• Windows 7 ile birlikte hayatımıza giren Aero Peek özelliği, Windows 8’de kullanılmadı. Daha sonra çıkan Windows 10’da yeniden karşımıza çıkan bu özellik sayesinde diğer programlar açık olsa dahi masaüstüne hızlıca göz atabilmek mümkün hale geliyor. Bu özelliği kullanmak için fareyi en sağ alt köşedeki masaüstü ikonunun üzerine getirmeniz yeterli. Kısa bir süre bekledikten sonra açık olan tüm programlar şeffaf hale geliyor ve masaüstünü görebiliyorsunuz. Programlarınıza geri dönmek için fareyi sağ alt köşeden çekmeniz yeterli oluyor.

  Kimi kullanıcılar tarafından gayet işlevsel bulunan bu özelliği sevmiyorsanız, kapalı hale getirmek isteyebilirsiniz.

  Aero Peek özelliğini kapatmak çok basit

  Aero Peek’i kapatmanın en hızlı ve kolay yolu, sağ alt köşedeki “Masaüstünü göster” butonuna sağ tıklayıp “Masaüstünde peek özelliğini kullan” butonunun yanındaki tik işaretini kaldırmak. Bu özelliği kapalı hale getirmenizle birlikte sağ alt köşeye fareyi götürdükten sonra masaüstü karşınıza çıkmayacaktır.

  Ancak “Masaüstünde peek özelliğini kullan” butonu aktif değilse ve gri bir şekilde gözüküyorsa, işlem biraz daha uzun sürecek demektir.

  Özellik bir türlü kapanmıyorsa…

  Başlat menüsünün de yer aldığı en alttaki görev çubuğuna sağ tıklayın. Açılan menüden “Özellikler”i seçin ve “Görev çubuğu” başlıklı sekmenin en alt kısmında yer alan “Masaüstünü önizlemek için Aero Peek özelliğini kullan” seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırın. Daha sonra kaydedip çıkın. Hepsi bu kadar!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 4 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • İlk olarak 2013 yılında hayatımıza giren ve 35 $ ücretle satılan Chromecast, Google’ın geliştirdiği muhteşem bir görüntü aktarma cihazıdır. Kendi içinde uygulama desteğine de sahip olan Chromecast ile YouTube ve Netflix gibi popüler video platformlarını HDTV televizyonlarınıza yansıtabilmeniz mümkün. 2015’te ise Google, Chromecast’ın daha gelişmiş bir sürümü olan Chromecast Audio’yu yayınladı. Geçen sene ise üçüncü nesil Chromecast Ultra yayınlandı ve 35 $ yerine 69 $ fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

  Chromecast ne için kullanılır?

  Yukarıda ismi zikredilen üç Chromecast modeli de 1080p içerikleri oynatabilir ve HDMI girişi yoluyla kullanılır. Bu sayede cep telefonunuzdaki YouTube uygulamasını açarak görüntüyü kablosuz olarak normal televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Google Cast protokülünü kullanan diğer tüm uygulamalarda bu sistem aynen geçerlidir. Örneğin oynadığınız oyunlar, kullandığınız dizi izleme uygulaması Google Cast desteğine sahipse kablosuz olarak görüntüyü televizyona verebilmeniz mümkündür.

  Peki ya 4K desteği?

  Şuan için 4K ve HDR destekleyen tek Chromecast modeli, Chromecast Ultra. Fiyatı normal Chromecast’lara göre biraz daha pahalı. Ancak 4K televizyonunuz yoksa bu ürünü satın almanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

  Tam verim için bunlara dikkat!

