PC 105 kez görüntülendi. 0

Birden fazla masaüstü ekranla çalışma

Halihazırda kullandığınız monitörün yetersiz gelmeye başladığını fark ettiyseniz, yeni bir monitör daha alarak kendinize kullanışlı bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Günümüzde birçok profesyonel oyuncu, yatay monitörleri birbirine bağlayarak çok güzel bir atmosfer oluşturup oyun oynarken aldığı zevki üst seviyelere çıkarabiliyor. Eğer siz de bu kervana katılmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey çok basit.

Öncelikle satın aldığınız ikinci monitörü bilgisayar kasasına bağlamanız gerekiyor. Fakat tek ekran kartınız varsa, tek HDMI veya VGA çıkışı olacağından ikinci monitörü bağlayamayazsınız. Burada yapılması gereken ya yeni bir ekran kartı almak, ya da çift monitör adaptörü temin etmektir.

DVI-I-24-5-Male-to-2-font-b-Dual-b-font-VGA-15P-Female-font Birden fazla masaüstü ekranla çalışma

Çift monitör adaptörü yukarıdaki gibidir ve 20 TL gibi bir fiyata elde edilebilir.

İkinci monitörü de bilgisayara bağladıktan sonra Windows 10 otomatik olarak yeni monitörü algılayacaktır. Eğer algılamazsa bilgisayarı kapatıp yeniden başlatın. Ardından ikinci monitörün kurulumunu ayarlamanız gerekecektir. Kullandığınız ekran kartı markasının programı bilgisayarınızda kuruluysa muhtemelen için gerekli ayarlara sahiptir. Bu program üzerinden hangi monitörü hangi yönde kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız monitörü hala görmüyorsa manuel işlem yaparak algılatmanız gerekebilir. Bunu sağlamak için masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp Ekran Çözünürlüğü yazısını seçin. Daha sonra Algıla butonuna basın ve bekleyin. Monitörde herhangi bir sorun yoksa bu menüde karşınıza çıkacaktır. Daha sonra isterseniz masaüstünü iki ekrana yayabilir, dilerseniz monitörlerin sıralamasında değişiklik yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın