Mobil 124 kez görüntülendi. 0

Akıllı telefonları kablosuz şarj etme

Son dönemde üretilen çoğu akıllı telefon ve tablet, bünyesinde Qi teknolojisini de barındırır. Eğer siz de Qi teknolojisine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, klasik şarj cihazlarını kullanmaya ara verebilirsiniz. Böylece masaüstünde kablo karışıklığının önüne geçebilir, telefonunuzun gözünüzün önünde şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Qi kablosuz şarj teknolojisi nedir?

Qi kablosuz şarj teknolojisi, farklı üreticiler tarafından geliştirilen yüzlerce cep telefonu modelinde kullanılan uluslararası bir standarttır. Telefonunuzun bataryası üzerine yerleştirilen bir katman sayesinde kablosuz olarak şarj edebilmenizi mümkün kılar. Böylece kablolara ihtiyaç duymanız gerekmez.

Qi kablosuz şarjı nerede kullanabilirim?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da yurtdışındaki birçok ortak alanda Qi kablosuz şarj istasyonları mevcut. Oteller, havalimanları, tren istasyonları buna dahil. Bu tür ortak alanlar dışında kişisel olarak telefonunuzu kablosuz şarj etmek istiyorsanız kendi Qi kablosuz şarj standını satın almanız gerekiyor. Neyse ki fiyatları pek pahalı değil, hatta AliExpress gibi Çin menşeli sitelerden satın alırsanız daha da ucuza getirebilirsiniz.

Herhangi bir Qi şarj ünitesini kullanabilir miyim?

Evet, evrensel bir standart olduğu için Qi şarj üniteleri kablosuz şarj desteğine sahip her telefonla uyumlu çalışır. Yani Samsung Galaxy S7 için aldığınız bir Qi şarj ünitesi, Microsoft Lumia 950 XL’i de gayet rahat bir şekilde şarj edecektir.

Dilerseniz kendi imkanlarınızla cep telefonunuzun bataryası üzerine bir pad yerleştirerek Qi şarj desteği sağlayabilmeniz de mümkün, fakat bunu nasıl yapabileceğiniz ayrı bir yazı konusu olabilir.

Bir Cevap Yazın