  Chromecast’tan tam verim almak istiyorsanız, en az 5 Mbit bağlantı hızına sahip bir internetinizin olması gerekiyor. Ayrıca internetiniz hızlı ise, ancak televizyonun oda içindeki konumu WiFi çekim gücünü düşürüyorsa yine çok verim alamazsınız. WiFi’i kullanan başka cihazları geçici olarak kapatmak da verimi yükseltebilir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 15 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 10 tüm dünya geneline dağıtılmış durumda. Ancak “Windows Insider” programı da bir yandan sessiz sedasız çalışmalarına devam ediyor. ABD’li yazılım devinin başlattığı bu programa kayıt olan kullanıcılar, bir nevi beta tester haline geliyorlar. Yeni gelen özellikleri ilk kez deneme fırsatını elde eden Windows 10 kullanıcıları arasında siz de yer almak istiyorsanız, kararlı sürüm halinde dağıtılması için aradan ayların geçmesini beklemeden Windows Insider programına kaydolabilirsiniz.

  Bu programa kayıt tamamen ücretsizdir, istediğiniz zaman çıkış yapabilirsiniz ve sizden başka hiçbir şey talep edilmez. Sadece sistemi kullanırken fark ettiğiniz hatalar ve varsa isteklerinizi Windows yazılım ekibine iletmeniz makbule geçecektir.

  Kayıt olma süreci çok basit

  Insider programına kayıt olmak için PC’nize bir Microsoft hesabıyla oturum açmanız gerekiyor. Daha sonra bu Microsoft hesabını Windows Insider programına kayıt etmelisiniz.

  Bu bağlantıyı takip ederek Insider programına kaydınızı gerçekleştirin. Oturum açıp programa kaydınızı onayladıktan sonra siz de Microsoft hesabınızı Insider programına dahil etmiş olacaksınız. Şimdi yapmanız gerekense Windows 10 bilgisayarınızı açarak Ayarlar uygulamasını çalıştırmak olmalı.

  Ayarlar uygulamasındaki arama formunu kullanarak Insider yazdığınız takdirde güncellemeleri almak için Hızlı veya Yavaş seçeneklerinden istediğiniz birini işaretleyebilirsiniz. Eğer Hızlı işaretini seçerseniz sürekli olarak haftalık veya aylık güncelleme alırsınız. Ancak Yavaş seçeneği isminden de anlaşılacağı üzere daha nadir güncelleme almanızı sağlayacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 14 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Microsoft Word’de hazırladığınız bir rapor, dosya veya kitabın içindeki tüm bölümleri okuyucuya bir bakışta sunmak istiyorsanız “İçindekiler” tablosu oluşturmanız gerekecektir. Adobe InDesign ve Quark XPress gibi programların aksine çok daha basit bir şekilde Word 2013’te bu işlemi yapabilmeniz mümkün. İki adımlı bir süreç olan içindekiler sayfasını oluşturma işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

  Hangi metinler “İçindekiler” sayfasında gözüksün?

  Öncelikle yapmanız gereken şey, hangi başlıkların “İçindekiler” sayfasında görünmesini istediğinize karar vermektir. Bunu yapmak için ara başlık veya üst başlıklara belli bir karakter stili tanımlamanız gerekecektir. Word dosyasında kullanılan Başlık 1, Başlık 2 ve Başlık 3 gibi hazır stillerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer kendi başlık stilinizi kullanmak istiyorsanız, herhangi bir hazır karakter stiline sağ tıklayarak “Değiştir” butonuna basabilir ve bu bölümden font ismi, büyüklüğü, harf aralığı gibi değerleri gönlünüzce değiştirebilirsiniz.

  Sıra geldi “İçindekiler”i oluşturmaya…

  Yukarıda yer alan yöntemi Word belgesi içindeki tüm başlık ve ara başlıklara uyguladıktan sonra “İçindekiler” sayfasını oluşturmaya hazır hale gelmiş olacaksınız. İçindekiler bölümünü eklemek istediğiniz sayfayı açtıktan sonra Word’ün üstteki sekmeleri arasından “Başvurular”ı tıklayın ve en başta çıkan “İçindekiler” butonunu seçin. Bu bölümden otomatik olarak İçindekiler sayfasını oluşturabilirsiniz. El ile tablo veya otomatik tablo seçeneklerinden istediğinizi seçebilir, daha sonra otomatik oluşturulmasını istediğiniz başlık stillerini Word’e tanıtabilirsiniz.

