• Şuan internet üzerinde kullanabileceğiniz birçok yazılım sayesinde kendi web sitenizi ücretsiz olarak açabilmeniz mümkün. Peki aynı şey neden mobil uygulamalar için de olmasın ki? İnsanların artık mobil cihazlar üzerinden interneti kullandığı günümüzde mobil uygulamalara sahip olmak giderek önem kazanıyor. Siz de sahibi olduğunuz web sitesinin mobil uygulaması olsun istiyorsanız, derlediğimiz ücretsiz mobil uygulama yapma sitelerini mutlaka denemelisiniz.

  Bu listede yer alan siteler ücretsiz olarak, tek bir satır dahi kod yazmadan uygulama geliştirmenizi sağlayabilir. Ancak ücretsiz oldukları için uygulama içinde reklam gösterebileceklerini de unutmayın. Veya uygulamadan kazandığınız gelirin yalnızca yarısını size verebilirler.

  Appsgeyser

  Kendi mesajlaşma uygulamanızı dahi geliştirebilmenizi sağlayan Appsgeyser, oldukça kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip. Hiç zorlanmadan saatler içinde kendi uygulamanızı geliştirip mağazalarda satışa sunabilirsiniz. Üstelik hazır bulunan onlarca temayı kullanabilmeniz de mümkün.

  Appyet

  Bu site üzerinden yalnızca Android uygulamaları hazırlayabilirsiniz. Twitter ve RSS beslemeleri gibi farklı araçları da uygulama içine dahil edebilmenize izin veren yazılım, yalnızca 5 dakikada uygulama geliştirebilmenizi sağladığını iddia ediyor. Denemesi bedava.

  Createmyfreeapp

  İnternete bağlı olmadan da çalıştırabileceğiniz uygulamalar oluşturabilmeniz bu site sayesinde mümkün. Çok hızlı bir şekilde uygulama dünyasına ilk adımı atmak için kullanabileceğiniz arayüzü sayesinde PDF okuyucu, web site uygulaması ve çeşitli oyunları hızlıca geliştirmeye başlayabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir yazılım dilini bilmenize de gerek yok.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 184 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Teknolojinin gelişmesi ve alışkanlıklarımızın hızla değişim göstermesiyle birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak artık sıradan bir hale geldi. Her geçen gün büyüyen e-ticaret pazarından pay kapmak isteyen genç girişimciler ise yana yakıla nasıl e-ticaret sitesi açabilecekleri sorusunun cevabını arıyorlar. Bu yazı, bahsi geçen soruya bir cevap niteliğinde.

  Kira giderinin olması, maliyet avantajı sağlaması, pazarlama ve reklam giderlerinin gerçek mağazalara kıyasla çok daha az olması gibi avantajlar; e-ticaret sektörüne olan iştahı kabartıyor. Peki, hiç merak ettiniz mi, ücretsiz e-ticaret sitesi açılabilir mi? Açılabilirse, nasıl?

  Shopier

  Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden e-ticaret yapmak istiyorsanız, Shopier sizin için en uygun seçim olabilir. Ürünlerinizi ekleyebileceğiniz çok basit bir arayüze sahip olan bu site üzerinden ödeme kabul edebilmeniz mümkündür. Domain, hosting ve SSL sertifikasına ek olarak sanal pos satın almanıza gerek kalmaz. Bu maliyetlerden tasarruf edebilir, ücretsiz üyeliğinizi başlatarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

  GaniPara

  14 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip olan GaniPara, yerli bir e-ticaret yazılımıdır. Büyük bankaların sanal poslarıyla uyumlu çalışan yazılımı deneme süresinin bitmesinden sonra da aylık cüz’i bir ücret karşılığında kullanabilirsiniz.

  Ücretsiz yazılımlar

  Domain ve hosting yönetiminden anlıyorsanız, ücretsiz e-ticaret yazılımlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. PrestaShop, OpenCart, Magento ve WordPress eCommerce gibi yazılımlar işinizi görecektir. Ancak işin teknik tarafıyla ilgilenmenin zahmetini de üstlenmeniz gerekeceğini unutmayın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 222 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Sayısı proje yaptım, sayısız proje batırdım diye başlamayacağım elbette. Kendi çapında ufak tefek web projeleri olan amatör bir webmasterim. Ama büyük hayallerim var, en az bu yazıyı okuyanlar kadar 🙂 Bu hayallerim doğrultusunda planlar yapmakta, bilgi ve donanım kazanmaya uğraşmaktayım. Tecrübe önemlidir, ancak her zaman acı hatıralar bırakılarak kazanılmaz. her ne kadar bir musibet bin nasihattan iyidir deseler de, nasihat iyidir arkadaşlar, ders almasını bilenlere. Ben ders almasını bilirim. Hayatım boyunca, her konuda en büyük yol kılavuzum, o yoldan daha önce giden insanların söyledikleri oldu. Çünkü onlar daha önce bizi bekleyen tehlikeleri yaşamış, çelmeleri yemiş, çukurlara düşmüş insanlar. Onları ne kadar fazla dinlersek, yolumuzda o kadar kaza bela gelir başımıza, o kadar başarılı ve temiz bir yolculuk yaparız. Bu mantıkla yaşadım hep, çok da faydasını gördüm, tavsiye ederim.

