• Google Chrome’u kullanarak herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde veya video izlediğinizde, tarayıcı bu içerikleri otomatik olarak önbellek (cache) ismi verilen gizli alana kaydeder. Böylece o sayfayı bir daha ziyaret ettiğinizde tüm fotoğrafları, javascript ve css dosyalarını yeniden yüklemek zorunda kalmazsınız. Chrome’un önbellek dizinine kaydedilen dosyalar çağrılır ve site çok daha hızlı açılır. Buna ek olarak veri tasarrufu sağlayabilmeniz de mümkün hale gelir.

  Bu, aynı zamanda Chrome’dan bir video izlediğinizde onu başka yollara başvurarak indirmek zorunda kalmadığınız anlamına da geliyor. Örneğin YouTube’dan video izlerken aslında onu zaten bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Tek yapmanız gereken cache dizinine kaydedilen bu videoya ulaşabilmek.

  Normal kullanıcılar herhangi bir program kullanmadan bu dizine ulaşmak için şu klasörü açmak zorundalar:

  C:\Users\KullanıcıAdı\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

  “Kullanıcı adı” yazan yeri kendi kullanıcı adınızla değiştirip bu dizinden Chrome’un bilgisayarınıza kaydettiği tüm video, fotoğraf vb. dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

  Peki, bunun daha kolay bir yolu yok mu? Var. Bu yolun adı da ChromeCacheView!

  İsminden de anlaşılacağı üzere Google Chrome’un cache dizinine attığı dosyaları hızlıca görüntülüyebilmenizi sağlayan bu minik program, tamamen ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Üstelik Türkçe dil avantajıyla. İndirmek için tıklayın.

  Bu uygulama üzerinden önbelleğe kaydedilen tüm videolara kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayede artık internetten izlediğiniz dizi ve filmleri indirmek için yorulmanıza gerek kalmayacak.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 31 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Google tarafından satın alındıktan sonra daha da popüler hale gelen ve ülkemizde de sevilerek takip edilen Youtube’a her dakika yüzlerce saatlik video yüklendiğini biliyor muydunuz? Kuşkusuz bu kadar çok videonun yüklendiği bir sitede görünür olmak ve çektiğiniz videoların izlenmesini sağlamak pek de kolay değil. Videolarınız izlenmediği zaman da ortaklık programları üzerinden para kazanmanız mümkün olmayacağı için asıl kafa patlatmanız gereken konu “Youtube’da nasıl daha çok izlenebilirim?” olmalıdır. İşte daha çok izlenmek ve Youtube’dan para kazanmak için yapmanız gerekenler:

  Kendinizi tanıyın

  Öncelikle Youtube’da çok izlenecek videolar çekmek için kendinizi tanımanız, diğer insanlara ne gibi fayda sağlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin çok iyi yemek yapabiliyor veya oyun oynuyor olabilirsiniz. Bunları diğer insanlara ulaştırmak için bir alan belirleyebilir, kendi çizdiğiniz yolda videolar çekmeye başlayabilirsiniz. Video montajı bilginiz varsa kısa filmler çekebilir, makyaj yapmayı seviyorsanız Youtube’da makyaj videoları yayınlayabilirsiniz. Tüm bunlar arasından hangisini yapacağınız konusu size kalmış. Çünkü kendinizi en iyi siz bilirsiniz.

  Anahtar kelime ve açıklamalar kullanın

  Videolarınızın Youtube’da arama yapanlarca daha kolay bulunması için anahtar kelime ve etiket kullanmak çok önem taşır. Video açıklamalarında da bu anahtar kelimelere yer verdiğiniz takdirde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

  Tüm bunları yaptıktan sonra izlenme oranlarına göre aylık bin ila 2 bin lira arasında bir gelir elde edebilmeniz mümkündür.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 48 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • 25 Kasım Cuma tarihinin yaklaşmasıyla birlikte yabancı e-ticaret sitelerinde Black Friday (Kara Cuma) indirimlerinin hazırlıkları da yapılıyor. ABD’deki dev teknoloji mağazaları da birçok ürünün fiyatında ciddi indirimler yaparak stoklarını eritmek için Black Friday gününü tercih ediyorlar. Peki, nedir bu Black Friday?

  ABD’de her Kasım ayının son perşembesinde Şükran Günü kutlamaları yapılır. Şükran Günü’nden sonraki Cuma ise Kara Cuma, yani Black Friday olarak adlandırılır. Bu gün geldiğinde ABD’deki hemen her mağaza, inanılmaz indirimler yaparak yıl boyu Black Friday’ın gelmesini bekleyen müşterilere kapasite üstünde hizmet vermeye başlar.

  Günümüzde e-ticaret siteleri de Black Friday günü geldiğinde müşterilerine indirim yapmayı sürdürüyor.

  Black Friday ne zamandır?

  25 Kasım 2016 Cuma, ABD’de Black Friday günüdür.

  Nerelerde indirim var?