  Hepsi bu kadar!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 26 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Mobil uygulamaları PC ve Mac bilgisayarlarınızda çalıştırmak istiyorsanız, tam da bu iş için üretilmiş bir yazılım olan BlueStacks ile tanışmanın vakti gelmiş demektir! İlk kez 2011 yılında piyasaya çıkan ve CES 2012 fuarında “En iyi yazılım” ödülünü alan BlueStacks, aynı etkinlikte “En yenilikçi uygulama” ödülüne de layık görülmüştü.

  CES etkinliğinde ödülleri toplamıştı

  Layercake ismi verilen bir teknolojiyi kullanan BlueStacks, kullanıcıların grafik kalitesinden ödün vermeden cep telefonu veya tabletlerindeki oyunları PC’de oynayabilmelerine imkan tanıyor. Her ne kadar daha çok oyunlar için kullanılıyor olsa da müzik çalar ve video oynatıcı gibi istediğiniz herhangi bir uygulamayı da PC’den yönetebilmeniz mümkün. Ücretsiz olması da ciddi bir avantaj. Bu sebepten olsa gerek 130 milyondan fazla kullanıcı halihazırda BlueStacks’ı kullanmaya devam ediyor.

  bluestacks-2-640x368 BlueStacks nedir, ne işe yarar?

  BlueStacks nasıl indirilir?

  Çok basit. Tek yapmanız gereken bu bağlantıyı takip ederek BlueStacks’ın resmî web sitesini açmak. Daha sonra sağ üst köşedeki “Download BlueStacks” yazılı butona tıklamanız yeterli. Yaklaşık 320 MB boyutundaki kurulum dosyasının inmesiyle birlikte BlueStacks’ı bilgisayara yüklemeye başlayabilirsiniz.

  Kurulumun ardından karşınıza BlueStacks isimli bu harika yazılımda çalıştırabileceğiniz tüm uygulama ve oyunların listesi gelecektir. Genelde Clash of Clans oyuncuları BlueStacks’ı kullandığı için siz de gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir oyunu açabilirsiniz. Kendi cep telefonu veya tabletinizde kullandığınız Google hesabıyla BlueStacks’ta oturum açtığınız takdirde kayıtlı tüm ilerlemeleriniz BlueStacks’a da yansıyacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 36 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Halihazırda kullandığınız monitörün yetersiz gelmeye başladığını fark ettiyseniz, yeni bir monitör daha alarak kendinize kullanışlı bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Günümüzde birçok profesyonel oyuncu, yatay monitörleri birbirine bağlayarak çok güzel bir atmosfer oluşturup oyun oynarken aldığı zevki üst seviyelere çıkarabiliyor. Eğer siz de bu kervana katılmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey çok basit.

  Öncelikle satın aldığınız ikinci monitörü bilgisayar kasasına bağlamanız gerekiyor. Fakat tek ekran kartınız varsa, tek HDMI veya VGA çıkışı olacağından ikinci monitörü bağlayamayazsınız. Burada yapılması gereken ya yeni bir ekran kartı almak, ya da çift monitör adaptörü temin etmektir.

  DVI-I-24-5-Male-to-2-font-b-Dual-b-font-VGA-15P-Female-font Birden fazla masaüstü ekranla çalışma

  Çift monitör adaptörü yukarıdaki gibidir ve 20 TL gibi bir fiyata elde edilebilir.

  İkinci monitörü de bilgisayara bağladıktan sonra Windows 10 otomatik olarak yeni monitörü algılayacaktır. Eğer algılamazsa bilgisayarı kapatıp yeniden başlatın. Ardından ikinci monitörün kurulumunu ayarlamanız gerekecektir. Kullandığınız ekran kartı markasının programı bilgisayarınızda kuruluysa muhtemelen çift monitör kurulumu için gerekli ayarlara sahiptir. Bu program üzerinden hangi monitörü hangi yönde kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