  Bu düşünce tarzımdan dolayı, ileride en az hatayı yapmak için pek çok web girişimi hikayesi okudum, başarılı olanlar kadar başarısız olanları da araştırdım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim o kadar. Umarım faydası olur.

  Bir proje nasıl doğar?

  Bir proje sayısız farklı hikayelerle doğabilir. Eksik birşeyler olmalı diyerekten yaptığınız sektörel analizler kadar gördüğünüz bir rüya, günlük sohbetteki bir kelimeyle ampulun yanması, yaşadığınız bir sorun,  tembelliğiniz sonucu daha pratiğini aramanız, herhangi birşey herhangi bir yerde ve zamanda kafanızda bir fikir doğmasına etken olabilir.

  Teorisi oluşan projelerin bir kısmı pratiğe dönüşür, bunların da çok az bir kısmı başarıyı yakalar, başarılı projelerin de çok daha az bir kısmı bu başarıyı sürekli kılabilir. Peki bir proje başarı yolunda neden tökezler? Başarısızlıkları 2 aşamaya ayırabiliriz:

  1. Başlangıç Aşaması Başarısızlıkları
  2. Proje SüresinceBaşarısızlıklar

  Başlangıç Aşaması Başarısızlıkları

  • Girişimci yeterince girişken ve istekli değildir, proje teoride kalır, ölür gider.
  • Girişimci, doğruluğundan tam olarak emin olamadığı bir yola girer, bu nedenle projesinin arkasında duramaz, proje ölü doğar.
  • Girişimci için o proje bir aşk değil, tek gecelik ilişkidir, gelip geçici bir hevestir, 2 gün sonra proje defterini kapar.
  • Girişimci yanlış bir alan seçmiştir, eğer işi sadece getiri için yapıyorsanız kalıcı başarı imkansızdır; girişim için sevdiğiniz, yapmaktan zevk aldığınız bir işi seçmelisiniz.
  • Yanlış ortak, başarısızlık kaçınılmazdır.
  • Beklemek, düşündünüz ancak siz başlayana kadar adamlar yaptı bile 🙂

  Proje Süresince Başarısızlıklar

  Arkadaşlar, bir girişimci, girişim konusu ne olursa olsun, proje yönetim bilgisine sahip olmalıdır. Proje yönetimi ile ilgili yapacağınız ilk arama motoru sorguları ve makaleler size sakın teorik bilgi kirliliği gelmesin, Proje Yönetimi, pratikteki başarı anahtarlarının belirli kalıplara oturtularak uygulanabilir hale getirilmiş şeklidir. Proje Yönetim kursundaki bir hocam, “hırsızlık” aktivitesine bile Proje Yönetim süreci dediğinde, işte konuyu tam olarak o zaman anlamıştım. Çünkü hırsızlık da, tüm proje yönetim süreçlerine sahiptir. Projenin yürütülmesi aşamasındaki başarısızlıklara gelmeden, gelin önce kısaca proje yönetim asüreçlerine bakalım :

  • Başlatma
  • Planlama
  • Yürütme
  • İzleme ve Kontrol

  proje-yönetim-süreçleri Web Girişimleri Neden Başarısız Olur?

  Başlangıç aşamasındaki başarısızlık sebeplerine değindik, diğer proje yönetim aşamalarını da öğrendiğimize göre, burdaki başarısızlık etkenlerine geçebiliriz.

  Planlama Eksikliği

  Bir projeye inanıyoruz, hevesliyiz ve başladık, eğer başlamaktan anladığımız ortaya direk bir ürün koymak ise, yine başarısız olduk, bundan sonraki tüm çalışmalarımız boşa kulaç atmakdır. Nerede planlama ? Kolları sıvamadan önce, kafamızı kaldırıp bir düşüneceğiz, projeyi her bileşeni ile planlayacağız. Nedir bu bileşenler?

  • Zaman : Projenin  1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 5 yıl vs. dilimlik süreçleri
  • Kaynak : Projenin gerçek ve sanal kaynakları,  yazılımcı, seo uzmanı, pazarlamacı, insan kaynakları, hosting, yazılım, içerik, ürünler, diğer iç ve dış ekip ve öğeler.
  • Nakit Akışı : Projenin gelir ve giderleri

  Proje bu 3 bileşeni kapsayacak şekilde, kısa orta ve uzun vadede planlanmalı. Peli bu planlama bize ne kazandıracak ?

  • Her aşamayı öngörmüş olduğumuz için projenin başarı performansını takip edebileceğiz, herşey kontrolümüzde olacak, yürütme, izleme ve kontrol aşamaları daha sağlıklı ilerleyecek.
  • Gelir-giderleri, görerek kar zarar durumunu öngöreceğiz, projenin ortasında “Arkadaş kar edemedik” diyip dükkanı kapatmayacağız.
  • Planlama aşamasında olabilecek riskleri önceden farkedip onlara çözüm üretmiş olacağız, böylece bu riskler hiç gerçeğe dönüşmeyecek veya dönüşürse de kolay bir şekilde atlatılacak.

  vb.