  Black Friday ülkemizde pek yaygın olmadığı için genellikle ABD menşeli dev e-ticaret sitelerinde ciddi indirimler söz konusu. Örneğin Amazon, Türkiye’ye de kargo gönderimi yapan ve Black Friday’de indirimler yapan bir e-ticaret portalı. Bu adrese tıklayarak Cuma günü Amazon’un hangi ürünlerde ne kadar indirim yapacağını öğrenebilirsiniz.

  Apple da aynı şekilde Black Friday’de indirim yapan bir diğer firma. İşin aslı ABD’deki hemen her firma Black Friday’de fiyatları hayli kırıyor, ancak çoğu Türkiye’ye ürün gönderimi yapmıyor. Walmart, GAP, Under Armour gibi birçok bilindik marka; Cuma günü için tüm personelini görevlendirmeye ve siparişlere yetişmeye şimdiden hazırlanıyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 103 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • İnternetin yaygınlaşıp ucuzlamasıyla birlikte cep telefonlarımıza kadar girmesi, geçmişten beri süregelen alışkanlıklarımızın da ciddi oranda değişmesini tetikledi. Artık alışveriş yapacağımız zaman mağazaları dolaşmaktansa e-ticaret siteleri üzerinden ürün satın almak çok daha cazip ve kolay geliyor. Ülkemizde bu doğrultuda hizmet vermeye devam eden onlarca, hatta yüzlerce güvenilir alışveriş sitesi var. Ancak aradığınız ürün her zaman Türkiye sınırları içerisinde olmayabiliyor. İlginç teknolojik ürünler, akıllı ev eşyaları, cep telefonu ve saatleri yurtdışından satın almanın çok daha mantıklı olduğu anlar var.

  Bu yazıda dünyanın en büyük fabrikalarının yer aldığı Çin’in en güvenilir e-ticaret sitelerini sizin için derledik.

  AliExpress

  Toptan (b2b) satış yapan AliBaba’nın perakende (b2c) e-ticaret platformu olan AliExpress, Türkiye’deki Sahibinden veya N11 gibi platformlara çok benzer. Çinli satıcıların mağazalarını sergilediği bu platformda özellikle teknolojik ürünlere çok daha ucuz fiyatlarla ulaşabilmeniz mümkün. Giysi satın almak istediğinizde ise çok fahiş fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Üstelik satın aldığınız ürünün bedeni uymazsa geri iade etmeniz de çok zor olacaktır. Satıcının portföyün

  Banggood

  2006 yılında kurulan bu site, yine Çin menşeli bir e-ticaret platformu. Türkiye’ye ücretsiz kargo ile birçok teknolojik ürünün gönderimi yapılabiliyor. Site, ürünleri doğrudan kendi deposundan gönderiyor.

  Dealextreme

  0,99$’ın altında satın alabileceğiniz yüzlerce ilginç ürün bu sitede sizleri bekliyor. Dekorasyon eşyalarından tutun, araba aksesuarlarına kadar aklınıza gelebilecek hemen her ürün mevcut. Üstelik çoğu zaman kargo ücreti de almıyorlar.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 155 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Standart Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı olduğu iddia edilen Li-Fi teknolojisine dair merak ettiğiniz her şey bu yazıda cevap buluyor.

  Li-Fi nedir?

  Açılımı “Light Fidelity” olan Li-Fi, kablosuz iletişimi yüksek hızlarda sağlayan yeni bir teknolojidir. Veri transferini günlük hayatta karşımıza çokça çıkan LED parçacıklarıyla sağlayan Li-Fi, bu sayede saniyede 224 gigabitlik hız seviyelerine ulaşmayı başarıyor. İlk kez Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011 yılında kullanılan Li-Fi terimi, yakın gelecekte Wi-Fi’nin yerini almaya aday olarak gösteriliyor. Peki bu ne kadar doğru? Yazının devamında bu soruya da cevap vereceğiz.

  Li-Fi nasıl çalışır?

  Li-Fi ve Wi-Fi, elektromanyetik olarak veri transferi gerçekleştirdikleri için birbirine benzer iki teknoloji olarak gösterilebilir. Ancak Wi-Fi bunu yaparken radyo dalgalarını kullanırken, Li-Fi görülebilir ışıktan faydalanır. Sinyalleri ışık dalgalarıyla ileten Li-Fi, böylece veriyi akışkan bir içerik haline dönüştürür. Aşağıda yer alan video, Li-Fi teknolojisinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

  Görüldüğü üzere fiziksel olarak LED ampülden yansıyan veriler, telefonla temas ettiği andan itibaren kullanıcıya sunulmaya başlıyor. Yani fiziksel ampüller, modem cihazı gibi çalışıyor.