  Eğer bilgisayarınız monitörü hala görmüyorsa manuel işlem yaparak algılatmanız gerekebilir. Bunu sağlamak için masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp Ekran Çözünürlüğü yazısını seçin. Daha sonra Algıla butonuna basın ve bekleyin. Monitörde herhangi bir sorun yoksa bu menüde karşınıza çıkacaktır. Daha sonra isterseniz masaüstünü iki ekrana yayabilir, dilerseniz monitörlerin sıralamasında değişiklik yapabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 61 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Yeni bir dizüstü bilgisayar satın almaya karar verdiyseniz, sizin için derlediğimiz 2000-3000 TL arası en iyi dizüstü bilgisayar modellerine göz atmanızda fayda olabilir. Aşağıda yer alan modellerin çoğu, LoL ve CS:GO gibi fazla grafik gücü istemeyen oyunları en az 30 FPS’de oynamanıza da imkân tanıyacaktır. AutoCAD ve SolidWorks gibi temel mühendislik programlarını da rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

  en-ucuz-asus-k555uq-dm028dc-laptop-notebook_23086505 2000-3000 TL arası en iyi dizüstü bilgisayar modelleri

  Asus K555UQ-DM028DC

  Özellikleriyle göz dolduran ve yalnızca 2,042 TL’ye satılan bu dizüstü bilgisayar modeli, Intel’in 6. nesil i5 işlemcisine sahip. 4 GB RAM ve 1 TB’lik depolama alanının da bulunduğu cihazda 2 GB’lık GeForce 940MX ekran kartı mevcut. 15,6 inçlik ekranıyla rahatlıkla kullanabileceğiniz bu Asus modelinin özelliklerine göre ucuz olmasının en temel sebebi, FreeDos ile gelmesi. Bu da ürünü satın aldıktan sonra işletim sistemi için de ayrıca ücret ödemeniz gerektiği anlamına geliyor.

   

  20160627124305_036ec746 2000-3000 TL arası en iyi dizüstü bilgisayar modelleri

  Lenovo IdeaPad 510 80SR0085TX

  Yukarıdaki Asus modeliyle hemen hemen aynı özelliklere sahip olan Lenovo’nun IdeaPad 510 cihazı, 8 GB’lık RAM’iyle dikkat çekiyor. Free Dos ile gelen ve Intel Core i5 işlemciye sahip olan ürün 2,282 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda.

  2015917114920276 2000-3000 TL arası en iyi dizüstü bilgisayar modelleri

  Dell 5567-G20W81C

  Windows 10 Home işletim sistemiyle kutudan çıkan bu Dell modeline Intel Core i5 işlemci güç veriyor. Yedinci nesil işlemci modeline ek olarak 8 GB’lık RAM’iyle de en zorlu işlemlerin üstesinden gelebilmenizi sağlayan cihaz, AMD’nin 4 GB’lık Radeon R7 M445 ekran kartına sahip. 1 TB’lık HDD’si ve 15,6 inçlik ekran çözünürlüğüyle oyun oynamak isteyenleri cezbeden ürünün fiyatı 2.179 TL olarak belirlenmiş.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 131 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en çok tercih edilen ve Facebook tarafından satın alındıktan sonra ücretsiz hale gelmesiyle daha da popüler hale gelen mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, bundan yaklaşık 5-6 ay kadar önce “WhatsApp Web” desteğine kavuşan uygulama, telefonu bilgisayarla eşleştirerek internete bağlı kaldığınız süre boyunca tarayıcınız üzerinden mesajlara cevap verebilmenizi mümkün kılıyor. Fotoğraf ve video alışverişi yapmak da cabası. Gelin, WhatsApp’ı bilgisayarınızdan nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

  WhatsApp-Web-Android WhatsApp Web nasıl kullanılır?

  WhatsApp Web nasıl kurulur?

  Öncelikle iOS, Android veya Windows Phone işletim sistemine sahip telefonunuzda WhatsApp’ın son sürümünün yüklü olduğuna emin olun. Ardından uygulamayı açarak sağ üst köşe üst üste yerleştirilen (…) şeklindeki butona tıklayın. Karşınıza çzıkan “WhatsApp Web” butonuna tıkladığınız anda kamera aktif hale gelecek ve sizden bir QR kodunu taramanızı isteyecektir.