  İşleri Aceleye Getirmek – Yanlış, Eksik Tanıtmak

  Planlama eksikliğinin başka bir versiyonu. r10.net gibi webmaster forumlarında, her gün yeni projeler başlığı altında pek çok yeni siteyi inceliyorum. Hiçbirisi hazır değil. Kategorileri oluşturulmuş, 2 kullanıcı 3 başlıklı forumlar, 2 içerik girilmiş bloglar, arayüzü bile tam oturtulamamış portallar, butonları çalışmayan çeşitli hizmet siteleri vsvsvs. Herşey hemen olsun istiyoruz. İlk intiba çok önemlidir. İnsanlara projenizi bir kez tanıtma fırsatınız var, yeterince hazır olmadan, tam olarak hizmet verecek aşamada olmadan insanların incelemesine sunmayınız. İlk önce kendi içinize sinsin, sonra arkadaş çevreniz, veya ilgili alandaki iş arkadaşlarınız ya da belirli bir kesime sunun öncelikle, geri bldirimleri alın, gerekli düzeltmeleri yapın ve sonrasında sunuma geçin. Diğer türlü, ilk bakışta negatif izlenip alan bir ürün, ağzı ile kuş tutsa asla hakettiği değeri göremez. Sonra proje tutmadı diye rafa kaldırırız, halbuki tutacaktı, ama yanlış yaptın 🙂

  Ya da tüm bileşenleri tek seferde sağlamak, başta sade ve pratiklik önemlidir, bileşenleri planlayın, zamana dağıtarak dahil edin. Herşeyi tek seferde yapayım derseniz, bu insanlara çok karmaşık gelebilir, bu da yine girişiminizin başarısız olmasına neden olur.

  Pes Etmek

  Yine planlama kaynaklı bir başarısızlık sebebi. Webrazzi başta olmak üzere, girişim haberleri yayınlanan, yatırım alan girişimlere 1 sene sonra bir bakıyorum, uçmuş gitmiş. Sorun para da değil, yatırım da almış, ee noldu ? İşler zor geldi, çünkü kaynaklar iyi planlanmadı, veya yeterli kaynak vardı ama verimli kullanılamadı.

  Kaynaksal Problemler

  Bize pes ettiren veya projeyi başarısızlığa sürükleyen kaynaksal problemleri biraz daha detaylı irdeleyelim. Başarısız bir yazılımcı, işe yaramaz pazarlamacı, projenizi yanlış insanlara veya doğru insanlara yanlış bir şekilde aktaran bir danışman, kaş yaparken göz çıkaran seo uzmanı, işini sevmeyen çalışanlarınız, size güvenmeyen ortağınız,.. bunların hepsi başarısızlığı zorunlu kılacak iç ve dış kaynaklardır. Kaynaklarınızı doğru seçiniz, Steve Jobs, insanlar her ne kadar yüksek egolu dese de, başarıyı bu şekilde yakalamıştır.

  Hızlı Büyümek

  Planladınız ancak buna göre adımlar atmadınız ve çok hızlı büyüdünüz. Bu iyi birşey değil, çünkü büyümek bir çok taştan oluşur, siz taşlar tam oturmadan üzerine yenilerini koyuyorsunuz, bu da belirli bir süreç sonrasında yıkılma ile sonuçlanıyor.

   

  Bu maddeler daha da artırılabilir, ben size klasikleşmiş başarısızlık sebepleri yerine, konuyu proje yönetimi olarak ele almanızı ve farklı açıdan değerlendirmenizi sağlayacak bilgiler vermeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur.

  Başarılı girişimeler:)

  Unutmadan, şunu da okuyunuz :

  Girişimcilerden Tavsiyeler

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.100 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: Metro Tesisat

Bende bir girişimciyim ve işe başladıktan bir süre sonra hemen kazanmak istiyorum. Zorlukları görüncede hemen pes ediyorum. Diğer girişimci arkadaşlarımda…
 • Bir Türk girişimcinin yapmış olduğu yerli sosyal ağ projesi Microsoft firması tarafından destek aldı. Şahsen ilk defa böyle bir projeye destek verildiğini gördüm. Geliştiren kişinin ismi Sertan Helvacı Bursalı bir genç kendisi. Sertan Helvacı, projesini Microsoft’a anlattı ve reddedilmedi tam aksine destek gördü ve Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz bir şekilde kullanma fırsatını yakaladı. Ufak yaşlardan beri programlamaya uğraşan Helvacı, geliştirmiş olduğu sosyal paylaşım sitesi ‘’Events Here’’ sayesinde Microsoft’un da ilgisini çekmeye başarmış durumda. Serhat Helvacı’nın oluşturmuş olduğu bu sosyal ağ yazılımı sayesinde artık etkinlik aramak isteyenler aradıkları kişileri bir tıkla bulabilecek. Events Here sosyal paylaşım sitesi sayesinde kişi olduğu yerden 25 km kadar ötedeki yapılan sosyal faaliyeti görebiliyor ve davet edilmeye gerek kalmadan katılabilecek. Düşünsenize bir etkinlik yapıyorsunuz tanımadığınız birisi merhaba diyor etkinliğe katılıyor biraz şaşırtıcı bir durum açıkçası ama Türkler tarafından böyle güzel projeleri görmek güzel.

