yaparak, kullanıcılarına ne gibi faydalar sağladığını analiz etmiş bulunmaktayız. 4 adet küçük ama etkili olan Windows işletim sistemini de destekleyen bu programları hayatınıza dahil etmeye hazır mısınız? O halde;

  • batterybarBatteryBar: Programın en büyük özelliği ise dizüstü kullanan insanları ve kullanıcılarını etkiliyor olmasıdır. Masaüstü kullanan biri iseniz bu konu pek sizinle alakalı değildir. Dizüstü bilgisayarlarının en kalitesinden tutun, en düşük kaliteye sahip olan bilgisayarların ortak bir sorunu olan soruna çözüm getirmeyi hedeflemişlerdir. Bilgisayarınızın sağ alt bölümünde yer alan şarj bilgisini pek çoğumuz tercih etmemeyi eğlerdik lakin daha önce bu tarz bir program üretilmediğinden bu konuda hepimiz mağdur gibi olduk. BatteryBar ise bilgisayarınızın sağ alt bölmesine yeni bir batarya ikonu yerleştirerek ve yerleştirildiği andan itibaren daha önceki kullanım süresini analiz etmeye yarıyor. Bu analizlerin sonucunda sizlere bilgisayarınızın şarjının ne kadar kaldığını ikaz etmektedir. Eğer doğru payı yüzdesi yüksek olmasını istiyorsanız, belirtilen programı uzun süreli olarak bilgisayarınızda kullanmalısınız. Bu sayede geçmişteki performans ve enerji durumlarını analiz edip arşivlerini yerleştirmektedir ve sizlere sunacağı bilgilerde, arşivlerinde yer alan bilgileri ve analizlerini de kullanarak başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Belirttiğimiz program, güzel ve göz alıcı batarya ikonuyla da dikkat çekmektedir.
  • cclenaerCCleaner: Gerek masaüstü gerekse de dizüstü bilgisayarların sıkça tercih ettiği temizleme programıdır. Temizlemesinin mantığı, diğer bilgisayar temizleme programlarına göre farklı çalıştığını belirtelim. Yani düşünüldüğü gibi anti virüs ve benzeri program değildir. CCleaner programının mantığı şu şekilde çalışmaktadır. Sisteminizde kullanılmayan gereksiz dosyaları temizler. İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla, Yandex ve Comodo Dragon gibi tarayıcılara sahip iseniz sizleri ilgilendiren bu konu, CCleaner programının internet geçmişinizi temizlemesidir. Sadece internet geçmişini temizlemekle kalmayan program, tarayıcınızda yer alan varsayılan ayarları dahi sıfırlayabilmektedir. Yani tarayıcınızda bir yavaşlama olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle başvurmanız gereken programdır. Küçük boyutu ve hızlı işlevleriyle kullanıcılarının odağı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Registry Temizlemesinden dolayı kullanmadığınız ve eski kayıtlarınızı da temizleyebilmektedir. Bahsi geçen temizleme işlemini yaptıktan sonra, temizleme işleminizi de yedekleme şansını kullanıcılarına vermektedir.
  • lightshotLightShot: Türkçe dil sürümüyle sektöre giriş yapmasından dolayı kullanıcıların dikkatini üzerinde çok kolay toplamıştır. Amacı hızlı ve pratik şekilde saniyeler içinde, tabii bu sürede görüntü kalitesi de düşmemektedir, ekranın görüntüsünü almaktır. Görüntü kalitesini düşürmediğimizden bahsedelim biraz da. LightShot programının tercih edilmesindeki en büyük etken olarak, görüntü kalitesindeki başarısının görünmesi olağan bir durumdur. Çünkü diğer ekran görüntüsünü kaydeden masaüstü programlarını incelediğimiz de hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Görüntü kalitesini önemsemeyen ve ekran kaliteniz ne olursa olsun onu dahi takmayan, kendi belirttiği pikseller ile ekran görüntünüzü almaya çalışan uygulamalardan ziyade LightShot yüksek ekran görüntü kalitesi ile dikkat çekmektedir. Bir diğer yönü ise, pratik ve hızlı şekilde ekran görüntüsünü aldığınız anda seçenekler butonu ile karşı karşıya kalmanızdır. Bu konuda eğer isterseniz görüntünüzü, LightShot programının web sitesine saniyeler içerisinde bir tık ile yükleyebilirsiniz. Dilerseniz düzenleme butonuyla çekmiş olduğunuz ekran görüntüsü üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz yahut dilediğiniz anda kendi bilgisayar alanınıza ekran görüntüsünü yükleme fırsatına ulaşıyorsunuz. Başarısından dolayı LightShot uzun yıllar boyunca, hizmet ettiği sektörde zirvede olmayı devam ettirecek. Bizler ise kullanıcıları olarak kendilerinden yenilikler ve yeni güncelleştirmeleri bekliyor olacağız.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 7 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • lg_g5

