• Microsoft Word’de hazırladığınız bir rapor, dosya veya kitabın içindeki tüm bölümleri okuyucuya bir bakışta sunmak istiyorsanız “İçindekiler” tablosu oluşturmanız gerekecektir. Adobe InDesign ve Quark XPress gibi programların aksine çok daha basit bir şekilde Word 2013’te bu işlemi yapabilmeniz mümkün. İki adımlı bir süreç olan içindekiler sayfasını oluşturma işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

  Hangi metinler “İçindekiler” sayfasında gözüksün?

  Öncelikle yapmanız gereken şey, hangi başlıkların “İçindekiler” sayfasında görünmesini istediğinize karar vermektir. Bunu yapmak için ara başlık veya üst başlıklara belli bir karakter stili tanımlamanız gerekecektir. Word dosyasında kullanılan Başlık 1, Başlık 2 ve Başlık 3 gibi hazır stillerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer kendi başlık stilinizi kullanmak istiyorsanız, herhangi bir hazır karakter stiline sağ tıklayarak “Değiştir” butonuna basabilir ve bu bölümden font ismi, büyüklüğü, harf aralığı gibi değerleri gönlünüzce değiştirebilirsiniz.

  Sıra geldi “İçindekiler”i oluşturmaya…

  Yukarıda yer alan yöntemi Word belgesi içindeki tüm başlık ve ara başlıklara uyguladıktan sonra “İçindekiler” sayfasını oluşturmaya hazır hale gelmiş olacaksınız. İçindekiler bölümünü eklemek istediğiniz sayfayı açtıktan sonra Word’ün üstteki sekmeleri arasından “Başvurular”ı tıklayın ve en başta çıkan “İçindekiler” butonunu seçin. Bu bölümden otomatik olarak İçindekiler sayfasını oluşturabilirsiniz. El ile tablo veya otomatik tablo seçeneklerinden istediğinizi seçebilir, daha sonra otomatik oluşturulmasını istediğiniz başlık stillerini Word’e tanıtabilirsiniz.

  Hepsi bu kadar!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 26 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Her sabah Outlook’u başlatıp maillerin yüklenmesini beklemektense, bilgisayarın on/off butonuna basın ve gidin kahvenizi hazırlayın veya  günlük ajandanızı kontrol edin; o sırada bilgisayar açılınca outlook otomatik simge durumunda açılsın ve mailleriniz yüklenmeye başlasın. Ufak bir detay gibi görünse de aslında yaptıktan sonra ne kadar pratik olduğunu farkedeceksiniz. Peki Outlook nasıl kendi kendine açılacak?

  Outlook için masaüstüne bir kısayol oluşturun. Sağ tıklayarak özellikleri açın. Sekmelerden “Kısayol” sekmesine gelin ve  ve “Çalıştır:  Simge durumunda küçültülmüş” olarak seçin. Daha sonra bu kısayolu  Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç sekmesine taşıyın.

  Daha sonra  Outlook programımızı çalıştıralım. Sağalttaki simgeye sağ tıklayarak açılan pencerede   “simge durumunda küçültüldüğünde gizle” seçeneğini işaretleyelim.

  Not: Başlangıç klasörünü bulamadınız mı ? “Çalıştır”‘a giderek “shell:Startu”p komutunu girin ve başlangıç klasörünüz açılsın.

   

  Artık Outlook programınız Windows başladığında simge durumunda otomatik olarak çalışacaktır.

  İyi Mailler 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 436 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Gelişen teknoloji çağı ile birlikte ivme kazanan şeyler arasına internet ortamında ki dosyaların büyüklüğü ve kapladıkları alanın giderek artmasıdır.

  Peki, bu dosyaları depolamak için çok büyük depolama alanlarına ihtiyacımız olursa bunun sonunun gelmeyeceği herkes tarafından bilinen bir doğrudur. İşte bu yüzden geliştirilen programlar arasında çok önemli bir yer kaplayan Winrar bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Winrar ile hem dosyalarımızı sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayabilir hem de dosya bölme seçeneği ile dosya boyutu küçültme işlemini yaparak bir dosyanın kapladığı yeri ve boyutu gözle görülebilir bir şekilde azaltabiliriz.

  İnternet ortamı üzerinde ki dosyaların büyüklükleri ve kapladıkları yerleri sanırım matematikle bile ifade etmek biraz zordur. Peki ya bizim bilgisayarımız da tutmak istediğimiz dosyaların boyutları bilgisayarımızın depolama alanını çoktan geçmiş ve bilgisayarımız da yer sıkıntısı çekmeye başladıysak bu sorunumuzu nasıl çözebiliriz? Çözümü aslında çok basit olmakla birlikte çokta basittir.