  Microsoft’un İlgisini Çeken İlk Türk!

  Microsoft’tan Türkiye’de ilk kez böyle bir şeyi başaran Sertan Helvacı, projesini Microsoft’a sundu ve destek gördü ve Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz bir şekilde kullanmaya hak kazandı. Biz olsak Microsoft’a mesaj bile atmaktan çekiniriz ret edileceğiz diye Helvacı aynı zamanda cesaretli bir Bursalı gençmiş. Bunun yanı sıra Bahçe şehir Üniversitesi’nden tam burs kazandı. Uygulamasının Microsoft’un ilgisini çektiğini söyleyen Helvacı, Bu uygulamadan önce sanal gerçekçilik projem bulunuyordu. O projeyle Microsoft ile iletişime geçmiştim o zamandan beri Microsoftla iletişim halindeydim. Bu projemden bahsettiğim zaman ilgilerini çekti.

  Bizim Amacımız Birbirine Yakın İnsanların Tanışması!

  Bu uygulamanın yapılmasındaki amaç herkes yakın çevresinde bulunan insanlarla tanışsın ve bir arada vakit geçirmesini istiyoruz. Örnek verecek olursak ben Ankara’ya gittiğim zaman orada ilgi alanımda olan bir konser olduğu zaman, Events Here hemen bana bildirim atacak. Orada ne yapılacağından bahsedecek. Dilerseniz siz etkinliği arayabilirsiniz dilerseniz de otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya gelecek. Ben herkesin yazılım ile uğraşmasının gerektiğine inanıyorum.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 545 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Steve Jobs

  * Sevdiğiniz işi yapın: Mükemmel işin sırrı, sevdiğin işi yapmaktır.

  * Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.

  * En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

  * SWOT analizi yapın: Yeni bir işe başladığınızda veya yeni bir iş girişimi yaptığınızda hemen küçük bir kağıda kendinizin ve şirketinizin güçlü ve zayıf yanlarını listeleyin. Ve şirketinizdeki kötü elemanları çıkarmakta hiç tereddüt etmeyin.

  * Girişimci olun: Bundan sonraki yeni ve büyük iş için hazırlıklı olun. Değişik iş fikirleri bulun ve uygulamaya koyulun. Zaman zaman ilk adımı atmak çok zor olsa da bunu yapın. Kalbinizin sesini dinleyecek cesaretiniz olmalı.

  * Küçük başlayın, büyük düşünün: İlk başta detaylar için endişelenmeyin. Küçük başlayın daha sonra daha karmaşık alanlara yönelin. Unutmayın yalnızca yarını değil, geleceği düşünün.

  * Pazar lideri olmak için çabalayın:Yaptığınız her işte en iyi ve en mükemmel teknolojiye sahip olun ve kullanın. Eğer daha iyi bir teknoloji varsa, başkaları kullanmıyorsa bile, iyi olduğunu biliyorsanız siz kullanın. Bir numara olup endüstri standartlarını siz belirleyin.

  * Sonuca odaklanın: İnsanlar sizi performansınızla değerlendirse bile siz sonuca odaklanın. Kalite ölçüsü olun. Reklam yapın. Ürününüzü bilmezlerse almayacaklardır. Ürünlerinizin dizaynına önem verin. Tabi ki aynı anda kullanım kolaylığı olmalı.

  * Fikir alın: Değişik ortamlardan gelişmiş insanlardan fikir alın. Her biri size faydalı şeyler söyleyeceklerdir. Eğer tepe noktada iseniz, insanlar sizden çekindikleri için gerçek fikirlerini söylemeyeceklerdir. Kendinizi gizleyerek veya farklı kaynaklardan fikir alın. Daha çok ürünlerinizi kullanan insanlara odaklanın. İlk dinleyeceğiniz kişi müşteriniz olsun.

  * Yenilikçi olun: Lideri, takipçilerden ayıran innovasyondur. Yetki vermeyi bilin. Rutin işlerinizin yüzde 50’sini diğer yöneticilere aktararak, zamanınızın yüzde 50’sini yeni şeylere ayırın. Yolunuzdan çok fazla ayrılmamak için bazı projelere hayır demesini bilin. Çok önemli radikal değişiklere konsantre olun. Dünyanın en güzel şeylerini yapmayı hayal eden insanlarla çalışın. Bir teknoloji şirketinde bile ürün odaklı olmalısınız. Birçok şirkette çok sayıda iyi mühendisler ve akıllı insan olabilir, fakat onları toparlayacak itici bir güç gereklidir.

  * Hatalarınızdan ders alın: Zaman zaman innovasyon yaparken, hataya düşebilirsiniz. En iyisi hata yaptığınızı kısa sürede itiraf edip, diğer innovasyonlarınıza yönelmektir.

  * Sürekli olarak öğrenin: Her zaman öğrenilecek bir şey vardır. Şirket içinden ve dışından çapraz fikirler paylaşın. Müşterilerden, rakiplerden ve iş ortaklarınızdan öğrenin. Eğer sevmediğiniz biriyle ortaksanız, onu sevmeyi, onu övmeyi, ondan yararlanmayı öğrenin. Düşmanlarınızı açıkça ama dürüstçe eleştirmeyi bilin.

  SAKIP SABANCI

  • Nasıl bir “Güç” arıyorsunuz? Onu Bilin. Güce sahip olduktan sonra ise onu iyi kullanın.
  • Başkasından, özellikle politikacıdan medet, ummayın.
  • Birlik ve beraberlik arayışını her işte ve her fırsatta sürdürün.
  • Karşınızdakilerin “İnsan” olduğunu hiçbir zaman unutmayın!
  • İnsanların birer “Makina” olmadıklarını bilin.
  • Terfi, ödüllendirme ve cezalandırma; başarıya yol açar.
  • Adil olun. Her işte, her konuda, her fırsatta ve herkese karşı adil olun.
  • “Vicdan huzuru” başarılı olabilmenin temel şartıdır.
  • Ayaklarınız her zaman yere bassın. Hiçbir zaman havalarda dolaşmayın. Kendinizi kimseden üstün görmeyin.
  • Hiçbir işin “Kıyısından Köşesinden Tutmayın”. Yapacağınız iş her ne ise, küçümsemeden ona sahip çıkın.
  • Hayata uyun, uyum sağlayın.
  • İyilikleri unutmayın ve karşılıksız bırakmayın.
  • Aç gözlü olmayın. “Allah’ıma Şükür” demesini bilin.
  • Şans, kader ve kısmet; yararlanmasını bilenler için vardır.
  • Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın.
  • Dostluğa ve arkadaşlığa önem verin.
  • Güler yüzlü ve tatlı dilli olun.
  • Hedefiniz nedir? Onu bilin. Dağılmayın. Lüzumsuz şeylerle uğraşmayın.
  • Sağlıklı olun. Sağlık herşeyin başıdır.
  • Düzenli bir yaşamınız olsun.
  • Manevi dünyanız zengin olsun. Sonra maddi zenginlik gelir.
  • Bilgili olun.
  • Gözünüzü açın.
  • Risk almayı bilin. Cesur olun.
  • Güvenilir insan olun.
  • Hangi işi yapacaksanız, o işi en iyi bilenler ile işbirliği yapın.
  • Yaptığınız iş farklı olsun.
  • Müesseseleşin.
  • İşinizi sevin. İşinize sahip çıkın.
  • Tasarrufa önem verin. Tasarruf yatırım demektir.
  • Borç para vermekte, kefil olmakta dikkatli davranın.
  • “İyiyi” yüreklendirin, alkış verin. “Kötüyü” ise ayıplayın, ceza verin.
  • Allah herkese “Bölüşmeyi” nasib etmez. “Bölüşmek” ve “Paylaşmak” kutsal ve keyifli bir iştir. Bölüşmesini bilin. Paylaşmasını becerin.
  • Kim akıllı üretir ise onun yanında olun. Kim akılsız tüketir ise ondan uzak durun.
  • Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini bileceksiniz.
  • Karınıza ve çocuklarınıza vakit ayırın. Ne kadar yoğun programınız olursa olsun, karınıza ve çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Bu bir zorunluluk değil bir zevktir.
  • İşbirliği yapacağınız insanları, birlikte çalışacağınız kişileri ve ortaklarınızı seçerken dikkatli olun. Arkadaşlıklarınızı ve dostluklarınızı iyi kurun.
  • Çıkar uğruna, menfaat bekleyişi içinde, belli kolaylıklardan veya imkanlardan yararlanmak hesabıyla, uygunsuz kişi veya guruplarla ilişkiye girmeyin.
  • Kişisel çıkar uğruna, geçici kazanç için kimseyi satmayın.
  • Fikirlerinizden ve değer yargılarınızdan fedakarlık etmeyin. Etmeyin ki önce aileniz ve yanınızda çalışanlar, sonra iş yaptıklarınız ve çevreniz size güvensin.
  • Şeyh uçmaz. Onu müridleri uçurur. Başarıyı yakalamak, başarıyı sürdürmek, başarıyı ileriye götürmek isteyenler ayaklarını yerden kesmemeye, uçmamaya özen gösterirler. Çünkü uçan hiçbir şey havada kalmaz.
  • Hırçın olmayın, hem kendinize hem de başkalarına huzur verin. Hırçınlıklarınızı yenmeye çalışın.
  • Dost olun, arkadaş olun. Dostunuz olsun, arkadaşınız olsun. İnsan sevdikçe ve sevildikçe mutlu olur.
  • Yaşamadan ölmeyin. Yaşayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü birşey ama, ölüm mukadder son. Her faninin kaderinde var İnsan bu dünyaya bir defa geliyor.
  • İnsan ölürken yaptıklarına değil, yapamadıklarına pişman olurmuş. Son nefesinizde yapamadığınıza üzüleceğiniz şeyleri, iş işten geçmeden yapmaya çalışın.