  LG’nin yeni amiral gemisi G5, “dünyadaki ilk modüler mobil cihaz” olma özelliğine sahip. Diğer yandan donanımsal olarak cihazda iyileştirmeler yapılmış. Dilerseniz detaylı bir şekilde inceleyelim.

  Öncelikle görsel detayları inceleyelim:

   

  • Bu sefer LG metal kasaya yönelmiş. G5’in kasası metal kasa olarak piyasaya sürüldü.
  • Daha önceki LG amirallerine istinaden G5 amiralinde ses açma kapatma tuşları cihazın yan kısmına konumlandırılmış durumda.
  • Cihazın ağırlığı ise 159 gram.
  • Renk seçenekleri ise şu şekilde: Pembe, Beyaz, Gri ve Altın renkler.
  • Cihazın arkasında parmak izi sensörü ve lazer otofokus özelliği olan çift flaşlı bir kamera bulunuyor. Bu parmak izi diğer taraftan da “home” tuşu görevi görüyor.

  Ekran özellikleri:

  1. LG G5 modelinin ekran çözünürlüğü ise Quad HD (1440×2560). Ekran boyutu da 5.3 inç.
  2. Yüksek çözünürlüklü IPS LCD paneli bulunuyor.
  3. LG G5’in ekranı ise Corning Gorilla Glass 4 ile korunmakta.
  4. G5’in bir diğer güzel özelliği ise “Always On”, Türkçe karşılığı “Her zaman açık” olan bu özellik sayesinde telefon uyandırılmasına gerek kalmadan saate bakabiliyor, cihazın şarj durumunu görebiliyorsunuz.

  lg g5

  Gelelim cihazın teknik detaylarına. LG, sanıyorum ki bu cihazla geniş bir kitleyi hedef almış. Baktığımız zaman çok güçlü donanımsal özelliklere sahip bu cihazın teknik detayları şu şekilde:

  • G5, 2.2 GHz değerinde işlemci hızı ve işlemci olarak Snapdragon 820 işlemci kullanıyor.
  • Ayrıca grafik için Adreno 530 kullanan cihaz, 4 GB RAM’e sahip. Bunun yanında cihaz son android sürüm olan 6.0.1 Marshmallow ile piyasaya sürülüyor.
  • LG, G5 ‘te Quick Charge 3.0 teknolojisini kullanarak şarj sorununun başlamadan önüne geçecek gibi duruyor.
  • 32 GB ROM’u bulunan cihaz microSD kartlarla arttırılabiliyor.

   

  Cihazın kamera özellikleri ise şu şekilde:

  LG, G5 kullanıcılarına kamera çözünürlüğü 16 MP + 8 MP olmak üzere iki kamera üzerinden kaliteli fotoğraflar çekebilme imkanı sağlıyor.  Lazer otofokus ve çift LED flaş özelliklerinden de vazgeçmiyor.

  Cihazın ön kamerası ise 8 MP’lik bir görüntü kalitesi sunuyor. Telefonun bataryası ise 2.800 mAh.

  Cihaz hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?

   

  LG G5 için puanınız?