  Li-Fi / Wi-Fi

  Bazıları Li-Fi’nin 224 gbps’lik hızıyla Wi-Fi’nin tahtına oturacağını düşünüyor. Ancak bu pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Çünkü Li-Fi sinyalleri duvardan geçemiyor. Üstelik yüksek derecede ışık saçan LED ampüllerin de sürekli olarak açık kalması gerek. Eğer yeteri kadar ampül yoksa, Li-Fi’nin hızının Wi-Fi’den de aşağılara düşeceği bir diğer gerçek…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 137 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Son dönemin en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, her geçen gün büyüyen “istenmeyen”, yani “spam” yorumlar karşısında gerekli önlemleri almamakla itham ediliyor. İşin aslı, istenmeyen yorumlardan şikayet eden kullanıcılar pek de haksız sayılmazlar.

  “İstenmeyen yorumlar” derken?

  “Takipçi kazanmak için xx adresini tıklayın, profilime bakın çekiliş var, en güzel ayakkabı modelleri için sayfama beklerim” tarzı yorumlara hemen her Instagram kullanıcısı denk gelmiştir. Özellikle hesabınız göreceli olarak çok fazla takipçiye ev sahipliği yapıyorsa, art niyetli kullanıcılar fotoğraflarınıza yorum atarak reklam yapmaya çalışabilir.

  Öyle ki alakasız kişilerin yaptığı istenmeyen yorumlar özellikle evli, nişanlı veya sevgililer arasında ufak çaplı bir krize bile yol açabilir. Ancak bu tür istenmeyen yorumları engellemek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler var.

  Nasıl engellenir?

  Cep telefonunuzdaki Instagram uygulamasını açarak fotoğrafınızın altına gelen ve sizi rahatsız eden yorumun üzerine dokunun. Daha sonra sağ üst köşede (i) şeklinde bir simgenin belirdiğini fark edeceksiniz. Bu buton, şikayetçi olduğunuz yorumları Instagram yöneticilerine bildirmenizi sağlar. Şikayet konusunu belirledikten sonra (taciz, spam veya sahtekarlık, kötü amaçlı içerik vs) yöneticilerin yorum sahibiyle ilgili aksiyon almasını beklemeniz gerekecektir. Muhtemelen sadece siz şikayet ettiğiniz içir hesap kapanmaz, ancak farklı kullanıcılar aynı kişiyi şikayet ederse hesabın kapanma ihtimali daha da artar.

  Ek olarak, profilinizi “gizli”ye çevirmek de tanımadığınız kişilerin fotoğraflarınıza yorum yapmasını engelleyecektir. Bu yöntem de kalıcı bir çözüm yolu olabilir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 120 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Kullanıcılarına sunduğu ücretsiz servislerle yalnızca arama motoru olmaktan çıkıp dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasına giren Google, zaman zaman geliştirdiği deneysel uygulamalarla da sürekli olarak ufkumuzu genişletmeye devam ediyor. Son olarak Sprayscape ismi verilen bir Android uygulaması geliştiren Google, bu uygulamayla akıllı telefon sahiplerinin 360 derece açılı fotoğraf ve video çekebilmelerini mümkün hale getirdi. Böylece dileyen herkes Oculus Rift, PlayStation VR, Gear VR ve HTC Vive gibi VR gözlükleriyle hayatımıza giren sanal gerçeklik dünyasına adım atabilecekler.

  sprayscape-more-796x431

  Sprayscape nasıl kullanılır?

  Şimdilik yalnızca Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen Sprayscape uygulamasını indirmek için bu bağlantıyı takip edin. Uygulamayı kurduktan sonra ilk olarak karşınıza fotoğraflarla doldurabileceğiniz siyah bir yuvarlak gelecektir. Telefonunuzun jiroskop özelliğini kullanarak etrafınızda kamera yardımıyla 360 derece dönebilir, bu alanın içini fotoğraflarla doldurabilirsiniz.

  Sprayscape’in nasıl kullanıldığını mı merak ediyorsunuz? Yukarıdaki video yardımcı olabilir.

  Peki ya sonra?

  VR uyumlu 360 derecelik fotoğraf ve videolarınızı çektikten sonra yine uygulama içindeki koleksiyonunuza göz atarak eski çalışmalarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilmeniz mümkün. Google Cardboard gibi nisbeten basit VR başlıklarıyla da çalışmalarınızı izleyebilirsiniz. Eğer gözlüğünüz yoksa parmağınızı kullanarak gezinmeyi tercih edebilirsiniz.

  Kullanıcılardan gelen bildirimler doğrultusunda uygulamayı daha da geliştirmeyi hedefleyen Google, Android işletim sistemli telefonlara sahip kişilerin Sprayscape’den ücretsiz olarak faydalanabilmelerini sağlıyor. Eğer siz de sanal gerçekliğe ilgi duyuyor ve deneysel çalışmalara imza atmak istiyorsanız, Sprayscape’i telefonunuza indirmeyi düşünebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 188 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Çocuklarımız günlerinin büyük bir kısmını okulda geçirmektedir. Onlara ikinci bir anne – baba olan öğretmenleri, onları hayat yolunda hazırlarlar. Verdikleri eğitimin dışında karakterlerinin gelişmesinde ve oturmasında da oldukça önemli bir rol oynayan öğretmenler, çocuklarımıza verdikleri karşılıksız sevgi ve koruma ile onlar okuldayken içimizin rahat olmasını sağlar ve çocuklarımızın güvende olduğunu konusunda tereddüt yaşamayız. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenler, her yıl 24 Kasım tarihinde anılmaktadır. Bu özel günde hem çocuklarımız, hem de bizler onlara olan minnet duygumuzu temsil eden hediyeler alırız. Öğretmenler günü hediyeleri genellikle çocuklarımız tarafından seçilir ve öğretmenleri için en güzel hediyeyi öğretmenlerine vermek isterler.