  Michelle Mone

  • Çalışanlarına iyi bakarsan onlar da sana iyi bakar.
  • Basının ilgisini çekecek PR odaklı faaliyetler bedava reklamdır. Bu fırsatları iyi kullanın.
  • ‘Hayır’ kelimesini kabul etmeyin. Sürekli ‘neden?’ diye sorun.
  • İş felsefem: Yapabileceğinin en iyisini yap. En iyisini yapmadıysan boşa çalışmışsın demektir.

  Richard Reed

  • Çalışanlar mutluysa verim -ve kazanç- yükselir. Onların mutlu ve rahat olacağı ortamlar yaratın.
  • Çalışanlarınızın giyimlerine, mekanlarına karışmayın. (örneğin Innocent Genel Merkezi’nin döşemeleri çim saha halısından ve Ultimo’nun aksine ofis alanı darmadağınık)
  • Kimsenin kendine ait bir ‘kapalı’ alana ihtiyacı yok. Herkesin bir masası olsun ama istediği yerde de çalışabilsin.
  • Toplantı yapmaktansa yüzyüze, kısa sohbetleri tercih edin.
  • Dağınıklığın yarattığı kaos yaratıcılığı körükler.
  • Çalışanlara karşı dürüstlük önemli. İyiye iyi, kötüye kötü diyebilmelisin.
  • Tek hedefi para olarak belirlemek anlamlı değil.
  • Toplumdan aldığının en azından bir kısmını topluma geri vermen gerekiyor. Biz kar odaklı, kapitalist zihniyetli girişimcileriz. Ancak kazandıklarımızı paylaşmayı asla ihmal etmiyoruz.
  • İş dünyasında değişime ve evrime inanman gerek.
  • Dünyanın en başarılı işleri kendisine bir misyon belirleyenlerdir.
  • İş felsefem: sevdiğin insanların seveceği, gurur duyacağı, sahici şeyler yap. Dünyayı daha iyi hale getirecek şeyler.

   

   

  Nasıl’ı bilenin daima bir işi olur.
  Niçin’i bilen, daima kendi işinin patronu olur.
  R. W. Emerson

   


  Her şey çoktan yapıldı…Evet her şey çoktan yapıldı.
  Senin tek yapman gereken yalnızca onları bir araya toplamak.
  Dreamer


  Girişimci, aslında hayalinde canlandıran ve gerçekleştiren kişidir. O, bir şeyleri hayalinde canlandırabilir ve hayalinde canlandırdığı zaman nasıl yapacağını tam olarak görür.
  Robert L. Schwartz


  Para asla bir fikri harekete geçirmez; parayı harekete geçiren fikirdir.
  W. J. Cameron


  Girişimci zaten ‘düş’e doğru yürüyüşte olan kişidir.
  Bahiste itibarını ortaya sürebilen ve kalıplarla önceden kurulmuş dengeleri kırıp, çok daha elverişli olanları yaratacak gerçekliği değiştirmeye gücü olan bir isyancıdır.
  Birkaç adamı bir araya getir, onlardan sorumlu ol, onlara şevk ver, kendi düşünle onları esinle; bütün bunlar girişimciliğin belirleyici nitelikleri diye adlandırılabilir. Aslında bunlar, insanın sorumluluk merdiveninde en üst basamaklara erişmeni sağlayacak özellikleridir.
  Dreamer

   


   

  Girişimci, soğuk ve profesyonel iş ortamlarında yaşayamayan
  tropik bir çiçeğe benzer.
  Deaver Brown

   


  Tek başına olan bugün yola çıkabilir;
  ama bir başkasıyla seyahat edecek olan,
  diğeri hazır olana kadar beklemek zorundadır
  ve ikisinin de hazır olması çok uzun zaman alabilir.
  Henry David Thoreau


  Bir girişimci, görünürdeki bir menfaat, kar sağlama amacının ardında,
  kendi bilebileceğinden de daha derinde, bir projenin hizmetindedir;
  o zaten başkaları için uğraşır ve onların gelişimlerinin kendi başarısı olacağını bilir.
  Dreamer


  Başkalarının, yapamayacağınızı iddia ettikleri şeyleri sadece bir kere yapın!
  Bir daha onların söylediklerini dikkate bile almak zorunda kalmazsınız.
  James R. Cook


   

  Her çağdaki özel kişiler, olanaksız girişimleri için sermayeyi,
  ancak yüreklerini her türlü şüpheden arındırdıktan sonra buldular.
  Gerçek sermaye içimizdedir.
  Dreamer


  Bu dünyada başarıya ulaşan insanlar istedikleri şartları yakalayan insanlardır.
  Eğer onları bulamazlarsa, kendileri yaratırlar.
  Bernard Shaw


  Yeni bir keşif için yeni yerler değil yeni gözler gerekir.
  M. Proust


  “Görmek için İnanmak”
  Kendine inanan bir kişi, bilinmeyene doğru belirgin bir adım attığında, hiç şaşmaz bir biçimde ancak o zaman onun göz kamaştıran çılgınlığının haklılığını teslim etmek üzere ayaklarının altında bir zeminin oluştuğunu görür. Görmek için inanmak gerek; bunun başka yolu yok!
  Dreamer