  Sonuçları Göster

  Loading ... Loading ...
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 213 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • web yöneticisi araçları

  Yeni gelen yasa zorunluluğu ile firmaların web site açma mecburiyeti birçok işletmenin canını sıksa da farkında olmadan faydalı bir şey yapmakta olduğunun daha sonrasında farkına varmaktadır. Çünkü yaptırılan web sitesi zorunluluğun dışında aynı zaman’da sizin kurumsal bir yapıda internete ayak atmanızın ilk koşuludur. Markanızı ve varlığınızı internet dünyasında keşfetmek isteyenlere kurumsal kimliğinizi tamamen tanıtabilir, ayrıca güvenilir bir izlenim bırakmanızı sağlayabilmektedir. Örnek olarak verecek olursak; işletmenizin lokasyon gereği bulunduğu semt veya ilçe değil, aynı zaman’da milyonlarca insanın farklı şehirlerden ya da farklı ülkelerden sitenize erişim sağlayarak hakkınızda bilgiler ve görsellere erişme şansına sahip olacaklardır. Web sitesi açmak için öncelikle İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Konya veya Ankara web tasarım gibi büyük şehirler olmak üzere birçok şehirde bulunan web tasarım ajansları ile iletişme geçerek bu konu hakkında ön bir görüşme sağlayabilirsiniz.

  WEB TASARIM İŞLERİMİ KİME YAPTIRMALIYIM?

  Web tasarım konusunda bu soruya net iki cevap bulunmaktadır. Bunlardan biri web tasarım Ankara olarak nitelendirilen kaliteli ajanslar ile çalışmanızdır. Bunun nedenine gelirsek web tasarım yaptırmak için yüz yüze görüşebileceğiniz sorunlarınız olduğu halde hem teknolojik yollar ile hem de kendilerini işyerlerinde ziyaret ederek site içeriğinde tam olarak ne istediğinizi ve nelere istemediğinizi net bir şekilde ifade etmek adına işlerinizi kolaylıkla ve karşınızda muhatap bularak yapabilirsiniz.

  Bir diğer ikinci seçenek ise; Türkiye’de herhangi bir ilde ikamet ediyor ve bulunduğunuz şehir içerisinde profesyonel bir web tasarım ajansı bulunmuyor ise ya da bu işleri yapan kimseler yok ise İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Diyarbakır veya Ankara tasarım ajansları ile ilgili başka şehirlerde bulunan ajanslar ile çalışmanızdır. Kaliteli bir web tasarım ajansı bulabilmeniz için öncelikli olarak internetten araştırıp web sitelerini bulup erişim sağlayın. Akabinde öncelikli olarak bir web tasarım ajansı her zaman kendiden örnek vermektedir. Kendi sitesine göstermiş olduğu özen, düzen ve tasarım akışı müşteriyi cezp etmeli, bunun dışında iletişim bölümüne girerek adresini kontrol edip teyitte ettirebilirsiniz. Son olarak en önemli bölümler içerisinde yer alan referanslar bölümüne mutlaka göz atmalısınız. Birlikte çalışacağınız web tasarım ajansının kalitesi her daim referanslarından ölçülür.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 38 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • eventshere

  Bir Türk girişimcinin yapmış olduğu yerli sosyal ağ projesi Microsoft firması tarafından destek aldı. Şahsen ilk defa böyle bir projeye destek verildiğini gördüm. Geliştiren kişinin ismi Sertan Helvacı Bursalı bir genç kendisi. Sertan Helvacı, projesini Microsoft’a anlattı ve reddedilmedi tam aksine destek gördü ve Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz bir şekilde kullanma fırsatını yakaladı. Ufak yaşlardan beri programlamaya uğraşan Helvacı, geliştirmiş olduğu sosyal paylaşım sitesi ‘’Events Here’’ sayesinde Microsoft’un da ilgisini çekmeye başarmış durumda. Serhat Helvacı’nın oluşturmuş olduğu bu sosyal ağ yazılımı sayesinde artık etkinlik aramak isteyenler aradıkları kişileri bir tıkla bulabilecek. Events Here sosyal paylaşım sitesi sayesinde kişi olduğu yerden 25 km kadar ötedeki yapılan sosyal faaliyeti görebiliyor ve davet edilmeye gerek kalmadan katılabilecek. Düşünsenize bir etkinlik yapıyorsunuz tanımadığınız birisi merhaba diyor etkinliğe katılıyor biraz şaşırtıcı bir durum açıkçası ama Türkler tarafından böyle güzel projeleri görmek güzel.