   

  Öğretmenlerine hediye seçerken çocuklarımız ve bizler artık zorlanmayacağız. www.hediyefabrikasi.com ile yüzlerce çeşit hediyelik eşyaya kolayca ulaşabilirsiniz. Sitede her kategori için farklı seçeneklerle hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Öğretmenlerin çok sık kullandığı ofis ve kırtasiye gereçleri birbirinden farklı ve değişik modellerle satışa sunulmuştur. Eğer klasik olmayacak bir hediye vermek istiyorsanız diğer kategorilere de kesinlikle bakmalısınız. Sitede bulunan hediyelik eşya kategorilerini şu şekilde özetleyebiliriz;

   

  – Kişiye özel hediyeler: Kişiye özel olarak yapılan anahtarlık, çerçeve, kupa, puzzle, yastık, kalem ve daha onlarca ürün bulunmaktadır. Ürününüzü satın alırken istediğiniz fotoğrafları veya yazıyı siparişinizle birlikte gönderiyor ve kişiye özel ürünlere kolaylıkla sahip olabiliyorsunuz.

   

  Yılbaşı hediyeleri: Yılbaşına özel hediye seçenekleri olan sitede, istediğiniz ve aradığınız her ürüne özel yılbaşı konsepti ile sahip olabilirsiniz. Dilerseniz yılbaşı hediyelerini kişiye özel hale getirebilme imkanınızda bulunmaktadır.

   

  – Öğretmenler günü hediyesi: Öğretmenler gününe özel öğretmenlerin ihtiyaçlarına ve zevklerine uygun olarak seçilmiş hediye kategorisi ile tüm ürünleri bir arada görme ve seçme imkanınız bulunuyor. Saatlerce ürün aramak yerine ihtiyacınız olan her şeye bir tıkla ulaşabiliyorsunuz.

   

  Sitede bulunan diğer hediyelik eşya kategorileri ile tüm özel günlerinizde alabileceğiniz hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Uygun fiyatları ve kaliteli ürün seçenekleri ile tüm sevdiklerinize onları mutlu edecek hediyeler alabilirsiniz. Online ödeme seçeneği ile kredi kartınızla kolaylıkla ve güvenle ödeme yapabilirsiniz. Hediye Fabrikası ile hediye almak artık çok kolay. Sizde bir tıkla binlerce hediyelik ürün seçeneğine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 77 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Geçtiğimiz gün ABD merkezli sunuculara yapılan siber saldırı sonucu Twitter başta olmak üzere çok tıklanan birçok web sitesine erişimde sorunlar yaşandı. Her zaman olduğu gibi sorunun yine BTK kaynaklı olduğunu düşünen internet kullanıcıları, Twitter’ın yasaklandığı düşüncesine kapılıp yasaklı sitelere giriş için kullanılan çeşitli yöntemlere yeniden başvurmaya başladı. Bu yazıda tanıtımını yapacağımız Hotspot Shield isimli program da engellenen web sitelerini açmak için kullanabileceğiniz en gelişmiş uygulamalardan birisi.

  Yasaklı sitelere nasıl giriş yapılır?

  Kimi zaman ağ yöneticisi, kimi zaman da hizmet sağlayıcısı firmalar tarafından engellenen web sitelerini ziyaret etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunlardan birisi DNS değiştirmek, birisi de VPN uygulamaları kullanmaktır. DNS değiştirmeye kıyasla çok daha basit ve hızlı olduğu için çoğu kullanıcı tercihini VPN programlarından yana kullanır. Sanal bir ağ üzerinden ana siteye sorunsuz erişim sağlayan kullanıcılar, IP adreslerini değiştirerek başka bir ülke üzerinden web sitesini ziyaret ediyormuş gibi gözükürler.

  İşte bahsi geçen VPN programları arasında yer alan Hotspot Shield, mobil cihazların yanı sıra bilgisayarlarda ve Chrome tarayıcısında da sorunsuz çalışıyor.

  Hotspot Shield nasıl indirilir?

  Bilgisayar veya cep telefonunuzdan bu adrese tıklayarak Hotspot Shield’in resmi web sitesini ziyaret edebilir, karşınıza çıkan sayfada hangi cihaza Hotspot VPN programını yüklemek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Hotspot Shield an itibariyle Windows Mobile, iOS, Android, MacOSX ve Windows bilgisayarlar için ücretsiz indirilebilir durumda.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 89 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Çeşitli sebeplerle bağış toplanabilir. Bağış toplama yöntemleri arasında, günümüzde ilk akla gelen ise internet üzerinden bağış toplamak olsa gerek. Bunu yapabileceğiniz pek çok bağış toplama siteleri bulunmaktadır. Ancak sosyal medyaların gücünü de dikkate alırsak, internet üzerinden en etkili bağış toplama yöntemi facebook’tan bağış toplama olacaktır.