  İşte bu anda tarayıcınızı açarak (Google Chrome kullanmanız tavsiye edilir) web.whatsapp.com adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu sayfada size özel hazırlanan QR kodunu göreceksiniz. Telefonunuzun kamerasını tutarak bu QR kodunu tarattıktan kısa bir süre sonra mesajlarınızın web sitesi üzerinden ulaşılabilir olduğunu fark edeceksiniz. Tebrikler, artık siz de WhatsApp Web kullanmaya başladınız!

  Bildirimleri anlık olarak açmak için Chrome’da beliren onay kutucuğunu kabul etmenizde fayda olacaktır. Böylece gelen her yeni mesajda Chrome sizi uyaracaktır. Ancak bunun için WhatsApp Web sekmesinin tarayıcınızda sürekli açık olması gerektiğini sakın unutmayın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 138 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Her sabah Outlook’u başlatıp maillerin yüklenmesini beklemektense, bilgisayarın on/off butonuna basın ve gidin kahvenizi hazırlayın veya  günlük ajandanızı kontrol edin; o sırada bilgisayar açılınca outlook otomatik simge durumunda açılsın ve mailleriniz yüklenmeye başlasın. Ufak bir detay gibi görünse de aslında yaptıktan sonra ne kadar pratik olduğunu farkedeceksiniz. Peki Outlook nasıl kendi kendine açılacak?

  Outlook için masaüstüne bir kısayol oluşturun. Sağ tıklayarak özellikleri açın. Sekmelerden “Kısayol” sekmesine gelin ve  ve “Çalıştır:  Simge durumunda küçültülmüş” olarak seçin. Daha sonra bu kısayolu  Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç sekmesine taşıyın.

  Daha sonra  Outlook programımızı çalıştıralım. Sağalttaki simgeye sağ tıklayarak açılan pencerede   “simge durumunda küçültüldüğünde gizle” seçeneğini işaretleyelim.

  Not: Başlangıç klasörünü bulamadınız mı ? “Çalıştır”‘a giderek “shell:Startu”p komutunu girin ve başlangıç klasörünüz açılsın.

   

  Artık Outlook programınız Windows başladığında simge durumunda otomatik olarak çalışacaktır.

  İyi Mailler 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 436 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • sistem-ve-sıkıştırılmış-bellek-sorunu Sistem ve Sıkıştırılmış Bellek SorunuBilgisayarınızda sürekli donma, takılma vb. yaşıyor ve görev yöneticisini kontrol etttiğinizde “sistem ve sıkıştırılmış bellek” isimli bir uygulamanın çalıştığını görüyorsanız, sorunun çözümü gayet basit. Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz:

   

  Öncelikle Bilgisayar > Sistem Dosyalarının Barındığı Disk (Genelde C diskidir) > Özellikler pencereni açalım. Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır” seçeneğinde tik varsa kaldıralım. ”

  Daha sonra Görev Yöneticisi > Hizmetler > Hızlı Başlat seçeneğini kapatın, orada bulamadıysanız şurayı kontrol edin : Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları> Hızlı Başlatmayı Aç(Önerilen) ayarını kapatın.

  Son olarak aşağıdaki yolu izleyiniz:

  çalıştır>regedit>local machine>system>current control set>control>session manager>memory management>prefetch parameters>enable prefetcher  ve değeri “0” yapalım.

   

  Umarım sorununuz düzelmiştir.