  Microsoft’un İlgisini Çeken İlk Türk!

  Microsoft’tan Türkiye’de ilk kez böyle bir şeyi başaran Sertan Helvacı, projesini Microsoft’a sundu ve destek gördü ve Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz bir şekilde kullanmaya hak kazandı. Biz olsak Microsoft’a mesaj bile atmaktan çekiniriz ret edileceğiz diye Helvacı aynı zamanda cesaretli bir Bursalı gençmiş. Bunun yanı sıra Bahçe şehir Üniversitesi’nden tam burs kazandı. Uygulamasının Microsoft’un ilgisini çektiğini söyleyen Helvacı, Bu uygulamadan önce sanal gerçekçilik projem bulunuyordu. O projeyle Microsoft ile iletişime geçmiştim o zamandan beri Microsoftla iletişim halindeydim. Bu projemden bahsettiğim zaman ilgilerini çekti.

  Bizim Amacımız Birbirine Yakın İnsanların Tanışması!

  Bu uygulamanın yapılmasındaki amaç herkes yakın çevresinde bulunan insanlarla tanışsın ve bir arada vakit geçirmesini istiyoruz. Örnek verecek olursak ben Ankara’ya gittiğim zaman orada ilgi alanımda olan bir konser olduğu zaman, Events Here hemen bana bildirim atacak. Orada ne yapılacağından bahsedecek. Dilerseniz siz etkinliği arayabilirsiniz dilerseniz de otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya gelecek. Ben herkesin yazılım ile uğraşmasının gerektiğine inanıyorum.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 262 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • www.gripijama.com

  Bayanlar çoğu zaman aşırı stres veya farklı bir değişiklik için ilk olarak saçlarına farklı bir stil yaratmak isterler. Bayan kuaförleri bu konuda onların en büyük destekçisidir ve hatta bazen eşlerinin diline bile dolanır “benim hakkında bilmediklerimiz kuaförün biliyor” diye. Tabi ki bu işin esprisi, kadınlar bazen sıkıntı bazen de daha güzel bir görüntüye sahip olmak adına çeşitli saç modelleri üzerine boyama veya kesimler tercih etmektedir. Yüzyıllardır değişmeyen ve son 2-3 senedi tekrar popülerliğini geri kazanan kısa saç modelleri buna en büyük örnektir. Öncelerinde ise uzun saça sahip olan bayanlar kıvırcık, dalgalı veya düz saç modelleri üzerine tercihlerde bulunur ve katiyen saçlarına makas vurdurmazlardı. Fakat yazımızın ilk etabında da belirttiğimiz gibi son zamanların en çok tercih edilen en yeni kısa saç modelleri üzerine yoğun bir akım gerçekleşmektedir.

  Bundan dolayıdır ki, erkeklerinde oldukça ilgisini ve dikkatini çeken bir saç tipi halini almıştır. Kadını zarif, samimi ve içten gösteren en güzel kısa saç modelleri kadınların bir hayli ilgisini çekmiş ve birçoğu uzun saçlarına kıyarak birbirinden güzel kısa saç kesimi modelleri üzerine tercihlerde bulunmuştur. Birtakım bayan ise direkt olarak saçlarını kısaltmayıp azar bir şekilde yavaştan kısaltarak çeşitli modeller denemiş ve en sonunda kısa saç modelleri üzerine yoğunlaşmışlardır. 2016 yılının da en çok tercih edilenleri arasında yer alan kısa kesim ile ister saçınız sarı ister siyah olsun birçok renke hitap edebilen bir kesim olduğu için güzelliğinizi olabildiğince ön plana çıkarabilmektedir. Kısa saç modellerinde genellikle doğal bir görünüm hissi var olmaktadır.