  Facebook insanların aktif olarak kullandığı sosyal paylaşım sitelerinden biri haline geldi. Hal böyle olunca artık Facebook üzerinden bağış toplanabilecek.

  Facebook tarafından yapılan açıklamada amacı kar gütmek olmayan kuruluşlara yönelik geliştirme çalışmaları kullanıcılar tarafından beğeni toplamasını sağladı.

  Facebook bu kararın devamında kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bağış toplama kararı aldı. Facebook üzerinden sayfalar bağış kampanyası yürütüp para kazanabiliyordu.

  Ancak bu uygulama sadece belli sayfalar için değil normal kullanıcılarında bağış toplamasına izin veriyor. Facebook tarafından gerçekleştirilen bu yeni uygulama sonrasında kullanıcılar Facebook tarafından gerçekleştirilen bu olayı beğendi.

  Facebook Üzerinden Bağış Toplama Kampanyası

  Facebook üzerinden normal kullanıcılarında bağış toplaması mümkün hale geldikten sonra normal haber akışı bölümüne düşecek bu kampanyalara kullanıcıların ilgisinin büyük oranda gerçekleşmesi bekleniliyor.

  Facebook tarafından yürütülen bu sosyal olay kapsamında birçok kişi bağış toplama imkanına sahip olacak. Ancak Facebook bağış kampanyası sonrasında biriken paranın %5’lik bölümü için masraf ücreti kesmeye karar verdi.

  Facebook Bağış Uygulaması

  Facebook üzerinden gerçekleştirilen bağış kampanyası ile ilgili biriken paradan %5’lik masraf kesintisi yapılacak. Bu masraf kesintisinin %2’lik kısmı kampanyayı organize edenler ve Facebook personeli için kullanılacak.

  Geri kalan %3’lük kısım ise para transferi gerçekleştirirken bankanın keseceği komisyon bedeli olacak. Bağış kampanyası neticesinde Facebook sosyal paylaşım sitesi pek çok kişiye yardım sağlamayı planlıyor.

  Sizin de kar amacı gütmeyen sayfanız varsa, bağış toplama widgeti ekleyerek sayfanızdan bağış toplayabilirsiniz. Aşağodaki water.org sayfası gibi :

  facebook-bagis-toplama

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 279 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • İnternetten Para Kazanma Yolları

  Günümüzde internet kullanımı gittikçe önemini arttırmakta ve her geçen gün farklı bir alanda internet ortamına katılarak pastadan pay almayı amaçlıyor. Bunlardan biriside internetten para kazanma yolları, birçok kişi çalıştığı işin yanında ek bir iş olarak da internetten çeşitli işler yaparak para kazanabiliyor. Peki neler bu işler?

    Ücretsiz Para Kazanma Yolları

  • Bu yollardan birinci sosyal medya hesaplarınızdan para kazanmanızdır. Birçok sosyal medya platformu bulunmakta ve siz istediğiniz, beğendiğiniz bir platforma üye olup, sizleri takip eden gerçek kullanıcılara ulaşırsanız, satış yapan firmalar o firmanın reklamını yapmanız karşılığında sizlere ücret ödeyeceklerdir. Bu iş alanı günümüzde sosyal medya işçiliği olarak geçmektedir.
  • Bir başka internetten para kazanma yöntemi ise youtube kanalı açarak para kazanmaktır. En popüler video platformu olan youtube üzerinde bir kanal oluşturabilirsiniz ve bu oluşturduğunuz kanal ile iliği özgün videolar yükleyip belli bir takipçi sayısına ulaşınca, youtube satış ortaklığı ile ek gelir elde edebilirsiniz. Ne kadar çok izlenme, o kadar çok para. Telif hakkına takılmamaya dikkat ediniz.
  • İnternetten ek gelir elde etmenin farklı bir yolu ise makale yazmaktır. Kaleminize güveniyorsanız ve makale yazabilecek niteliklere sahipseniz, evinizde ya da işyerinizde ufak vakitler ayırarak ek bir gelir imkânı sağlayabilirsiniz. Bionluk, sadeceon, armut vb. sitelerde ilan konusu açabilirsiniz.
  • Reklam izleyerek veya anket doldurarak internetten para kazanma imkânınız da var. Birçok farklı sistem bulunmakta, sizler bu sistemlere kayıt olarak reklam izleyebilirsiniz veya bazı web sitelerine gidip tıklama yapabilirsiniz ve her bu işlem için ücret alırsınız.
  • Web sitesi veya bir blog oluşturarak internetten para kazanma yolları arasında ki en popülerlerindendir. İlgi duyduğunuz bir konu hakkında bir web sitesi açabilir, her gün bir saat geliştirerek belli bir ziyaretçi trafiği elde ederseniz web sitenize veya bloğunuza reklam alabilirsiniz. Google Adsense reklam verenlerin başında gelmektedir. Ancak Adsense’ye kabul görmeyenler için pek çok yerli yabancı, tık başı, gösterim başı veya satış ortaklıgı gibi farklı biçimlerde reklam ortaklığı yapmaktadır. Ayrıca ilgi alanınıza yönelik firmalardan direk reklam teklifleri de alabilirsiniz. Bu sizin sitenizin ne kadar başarılı olup geniş kitlelere ulaşamsıyla, yani sitenizin hiti ile alakalıdır.para-kazanma-yolları