  dosya-sıkıştırma Büyük Boyutlu Dosyaları Winrar ile BölmeÖncelikle Winrar programını indirdikten sonra sağ tık ile seçenekler menüsünden arşive ekle seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra çıkan pencere ekranından split to volumes, bytes (Ciltlere böl, bayt) seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonraki işlemimiz ise parçaların boyutlarının her birinin ne kadar boyuta sahip olmasını istiyorsanız değerlerini girmeniz gerekmektedir. Dosya bölme seçeneği bizim çok işimize yaramaktadır. Dosya boyutu küçültme işlemi dosyalarımızı parçalara ayırarak boyutlarının her birini bizim belirlememizi sağlayan çok kullanışlı bir seçenektir.
  Dosya bölme, Dosya boyutu küçültme işlemlerini bir filmi partlar haline ayırmak isterken ya da bir dosyanın işinize yarayan iki kısmını birbirinden ayırmanıza olanak sağlar. Buda sizlere hem kolaylık sağlar, hem dosyalarınızın düzenli ve tertipli olarak saklanmasını sağlar. Bu yüzden bu işlemleri kullanmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 226 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bu yazımda size oldukça kullanışlı bir programdan bahsedeceğim. Infile seeker, başta webmasterlar olmak üzere, bütün bilgisayar kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu program sayesinde, dosyaların içini tek tek açıp bakmadan arama yapabileceksiniz. Örneğin websitenizde bir düzenleme yapacaksınız, ilgili kodu biliyorsunuz ama hangi dosyada bulamıyor musunuz? Ya da tez dosyalarınızda bir arama yapacaksınız ama yüzlerce word belgesi içinde boguldunuz mu ? O zaman Infile Seeker tam size göre bir program. Biraz yakından tanıyalım :

   

  http://infile-seeker.en.softonic.com/  linkinden programı indirebilirsiniz.

  Programı kurduktan sonra açalım, bizi resimdeki gibi bir arayüz bekliyor.

  infile-seeker Dosya İçinde Kelime Arama - Infile Seeker

   

   

  Keyword to seek : Aranacak kelimeyi giriniz.

  Place to seek in: Hangi klasörde arama yapacaksanız onu giriniz. Belirttiğiniz klasörlerin alt klasörlerinde de arama yapabilir. Bunun için seek in subfolders seçeneği işaretli olmalıdır.

  File types to seek in : Burada arama yapılacak dosya türleri var. Hangi türleri istiyorsanız seçiniz. Arama yapcağınız dosya başka türdeyse,  add new file type diyerek ekleyebilirsiniz.

  Start seeking diyerek aramayı başlatın. Seeking results sekmesinde arama sonuçlarınızı görebilirsiniz.

   

  Kolay gelsin 🙂

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 4.048 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Ticari alanda hizmet veren bütün işletmeler ister toptan ister perakende satış yapsalar da ticaretin belli dönemlerinde çek, senet ve teminat mektubu gibi kıymetli senetler ile alışveriş yapabilmektedir. Alışverişte kullanılan bu tür ödeme şekilleri kolaylık sağlıyor olsa da özellikle başarılı bir şekilde takip edilmediği zaman firmalar için ciddi finansal sorunlar oluşturabilmektedir. Her geçen gün gelişen yazılım teknolojileri sayesinde artık firmalar ticari programlar ile bütün muhasebe işlemlerinin yapabilmenin yanında kıymetli evrak ve cari hesap takibi de yapabilmektedir.

  muhasebe-programlari Muhasebe Programları ile Kıymetli Evrak Takibi

  Konu muhasebe ve kıymetli evrak olduğu zaman hem alacaklı olunan hem de borçlu bütün evrakların titiz bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Ön muhasebe konusunun en önemli unsurları arasında bulunan veresiye takibi özellikle kıymetli evrak ile birleştiği zaman ciddi bir takip istemesinden dolayı kullanılacak programın aynı zamanda kasa programı olarak da kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde veresiye takibi için ayrı bir program gerekeceğinden firmalara hem ilave ekonomik yük hem de fonksiyonel olmayan bir çalışma şekli olarak görülmektedir.

  Fenesoft muhasebe programları sayesinde başta kıymetli evrak takibi gibi bütün muhasebe ihtiyaçlarınızı kolay kullanımlı program yapısı sayesinde gerçekleştirmenin yanında gelişmiş yedekleme ve arşivleme özelliği sayesinde olası bir olumsuz durumlara karşı verilerinizi korumaktadır. Korunan veriler gerek duyulması halinde çok basit bir şekilde geri yüklenerek tekrar kullanılacak şekilde hazır olmaktadır. Fenesoft programların 30 günlük deneme sürümünü kullanarak program hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm programların deneme sürümleri http://www.fenesoft.com/ adresinde kullanıcılara sunulmaktadır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 234 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Geçenlerde, yatayda ve dikeyde oldukça uzun bir dosyada çalışırken böyle birşeye ihtiyaç duydum. Aynı şekilde, fazla satır ve sütunların içinde kaybolan exel kullanıcıları için basit bir çözüm:

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
p_ayrac
 • 2.378 kez görüntülendi.
 • 2 Yorum

Son Yorum: Aykut ÖZDEMİR

Çözebilirsem paylaşacağım mailden
 • Bloglamaya yine güzel bir Softonic ürünüyle devam ediyorum. PhotoRazor, fotoğraflarınızı maksimum kalitede daha düşük boyutlarda kopyalamanız konusunda size yardımcı oluyor. Böylelikle, fotoğraf paylaşırken, mail atarken vb. Yüksek boyut derdinden kurtuluyorsunuz. Orjinal fotoğrafları değiştirmeden, yeni bir klasörde kopyalaması, toplu fotoğraf küçültme imkanı, sade ve pratik arayüzü ile masaüstünüzün bir köşesinde durması gerekiyor diye düşünüyorum.

  Programı indirmek için resme tıklayınız

  photorazor-8 PhotoRazor ile Fotoğraflarınız Az Yer Kaplar

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 668 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.