  Kısa saç kesimi modelleri üzerine tercihler arasında ise düz ve dalgalı kısa saç modelleri gelmektedir. Bu tür bir model içerisinde genel olarak önlerden biraz uzun baskı, arka alanda ise git gide kısalan bir saç kesimi modeli yer almaktadır. Masum bir güzelliğe sahip olmak istiyorsanız saçlarınızın ön kısmını hafif yukarı kaldırarak modern bir görünüm elde edebileceğiniz gibi, samimiyet ve masumiyet duygusunu da ön plana çıkarabilirsiniz. Bu tür modeller genellikle yeni saç modelleri içerisinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 32 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • 15_16_26_59_Motorola_DynaTAC_8000x

  Akıllı Telefonların Atası: Akılsız Telefonlar

   

  Çıktıkları günden bu yana insanların iletişim, sosyalleşme, oyun oynama gibi amaçlarla kullandıkları vazgeçilmez teknoloji ürün olan akıllı telefonların, bugün sizlerle beraber atalarını yani ilklerini inceleyeceğiz.

   

   

  Türkiye’de ilk telefonla görüşme bundan 20 yıl kadar önceydi. O zamanlarda lüks kategoriye giren cep telefonları, günümüzde vazgeçilmez bir teknoloji ürünü haline geldi. Gelişmelerini ve kullanım oranlarını bir anda arttıran cep telefonları, günlük yaşamda kullanılan birçok şeyi sadece kendi bünyesinde barındırıyor. Peki bu telefonlar ilk üretildikleri zamanlarda nasıl görünüyorlardı? Hep birlikte bir göz atalım.

   

  Tutunun zamanda yolculuğa çıkıyoruz… 1983 yılındayız.

  İlk cep telefonumuz ise, Motorola DynaTEC 8000X:

   

  Dünyanın ilk piyasaya sürülen cep telefonu olarak da kabul edilir kendileri. Bu cihazın geliştirilme süresi ise 15 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Büyük bir çoğunluk tarafından cep telefonu mucidi kabul edilen Martin Cooper, üzerinde geliştirmeler yaptığı cep telefonu prototipini 1973’te firmaya sunmuştu. Martin’in sunduğu bu cihaz yönetimce çok beğenilmiş ve bunun için büyük bir bütçe ayrılmıştır. Bununla beraber de ilk cep telefonunun geliştirilme sürecine başlanmıştır.

   

  İlk piyasaya çıktığında değeri 3.995 dolar olan Motorola DynaTEC 8000X cep telefonu, dünyanın da ilk cep telefonu olarak geçmiştir.

  Ancak bu telefon uzun süreli konuşmaların gerçekleştirilmesini sağlayamıyordu. Ayrıca 15 cm’lik anteni de görünüş açısından eksi olarak ön plandaydı.

  Cell-phone-evolution-antenna-1

  2-) Motorola DynaTEC 8500X:

   

  Bu cep telefonu da 1987 yılında satışa sunuldu. İlk cep telefonundan bu yana dört senede önemli gelişmelere imza atan Motorola, bu gelişmeyi Motorola DynaTEC 8500X ile dünyaya sundu.

   

   

   

  3-) Motorola International 3200:

   

  1992 yılında satışa sunulan bu cep telefonu ise dünyanın ilk dijital cep telefonu olarak kabul ediliyor.

   

   

   

   

  4-) Nokia 1011:

   

  nokia 1011Bildiğimiz Nokia 3310’un atası. 90’lı yıllarda Motorola haricinde başka şirketler de cep telefonu üretimine başlamışlardı. Bu şirketlerden biri de Nokia’ydı.

   

  Seri üretime ilk geçilen bu cep telefonu mesajlaşma özelliği sayesinde Motorola’yı gerisinde bırakmıştı.

   

   

  5-) IBM Simon:

   

  IBM Simon Eski bilgisayar devi IBM’de bu piyasada sessiz kalmadı. İlk akıllı telefon olarak kabul edilen Simon’ı geliştiren IBM şirketi, 1992’de Simon’ı görücüye çıkardı.

   

  Simon’ın dokunmatik ekranı ve yapabildikleri tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmişti. Üretim aşamasında sıkıntılar çekilen Simon’ın piyasaya sürülmesi gecikmişti. Satışa çıktıktan sonra da gereken ilgiyi göremeyen IBM Simon yaklaşık bir sene piyasada kaldı.