  Bol şans

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 329 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bir fare ile iki bilgisayar kullanımını artık mümkündür. Bir klavye ve bir fare ile birden fazla bilgisayarı kontrol edebilirsiniz. Hatta bu sayı 3-4 e kadar çıkabilir. Günümüzde böyle bir özelliğe duyulan ihtiyaç fazladır.  Çünkü günümüz teknoloji devri. Bütün işlerimizi sanal dünyadan bilgisayar üzerinden yapmaktayız. Çoğu evde birden fazla bilgisayar bulunmaktadır. Özellikle bilgisayar üzerinden çalışan kişiler böyle bir sisteme ihtiyaç duyar. Farklı bilgisayarda işi olanlar için sürekli fare ya da klavye değiştirmek sıkıcı ve zahmetli olmaktadır. Bu tür kişilerin zamanı oldukça değerlidir ve sürekli değiştirmek onlar için zaman kaybına sebep olur. Ve bu sürekli fare ve klavye değişimi kafa karıştırır, buda hata yapmamıza sebep olur. Bunun çözümü artık mümkündür. Bunun çözümü fare ve klavyeyi iki ya da daha fazla bilgisayar ile ortak kullanımına açmaktır. Bu işlem bazen karışık olabilir. Fakat sürekli klavye ve fare değiştirmekten daha avantajlı bir uygulamadır.

  Bilgisayar Arası Fare Ve Klavye Paylaşımı

  Günümüzde tek bir fare ve klavye ile birden fazla bilgisayarı kontrol etmek oldukça kolaydır. Bu işlemi yapabilmemiz için bazı programlar geliştirilmiştir. Microsoft The Garage’ın geliştirdiği Mouse Borders programı ile 4 farklı bilgisayarı tek bir fare ile kontrol edebilirsiniz. Bu programın kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Bu programın kullanımı için internette eğitim videoları ve resimli anlatımlı eğitim yazıları bulunmaktadır.

  Mouse Borders Kurulumu

  Mouse Borders kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Kurulum dosyasını çalıştırın. Açılan pencerede “Accept and Install” kısmına basınız. Bu açılan pencerede programı daha önce kurup kurmadığınızı sormaktadır. Bu ilk yükleme olacağı için “NO” tuşuna basmalısınız. Daha sonra açılacak pencerede bazı kodlar karşınıza çıkacaktır. Bu kodlardan birisi makinenize dair bir güvenlik kodudur. Bu kodu bağlamak istediğiniz diğer makinede kullanmak için kullanılır. Aynı zamanda bu pencerede makinenizin adı çıkacaktır. Bunu da diğer makinede kullanmanız gerekiyor. Daha sonra bağlamak istediğiniz makineye geçerek Mouse Without Borders programını indirin ve kurun. Bu sefer programı daha önce başka cihaza kurup kurmadığınızı sorduğunda “YES” butonuna basın. Daha sonra açılan ekrana bu kodları yazınız. Bu kodları girdikten sonra onaylayınız ve ileri butonuna basarak işlemi tamamlayınız.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 282 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 •  

  Gerek masaüstü gerekse de dizüstü bilgisayarlarınızda kesinlikle kullanmanızı gerektirecek programların listesini çıkardık ve her program hakkında detaylı araştırmalar yaparak, kullanıcılarına ne gibi faydalar sağladığını analiz etmiş bulunmaktayız. 4 adet küçük ama etkili olan Windows işletim sistemini de destekleyen bu programları hayatınıza dahil etmeye hazır mısınız? O halde;