  Hata değil, çare bulun.
  Henry Ford


  Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız.
  Eleanor Roosevelt


  Umut olmayan yerde girişimcilik de olmaz!
  Samuel Johnson


  Reddedilmeye olan dayanıklılığı sadece reddedilerek kazanabilirsiniz. Girişimciyseniz deriniz hızla kalınlaşır.
  James R. Cook


  Bu dünyada ayakta kalabilenler yataktan kalktığı andan itibaren istedikleri koşulları arayan ve bulamadıkları taktirde onları yaratanlardır.
  George Bernard Shaw


  Kendi kendiniz için çalışıyorsanız ya bir öncü olursunuz ya da aç kalırsınız.
  John Willard Marriot


  Bu hayatta zamanınız kısıtlı, bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır.
  Steve Jobs

   


  Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur.
  Michael Jordan


  Hızlı deneyin, hızlı başarısızlığa uğrayın ve hızlı bir şekilde kendinizi yenileyin.
  Tom Peters


  Girişimci basit anlamıyla engelleri ve fırsatları ayırt edip her ikisini de kendi avantajına çevirebilendir.
  Victor Kiam


  Dünyayı değiştirenler, ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.
  Steve Jobs

  Eğer bir şeye inanıyorsanız, geceleri ve haftasonları da çalışın. Kendinizi çalışıyor gibi hissetmeyeceksiniz. Kevin Rose, Digg’in kurucusu


  İnsanlara fikrinizi anlatın. İlgisizlikleri veya şüpheleri sizi motive eder. Todd Garland, Buysellad’ın kurucusu


  İnsanlar ne istediklerini bilmezler ve kötülemekte aceleci davranırlar. Bunu bir fırsat olarak kullanın. Gary Vaynerchuck, Wine Library TV’nin kurucusu


  Kendimizle rekaber ediyoruz, başkalarının nasıl hareket edeceğini kontrol edemeyiz. Pete Cashmore, Mashable’ın kurucusu


  İşimizi hiç bir zaman müşteri hizmetleri olarak görmedik. Biz sadece müşterilerimize nasıl davranılmak istiyorsak öyle davranıyoruz. Sally Strebel, Page.Ly eş kurucusu


  Korkuya dayalı kararlar vermeyin. Jake Nickell, Threadless eş kurucusu


  Yaptığınız işe yeni bir özellik katmak seks gibidir. Bir kere hata yaparsanız ömrünüz boyunca bedelini ödersiniz. Dave Mcclure, 500 Startups’ın kurucusu


  İstifa etmeye hazır olduğunuzda, düşündüğünüzden daha yakınsınız. Bob Parsons, Go Daddy’nin kurucusu


  Yöneticiler size nerede olduğunuzu söyler; liderler ise nereye doğru gittiğinizi. Michael Lopp, Rands in Repose’da blogger


  Canımı sıkan şeyler bana fikir olarak geri döner. Josh James, Omniture eş kurucusu


  Mümkün olduğunca kendi ayaklarınızın üzerinde durun. Garrett Camp, Stumbleupon eş kurucusu


  Rakiplerinizi unutun ve müşterilerinize odaklanın. Jack Ma, Ali Baba’nın lider kurucusu


  Uzun vadeli düşündüğüm için kendimle gurur duymak hoşuma gidiyor, çok uzun vadeli olmadıkça. Mark Zuckerberg, Facebook eş kurucusu


  Ürünleriniz müşterileriniz için rakiplerinizinkinden daha kolay satın alınabilinir olsun, aksi taktirde onları rakiplerinize kaptırabilirsiniz. Mark Cuban, Hdnet eş kurucusu


  Başarısızlığınız sonucunda aslanlar tarafından yenilmediğiniz  bir dünyada yaşıyoruz. Yapmanız gereken gidip başka bir iş bulmak. Michael Arrington,Techcrunch’ın kurucusu


  Yeni bir şey yaratırken ölçüm yapmak zordur, insanlar ürününüzü ilk kullanan olmayı istemezler. Joshua Schachter, Delicious’ın Kurucusu.


  Her ne düşünüyorsanız, daha büyük düşünün. Tony Heiser, Zappor eş kurucusu.


  Kısa yoldan para kazanmak için kendinizden taviz vermeyin. Noah Everett, Twitpic’in Kurucusu.


  Etfafındaki dünyayı gözlemle – yaptığın herşeyi, özellikle de nefret ederek yaptıklarını. Aaron Patzer, Mint’in kurucusu.


  Tutkuyla sevdiğin şeyi yap, ben gerçekten çok sevdiğim birşey üzerinde çok çalışıyorum. Sam Lessin, Drop.io eş kurucusu


  Bize gelen binlerce öneri için standart bir cevabımız var: Hayır! Jason Fried, 37Signals’ın kurucusu.


  Eğer bir ürün ortaya çıkarıyorsan, eleştiri duymaktan korkamazsın. Kyle Bragger, Forrst eş kurucusu.


  Etrafınızda iyi danışmanlarınız olmalı, ama içgüdülerinize de güvenmek zorundasınız. Chris Hughes, Facebook eş kurucusu.


  İnsanlar farklı olmaktan korkuyorlar, bu da bizim gibi farklı insanlara oyunu yönetme imkanı veriyor. Peter Hackman, Haro’nun kurucusu.