  Ücretli Para Kazanma Yolları

  • İnternetten para kazanma yollarının en çok kazandıranları genelde ücret gerektirenlerindir. Belli bir miktar sermaye yatırarak internet üzerinden forex dediğimiz borsacılık işini yapabilirsiniz tabii bunun için bir miktar ekonomi bilgisine ihtiyacınız var.
  • Geri dönüşüm ile para kazabilirsiniz. Son zamanlarda birçok geri dönüşüm firması kendisi üzerine yatırım yapıp atık madde alan kullanıcılara belli bir süre sonra yüksek ücrete satarak para kazandırmayı vaat ediyor.
  • Alan adı satın alarak para kazanmak. Hayal gücünüz ve ileri görüş niteliklerine sahip iseniz, belli bir ücret ödeyerek ileride popüler olacağını düşündüğünüz alan adlarını satın alabilirsin, daha sonra bu alan adlarını çok daha yüksek ücrete satarak ek gelirimkânı sağlayabilirsiniz.
  • E-ticaret yapabilirsiniz. Günümüzde e-ticaret sitesi açmak oldukça basit. Tek yapmanız gereken ürünleri alıp stoklamak ve bu sitenizden satmak. Bu kadar kolay dğeil tabi, burada esnaf hünerleriniz devreye giriyor .

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 230 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • İstatistik portalı Statista tarafından paylaşılan veriler, dünya üzerindeki mobil uygulama kullanımları ile ilgili çeşitli bilgiler vermektedir. Bir takım verileri sizler için derledik. Verilen 2009 ile 2017 (geçmiş yıllara göre tahmini) yılları arasını kapsamaktadır. İşte 2016 ve tahmini 2017 yılı için mobil uygulama istatistikleri:

   

   

  Dünya Çapında Uygulama İndirme Sayısı : 224,80-268,69 Milyar

  Ücretsiz Uygulama İndirme Sayısı : 211,31 – 253,91 Milyar

  Ücretli Uygulama İndirme Sayısı : 13,49-14,78 Milyar

  Dünya Çapındaki Mobil Uygulama Geliri (2011-2017) : 58,21-76,,52 Milyar $

   

  App Store indirme verilerine göre, indirme yüzdelerine göre uygulama kategorileri:
  Oyunlar 22,49 %
  İş 10,38 %
  Eğitim 9,44 %
  Yaşam 8,66 %
  Eğlence 6,43 %
  Hizmet-Kamu 5,04 %
  Seyahat 4,22 %
  kitap 3,33 %
  Sağlık ve Fitness 2,93 %
  Müzik 2,91 %
  Pazarlama 2,79 %
  Yeme İçme 2,72 %
  Spor 2,47 %
  Fotoğraf-Video 2,34 %
  Finans 2,3 %
  Haber 2,25 %
  Kaynaklar 2,25 %
  Sosyal Ağ 2,07 %
  Medikal 2,02 %
  Navigasyon 1,16 %
  Diğer 1,8 %

   

  Zaman Geçirme Yüzdelerine Göre Uygulamalar

   

  Facebook 19
  Eğlence 17
  Oyun 15
  Mesajlaşma 12
  Safari 6
  Chrome 4
  Youtube 3
  Haberler 2
  Diğer 22

   

  Kullanıcı Sayılarına Göre Sosyal Ağ Uygulamaları :

   

  Facebook 1550 Milyon
  Whatsup 900 Milyon
  QQ 860 Milyon
  Facebook Messenger 700 Milyon
  Qzone 653 Milyon
  WeChat 650 Milyon
  İnstagram 400 Milyon
  Twitter 316 Milyon
  Baidu 300 Milyon
  Skype 300 Milyon
  Viber 249 Milyon
  Tumblr 230 Milyon
  Sina Weibo 212 Milyon
  Line 211 Milyon
  Snapchat 200 Milyon
  YY 105 Milyon
  Vkontekte 100 Milyon
  pinterenst 100 Milyon
  BBM 100 Milyon
  Linkedin 97 Milyon

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 492 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bu yazımda, bazı büyük firmalarda çalışabilmek için gireceğiniz mülakatta size yöneltilmesi muhtemel ilginç soruları derledim. O mülakata bi girsem gerisi önemli değil demeyin, asıl iş orda başlıyor 🙂

  ilginç mülakat soruları

   
   
   