  • batterybar-150x150 Küçük ama Kullanışlı Masa Üstü ProgramlarıBatteryBar: Programın en büyük özelliği ise dizüstü kullanan insanları ve kullanıcılarını etkiliyor olmasıdır. Masaüstü kullanan biri iseniz bu konu pek sizinle alakalı değildir. Dizüstü bilgisayarlarının en kalitesinden tutun, en düşük kaliteye sahip olan bilgisayarların ortak bir sorunu olan soruna çözüm getirmeyi hedeflemişlerdir. Bilgisayarınızın sağ alt bölümünde yer alan şarj bilgisini pek çoğumuz tercih etmemeyi eğlerdik lakin daha önce bu tarz bir program üretilmediğinden bu konuda hepimiz mağdur gibi olduk. BatteryBar ise bilgisayarınızın sağ alt bölmesine yeni bir batarya ikonu yerleştirerek ve yerleştirildiği andan itibaren daha önceki kullanım süresini analiz etmeye yarıyor. Bu analizlerin sonucunda sizlere bilgisayarınızın şarjının ne kadar kaldığını ikaz etmektedir. Eğer doğru payı yüzdesi yüksek olmasını istiyorsanız, belirtilen programı uzun süreli olarak bilgisayarınızda kullanmalısınız. Bu sayede geçmişteki performans ve enerji durumlarını analiz edip arşivlerini yerleştirmektedir ve sizlere sunacağı bilgilerde, arşivlerinde yer alan bilgileri ve analizlerini de kullanarak başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Belirttiğimiz program, güzel ve göz alıcı batarya ikonuyla da dikkat çekmektedir.
  • cclenaer-150x150 Küçük ama Kullanışlı Masa Üstü ProgramlarıCCleaner: Gerek masaüstü gerekse de dizüstü bilgisayarların sıkça tercih ettiği temizleme programıdır. Temizlemesinin mantığı, diğer bilgisayar temizleme programlarına göre farklı çalıştığını belirtelim. Yani düşünüldüğü gibi anti virüs ve benzeri program değildir. CCleaner programının mantığı şu şekilde çalışmaktadır. Sisteminizde kullanılmayan gereksiz dosyaları temizler. İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla, Yandex ve Comodo Dragon gibi tarayıcılara sahip iseniz sizleri ilgilendiren bu konu, CCleaner programının internet geçmişinizi temizlemesidir. Sadece internet geçmişini temizlemekle kalmayan program, tarayıcınızda yer alan varsayılan ayarları dahi sıfırlayabilmektedir. Yani tarayıcınızda bir yavaşlama olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle başvurmanız gereken programdır. Küçük boyutu ve hızlı işlevleriyle kullanıcılarının odağı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Registry Temizlemesinden dolayı kullanmadığınız ve eski kayıtlarınızı da temizleyebilmektedir. Bahsi geçen temizleme işlemini yaptıktan sonra, temizleme işleminizi de yedekleme şansını kullanıcılarına vermektedir.
  • lightshot-150x150 Küçük ama Kullanışlı Masa Üstü ProgramlarıLightShot: Türkçe dil sürümüyle sektöre giriş yapmasından dolayı kullanıcıların dikkatini üzerinde çok kolay toplamıştır. Amacı hızlı ve pratik şekilde saniyeler içinde, tabii bu sürede görüntü kalitesi de düşmemektedir, ekranın görüntüsünü almaktır. Görüntü kalitesini düşürmediğimizden bahsedelim biraz da. LightShot programının tercih edilmesindeki en büyük etken olarak, görüntü kalitesindeki başarısının görünmesi olağan bir durumdur. Çünkü diğer ekran görüntüsünü kaydeden masaüstü programlarını incelediğimiz de hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Görüntü kalitesini önemsemeyen ve ekran kaliteniz ne olursa olsun onu dahi takmayan, kendi belirttiği pikseller ile ekran görüntünüzü almaya çalışan uygulamalardan ziyade LightShot yüksek ekran görüntü kalitesi ile dikkat çekmektedir. Bir diğer yönü ise, pratik ve hızlı şekilde ekran görüntüsünü aldığınız anda seçenekler butonu ile karşı karşıya kalmanızdır. Bu konuda eğer isterseniz görüntünüzü, LightShot programının web sitesine saniyeler içerisinde bir tık ile yükleyebilirsiniz. Dilerseniz düzenleme butonuyla çekmiş olduğunuz ekran görüntüsü üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz yahut dilediğiniz anda kendi bilgisayar alanınıza ekran görüntüsünü yükleme fırsatına ulaşıyorsunuz. Başarısından dolayı LightShot uzun yıllar boyunca, hizmet ettiği sektörde zirvede olmayı devam ettirecek. Bizler ise kullanıcıları olarak kendilerinden yenilikler ve yeni güncelleştirmeleri bekliyor olacağız.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 250 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Gelişen teknoloji çağı ile birlikte ivme kazanan şeyler arasına internet ortamında ki dosyaların büyüklüğü ve kapladıkları alanın giderek artmasıdır.