   

   

   

  6-) Apple iPhone:

  iPhone-7Steve Jobs’ın da söylediği üzere cep telefonu yeniden icat edildi. iPhone’un satışa sunulmasından sonra cep telefonu piyasası yerle bir oldu ve bir daha eskisi gibi olmadı.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 163 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • uhd televizyon

  Televizyon seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu hususları maddeler halinde sizlere sunalım. Bunlar;

  • Ekran çözünürlüğünüzün High Definition (HD) görüntü yayın sistemini desteklemesidir. HD görüntü yayın sistemini desteklemeyen LCD ve LED televizyonlarını tercih etmeyiniz. 1920×1080 piksek çözünürlüklerle yayın yapan tüm kanallar, HD görüntü yayın sistemini destekleyen televizyonlarda tercih edebilirsiniz. Tabi bu ibare Full HD olarak tercih edeceğiniz televizyonun özellikleri kısmında yer alması gerekir. Eğer ki, tercih edeceğiniz televizyon HD Ready görüntü yayın sistemini destekleyen bir özelliğe sahip ise bu 1920×1080 piksel yayın yapan kanalların görüntü kalitesine ulaşamayacağı anlamına gelmektedir. HD Ready görüntü sisteminin desteklediği piksel ise, 1366×728’dir. Tercih ettiğiniz televizyonda HD Ready özelliğini görüp sakın, High Definition (HD) görüntü sistemini desteklediği kanısına varmayınız. Bu tarz HD Ready görüntü sistemini destekleyen televizyonların, normal televizyonlardan hiçbir farkı olmadığından dolayı tercih edilmemesi gerekir.
  • Tercih edilebilecek televizyonlarda bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise parlaklık ve kontrast değerleri konusundaki sahip olduğu değerlerdir. Öncelikle LCD TV’lerin Plazma TV’lere oranla parlaklık değerinin yaklaşık 1000cd/m2 daha düşük seviyede olacağının farkında olmalısınız. Yani bu değer gerçekçi olarak LCD TV’lerde 500cd/m2 iken Plazma TV’lerde 1500cd/m2 değerleri parlaklık değerler için uygundur. Her iki televıizyonda da, sizlere uygun gördüğümüz parlaklık değerlerinin altında bir televizyonlar ise, bu televizyonların güneş ışığı v.b ışığı alan ortamlarda görüntünün koyulaşacaktır. Parlaklık konusunda öneminizi dikkatle vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde televizyondan istenilen görüntü kalite performansını alamayabilirsiniz. Siyah ve beyaz renklerinin netliği konusunda ise kontrast değeri bu konuya hakim olmaktadır. Eğer tercih ettiğiniz televizyonlarda, beyaz rengin griye dönmesi tarzında bir sorun var ise bu televizyonun kontrast değerinin düşük olduğunu ve tercih edilmemesi gerektiğini kavramanız gerekmektedir. Kontrast değerleri 20000:1 ve üzeri olan değerler oldukça canlı ve gerçek görüntü kalitesine yakın olmasından dolayı, bu değerler altında kontrast değerine sahip televizyonlar tercih edilmemesi gereken televizyonların listesine girebilmektedir. Led TV ile Plazma TV arasındaki en büyük fark bu konuda açılıyor. Plazma TV’ler Led TV’lere nazaran kontrast değeri konusundaki başarısından dolayı görüntüleri oldukça gerçekçi ve canlı gösterme kabiliyetine sahiptir. Artık televizyon üretici firması olan LG’nin Plazma TV’lerin üretiminin durduğu konusundaki bildirisinden dolayı olsa gerek, günümüzde Plazma TV’lere verilen önem azaldı ve yerlerini, ULTRA HD ve Led TV ekranlarına sahip televizyonların aldığını söylemek doğru olacaktır.
  • Televizyon alınırken asla görüş açısını test etmeden televizyonu onaylamayınız. Görüş açısı, farklı görüş açılarından televizyonun görüntü ve renk konusundaki değişimlere uğramasındaki en büyük etkendir. Farklı açılardan ekrana bakılarak bu değer test edilebilir ve oldukça kolay anlaşılan bu konu, birçok televizyon almak isteyen insanların unuttuğu bir konu olmaktadır maalesef. Yapılan araştırmalarda mobil cihazlara dahi entegre edilen özel ekranlarla ( retina gibi ) artık görüş açısındaki başarısızlıklar son bulmaya başlamıştır. Farklı açılardan aynı kaliteyi gösteren veya kalitesini bozmadan izleyicisine sunan televizyonlar tercih edilmesi gereken televizyonlar listesine adını kolaylıkla yazdırabilir.
  • Televizyonun HDMI bağlantısını onaylaması gerektiği konusunda bilgili olun. HDMI bağlantısını kabul etmesi hem sesin hem de görüntü kalitesinin en üst düzeyde olması, demektir. Bu konuda eksikliği olan televizyonlar ise kullanıcılarına DVI bağlantı ara birimini sunarak bu eksikliği kapatmak istemektedirler.

  Alacağınız televizyonda karar verme aşamasındaysanız ve eğer hale karar vermeyi başaramadıysanız, yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri inceleyerek ve yadsıyarak bu konu hakkında bilinçli davranabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 9 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • outlook otomatik açma

  Her sabah Outlook’u başlatıp maillerin yüklenmesini beklemektense, bilgisayarın on/off butonuna basın ve gidin kahvenizi hazırlayın veya  günlük ajandanızı kontrol edin; o sırada bilgisayar açılınca outlook otomatik simge durumunda açılsın ve mailleriniz yüklenmeye başlasın. Ufak bir detay gibi görünse de aslında yaptıktan sonra ne kadar pratik olduğunu farkedeceksiniz. Peki Outlook nasıl kendi kendine açılacak?

  Outlook için masaüstüne bir kısayol oluşturun. Sağ tıklayarak özellikleri açın. Sekmelerden “Kısayol” sekmesine gelin ve  ve “Çalıştır:  Simge durumunda küçültülmüş” olarak seçin. Daha sonra bu kısayolu  Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç sekmesine taşıyın.

  Daha sonra  Outlook programımızı çalıştıralım. Sağalttaki simgeye sağ tıklayarak açılan pencerede   “simge durumunda küçültüldüğünde gizle” seçeneğini işaretleyelim.

  Not: Başlangıç klasörünü bulamadınız mı ? “Çalıştır”‘a giderek “shell:Startu”p komutunu girin ve başlangıç klasörünüz açılsın.

   

  Artık Outlook programınız Windows başladığında simge durumunda otomatik olarak çalışacaktır.

  İyi Mailler 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 81 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • footer linki kaldırınca site açılmasın

  Merhabalar

  Vakti zamanında  kendime bir tema yaptırdım ücretli, temayı değiştirince elimdekini de ücretsiz dağıtayım dedim, tabi bana da bir faydası dokunsun diyerek footera link koydum. Dağıtmadan aklıma klasik soru geldi: “Ya Footer Linkim Silinirse” dedim ki ne yapabilirim. Araştırdım, bir yöntem buldum, paylaşmak istedim. Umarım hakkını korumak isteyen tüm tema sahiplerinin işine yarar, emek hırsızlarına da kapak olur .

   

  functions.php dosyasını açıp ilk satırın üzerine aşağıdaki kodu ekleyiniz :

   

   

  function theme_usage_message() {
  echo "Yasak kullanım.";
  }
  function check_theme_footer() {
  $l = 'Tema: Usluer';
  $f = dirname(__file__) . "/footer.php";
  $fd = fopen($f, "r");
  $c = fread($fd, filesize($f));
  fclose($fd);
  if (strpos($c, $l) == 0) {
  theme_usage_message();
  die;
  }
  }
  add_action('wp_footer', 'check_theme_footer');
  check_theme_footer();

   

  Daha sonra 12. satırdaki kodu footera koymak istediğiniz link ile değiştiriniz. Sonrasında temayı kullanan kişi linki kaldırırsa aşağıdaki gibi bir hata alacaktır.

  footer linki kaldırınca site açılmasın

  Not: functions.php dosyasını kriptolamayı unutmayınız.

   

  kaynak : Usluer.net

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 180 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa 1 Toplam: 13123410...Son Sayfa »

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.