  Google

   

  • Elinizde bir kutu kalem var.  Bu kalemlerle yazı yazmak, resim yapmak vb şeyler dışında yapabileceğiniz 10 şeyi listeleyin.
  • Eğer bir trafik işareti olsaydın, hangisi olurdun?
  • İnsanlar seni bir cümle ile ansa, bu ne olurdu?
  • Sağırlar için telefon tasarlaman gerekiyor. Nasıl yaparsın?
  • Bizim için, düzelteceğin bir ürünün maliyeti ne olur?
  • Amerika’da kaç tane radyo olduğu nasıl tahmin edersin?
  • Bir Boeing 707’nin ağırlığı ne kadardır?
  • Bir okul otobüsüne ne kadar golf topu sığar?
  • Seattle’daki tüm camları sildirmek için ne kadar para ödemeniz gerekir?
  • Bir ülkede çiftler erkek çocukları olana kadar çocuk yapmaya devam ederler. Bu ülkede kızların erkeklere oranı nedir?
  • Chigago’da kaç piyano çalan kişi vardır?
  • San Fransisco için bir tahliye planı hazırlayabilir misiniz?
  • Gün içinde akrep ve yelkovan kaç kez üst üste gelir?
  • Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve ganimetin nasıl bölüneceğini oylamanız gerekiyor. Eğer mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa siz öleceksiniz. Nasıl hem hayatta kalır hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz?
  • Hayatının sonuna kadar bir odaya her girişinde bir şarkı çalacak. Bu şarkının ne olmasını isterdin?

   

   

   

  Apple

  • Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsın?
  • Hergün kaç çocuk doğuyor?
  • En yakın arkadaşın seni işe almamız için hangi sebebi gösterirdi?
  • Daha önce kimsenin aklına gelmeyen ve yapmadığı bir ürün veya servisin okuduğun üniversitede devrim niteliğinde bir atılım sağlayacağını düşün. Bunu nasıl pazarlardın?
  • Bir teknolojiyi başkalarına araştırdığınızı belli etmeden nasıl araştırırsınız?
  • iPhone’un içerisindeki bileşenlerden birkaçının üretimini tarif edin.
  • Bir otomat prototipinin çalışıp çalışmadığını nasıl test edersiniz?
  • Elinize gelen bir A5 çipi için; “Nasıl yapıldığını düşünüyorsunuz?”
  • Siz ve büyük bir tuğla bir kayığın içerisinde havuzda yüzüyorsunuz, tuğla havuza atıldığında su seviyesi değişir mi? Tuğla yerine büyük bir strafor olsaydı ve suya atılsaydı ne olurdu?
  • Java’ya bir Fibonacci serisi uygulayın.
  • Bir sayının faktoriyelini özyinelemeyle hesaplayan bir fonksiyon yazın.
  • 1’den n’e kadar olan tam sayıların “akışında”, yalnızca bir sayı tekrar edilecektir. Bu sayının kaç olduğunu nasıl anlarsınız?
  • Ek bellek mi yığın mı daha hızlıdır?
  • Titanyum mu çelik mi daha güçlüdür?
  • Apple hakkında benim bilmediğim bir şey söyle.
  • Ashby diyagramlarını açıklayın.
  • Yarım sayfa C programında kullanılan POSIX API’sinde 25’ten fazlahatanın hepsini bulun.
  • California’da ortalama kaç çöpçü vardır?
  • İkişer ikişer sayarken 1’leri nasıl sayarsınız?
  • Bağlı bir listenin döngüsü olup olmadığını anlayabilmek için birprogram yazın.
  • Hayatında yaptığın ve bundan gurur duyduğun bir şeyi anlat bize

  Microsoft

  • Bir CD düşünün. Çok hızlı bir şekilde dönüyor ancak ne tarafa doğru döndüğünü bilmiyorsunuz ve anlayamıyorsunuz. Elinizde birkaç iğne olduğunu düşünün (pinleme iğnesi) Diskin ne tarafa doğru döndüğünü bu iğnelerin yardımıyla nasıl anlarsınız?
  • Bir asansörü nasıl test edersin?
  • Bir asansörü nasıl tasarlarsın?
  • Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın
  • Görünmez olma ya da uçma süper güçlerinden birine sahip olma şansın var. Hangisini tercih ederdin?