  Peki, bu dosyaları depolamak için çok büyük depolama alanlarına ihtiyacımız olursa bunun sonunun gelmeyeceği herkes tarafından bilinen bir doğrudur. İşte bu yüzden geliştirilen programlar arasında çok önemli bir yer kaplayan Winrar bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Winrar ile hem dosyalarımızı sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayabilir hem de dosya bölme seçeneği ile dosya boyutu küçültme işlemini yaparak bir dosyanın kapladığı yeri ve boyutu gözle görülebilir bir şekilde azaltabiliriz.

  İnternet ortamı üzerinde ki dosyaların büyüklükleri ve kapladıkları yerleri sanırım matematikle bile ifade etmek biraz zordur. Peki ya bizim bilgisayarımız da tutmak istediğimiz dosyaların boyutları bilgisayarımızın depolama alanını çoktan geçmiş ve bilgisayarımız da yer sıkıntısı çekmeye başladıysak bu sorunumuzu nasıl çözebiliriz? Çözümü aslında çok basit olmakla birlikte çokta basittir.

  dosya-sıkıştırma Büyük Boyutlu Dosyaları Winrar ile BölmeÖncelikle Winrar programını indirdikten sonra sağ tık ile seçenekler menüsünden arşive ekle seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra çıkan pencere ekranından split to volumes, bytes (Ciltlere böl, bayt) seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonraki işlemimiz ise parçaların boyutlarının her birinin ne kadar boyuta sahip olmasını istiyorsanız değerlerini girmeniz gerekmektedir. Dosya bölme seçeneği bizim çok işimize yaramaktadır. Dosya boyutu küçültme işlemi dosyalarımızı parçalara ayırarak boyutlarının her birini bizim belirlememizi sağlayan çok kullanışlı bir seçenektir.
  Dosya bölme, Dosya boyutu küçültme işlemlerini bir filmi partlar haline ayırmak isterken ya da bir dosyanın işinize yarayan iki kısmını birbirinden ayırmanıza olanak sağlar. Buda sizlere hem kolaylık sağlar, hem dosyalarınızın düzenli ve tertipli olarak saklanmasını sağlar. Bu yüzden bu işlemleri kullanmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 226 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bu yazımda size oldukça kullanışlı bir programdan bahsedeceğim. Infile seeker, başta webmasterlar olmak üzere, bütün bilgisayar kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu program sayesinde, dosyaların içini tek tek açıp bakmadan arama yapabileceksiniz. Örneğin websitenizde bir düzenleme yapacaksınız, ilgili kodu biliyorsunuz ama hangi dosyada bulamıyor musunuz? Ya da tez dosyalarınızda bir arama yapacaksınız ama yüzlerce word belgesi içinde boguldunuz mu ? O zaman Infile Seeker tam size göre bir program. Biraz yakından tanıyalım :

   

  http://infile-seeker.en.softonic.com/  linkinden programı indirebilirsiniz.

  Programı kurduktan sonra açalım, bizi resimdeki gibi bir arayüz bekliyor.

  infile-seeker Dosya İçinde Kelime Arama - Infile Seeker

   

   

  Keyword to seek : Aranacak kelimeyi giriniz.

  Place to seek in: Hangi klasörde arama yapacaksanız onu giriniz. Belirttiğiniz klasörlerin alt klasörlerinde de arama yapabilir. Bunun için seek in subfolders seçeneği işaretli olmalıdır.

  File types to seek in : Burada arama yapılacak dosya türleri var. Hangi türleri istiyorsanız seçiniz. Arama yapcağınız dosya başka türdeyse,  add new file type diyerek ekleyebilirsiniz.

  Start seeking diyerek aramayı başlatın. Seeking results sekmesinde arama sonuçlarınızı görebilirsiniz.

   

  Kolay gelsin 🙂

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 4.048 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa 1 Toplam: 212

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.