  İnsanlar beklediklerinden daha yukarıda bir pozisyona geldiklerinde sivrilmeye daha yatkın olurlar. Richard Branson, Virgin Group Başkanı


  Her zaman ortaya yeni fikirler atıyorum. Buna yaratıcılık değil, miktar denir. Ben Huh, Cheezburger Network kurucusu.


  Bir işi kendiniz nasıl yapacağınızın bilgisine sahip değilseniz, başkasını o işi yaparken yönetmeniz çok zordur.  Justin Kan, Justin.tv’nin Kurucusu.


  Zamanlama, azim ve on yıllık çaba sonucunda yaptıklarınız bile eninde sonunda sizi bir gecede başarılı olmuş gibi gösterir. Biz Stone, Twitter’ın kurucusu.


  Eğer her gün reddedilmiyorsanız, hedefleriniz yeterince tutkulu değil demektir. Chris Dixon, Hunch eş kurucusu.


  Bir yenilik yaptığınızda insanların size deli gözüyle bakmasına hazırlıklı olun. Larry Ellison, Oracle Eş kurucusu.


  Alanınızdakilerin en iyileriyle irtibata geçin, onlardan öğrenin. Mark Forrester, Woothemes eş kurucusu.


  Herşeyi belgeleyin. İnsanlar üretken insanların ürünlerinize karşı açgözlüdürler. Kevin Hale, Wufoo eş kurucusu.


  İnsanlara söyleceklerinizi doğal yollarla söyleyin, spamdan uzak durun. Ade Olonoh, Formspring eş kurucusu.


  Arkadaşlar her zaman iyi bir iş ortağı değillerdir. Chris Campell, Wufoo eş kurucusu.


  Karar verirken çok zaman harcamayın, ama acele de etmeyin. Micah Baldwin, Graphic.ly’in kurucusu


  Zayıf başlangıçların sebebi para değil hızdır. Eric Ries, Starup Lessons Learned’da blogger


  Yapabileceğinizi düşündüğünüz zaman haklısınız, yapamayacağınızı düşündüğünüz zaman da. Henry Ford, Ford’un kurucusu


  Toplantıları kısa tutarım, özellikle ürün tasarımı yaptığımız zaman. Justin Kan, Justin.tv’nin kurucusu

   

  Bir ortağınızın olması size daha fazla risk alma imkanı sağlar. Arianna Huffington, The Huffington Post eş kurucusu


  Planlama önemlidir, planlar genellikle faydasız olsa da. Ben Horowitz, Andreessen Horowitz eş kurucusu


  Bir buluş yapılmaya başladığı zaman değil bitirildiği zamanki dünyaya ait olmalıdır. Tim O’Reilly, O’Reilly Media’nın kurucusu.


  İyi bir takım için en önemli nitelik güvendir. Dina Kaplan, Blip.tv’nin kurucusu


  Her zaman beklenenden daha fazlasını ver. Larry Page, Google eş kurucusu


  Halünasyonla hayal kurmanın farkı, başkalarının da hayal kurabiliyor olmasıdır. Marc Andreessen, Andreessen Horowitz eş kurucusu


  İnsanların fikrinizin aptalca olduğunu söylemesine izin vermeyin. Eğer bir şeyle ilgili gerçekten tutkuluysanız, onu yapmanın bir yolunu bulun. Dennis Crowley, Foursquare eş kurucusu


  Şirket kurmak için her zaman güzel bir zamandır. Ron Conway, Sv Angel eş kurucusu


  İnovasyon liderle takipçiyi ayırt eder. Steve Jobs, Apple eş kurucusu


  Başlamak istiyorsan konuşmayı bırak ve işe koyul. Walt Disney, Disney eş kurucusu

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 668 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Teknoloji, internet alanındakiler başta olmak üzere tüm girişimcilerin izlemesi gereken filmlerin başında gelir. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile Apple kurucusu Steve Jobs ‘un hayatlarını, yollarının nasıl kesiştiğini anlatan güzel bir film.  Garajda büyüyen girişim hikayesinin, servete dönüşecek hayalin peşinden koşmak için Dünya’nın en iyi üniversitelerinden birisinin ve  kariyer hedeflerininin bir kenara itilmesinin, riskin, öngörü, özgüven  ve ticari zekanın, amaca giden yolda zorluklarla başa çıkmanın hikayesini anlatan bu filmi yeni izleme fırsatım oldu ve yer imlerime ekli diğer filmleri bitirmek için beni gaza getirdi diyebilirim.

  Ya duyduklarım bu filmden geldi, ya da film oldukça gerçekci.  Steve Jobs’un yüksek egoulu geçmişi, Bill Gate’s in ezik görünüşlü sinsiliği… film gayet güzel ele almış. Gates’i  Anthony Michael Hall, Jobs’u ise Noah Wyle canlandırıyor.

  Film ile ilgili detaylı yorumları, gerçeklik / yanlışlık payını https://eksisozluk.com/pirates-of-silicon-valley–728567 linkinde detaylı bir şekilde ele almış arkadaşlar.

   

  İyi Seyirler

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 411 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.