  Facebook

  • Önünüzde bir kutu var ve içinde N tane iplik var… Elinizi kutuya atıp bir tane ipliğin tek ucunu alıyorsunuz, sonra bir tane daha alıp ikisini birbirine bağlıyor, geri kutunun içine bırakıyorsunuz. Böyle uçları birbirine bağlaya bağlaya, hiç boşta uç kalmayana kadar devam ediyorsunuz. Bu işlem bittiğinde beklenen “döngü” sayısı kaçtır?
  • 100 katlı bir bina düşünün. Size birbirinin aynısı iki yumurta verilecek. Bu iki yumurtayı kullanarak, yumurtaların daha yukarıda ve o katta kesinlikle kırılacağı eşik katını nasıl bulursunuz?
  • Bir ATM makinesini tekrar tasarlamak isteseniz, nasıl yapardınız?
  • Sıradan bir günde Facebook’ta kaç tane doğum günü paylaşımı yapılır?
  • Seattle’daki tüm pencerelerin temizliğini kaç paraya yaparsınız?
  • Buradaki ilk gününüzde ne yapardınız?
  • Web sitesi nasıl işler?
  • İki ampulünüz ve 100 katlı bir binanız var. Ampuller hangi katta yere düşünce kırılmaya başlayacak öğrenmek istiyorsunuz. Bunu en az düşürmeyle nasıl bulursunuz?
  • ABD’de kaç tane elektrikli süpürge vardır?
  • Fotoğraf yüklemelerinin bir anda yüzde 50 düşmesi durumunda nasıl bir aksiyon planınız olurdu?
  • Kaybolmaya hazır hissediyor musun?
  • Bir rus ganster sizi kaçırdı. Bir altıpatların içine sadece ardışık olarak iki tane mermi koydu,döndürdü, senin kafanı hedef aldı ve ateş etti. Click. Sen hala hayattasın. Sonra gangster sana sordu, hazneyi döndürüp ateş etmemi mi istersin yoksa şimdi tetiği çekmemi mi? Her iki seçenektede, senin vurulma olasılığın nedir?
  • Facebook yeni özellikler eklemeli mi yoksa 3. parti uygulamalara mı sırt yaslamalı?
  • Özgeçmişinizde en az gurur duyduğunuz şey nedir?
  • Facebook’un topladığı tüm veriye erişebilseniz, bununla ne yapardınız?
  • Tüm bilgilerine sahip olduğunuz 100 kredi kartınız olsaydı, sadece online işlemleri kullanarak 24 saat içinde en fazla parayı nasıl kazanırdınız?
  • Bir sokaktaki evleri soymaya çalışıyorsunuz. Her evde bir miktar nakit var. Hedefiniz toplam soygun hasılatınızı en yukarıda tutmak. Tek kısıtlama ise bir evi soyduğunuzda, onun bitişiğindeki evi soyamazsınız.
  • 25 yarış atı, 5 kulvar ve kronometre yok. En az yarış sayısıyla en hızlı üç hatı nasıl tespit edersiniz?
  • Sahte bir profili tespit etmek için izleyeceğiniz süreç ne olurdu?
  • Sizce Facebook Çin’e sunulmalı mı?
  • İnternette ne kadar para harcanıyor?
  • Seattle’a uçakla gideceksiniz. Bir şemsiye götürüp götürmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Orada yaşayan üç arkadaşınızı rastgele arayıp, yağmurun yağıp yağmadığını ayrı ayrı soruyorsunuz. Her bir arkadaşınızın size 2/3 oranda doğru söyleme ve 1/3 oranda yalan söyleme ihtimali var. Üç arkadaşınız da size ‘Evet, yağmur yağıyor’ diyor. Seattle’da gerçekten yağmur yağıyor olma ihtimali nedir?

  Twitter

  Seni neden işe almamalıyız?

  Goldman Sachs

  Bir düzlemde sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Bir siyah nokta ile bir beyaz nokta arasında bir birim mesafe olduğunu ispatlayınız.

  Celgene

  Bana bir masa anlat!

  İntel

  Körler için bir baharat rafı tasarla

  JP Morgan Chase

  Bir espri yap

  Amazon

  Eğer Marslı olsaydın, problemleri nasıl çözerdin?

  Boeing

  Lav lambaları hakkında ne düşünüyorsun? Peki ya Dilbert hakkında?

  Bittorent

  Cücelerden nefret eden bir dev, 10 tane cüceyi en kısadan en uzuna olacak şekilde yanyana dizer. Her cüce önündeki kendiden kısa diğer cüceleri görebilirken, arkasındaki kendinden uzunları göremiyor. Dev her cücenin kafasına, rastgele şekilde siyah veya beyaz bir şapka koyacak ve ilk olarak en uzun cüceden başlayacak şekilde, cüceye kafasındaki şapkanın rengini soracak. Eğer cüce doğru cevap veremezse dev, cüceyi öldürecek. Her cüce arkasındakinin verdiği cevabı duyabilecek ama öldürülüp öldürülmediğini bilemeyecek. Yani doğru mu bildi, yoksa bilemedi mi hiç fikri olmayacak. Dev, cücelere bir fırsat tanıyıp, ölümcül oyun başlamadan birbirleriyle konuşamalarına ve bir strateji belirlemelerine izin veriyor. En az sayıda cücenin ölmesi için, cüceler nasıl bir strateji belirlemeli?

  Valve

  Senin şehrinde, pazarlama yapabilmek için en iyi günler hangi günlerdir?

  Sony

  Eğer bir sony ürünü olsaydın, hangisi olurdun?

  Deloitte

  Yüzyüze tanışmadığın hangi üç insana hayranlık duyuyorsun? Neden?

  AIG

  Bir belirsizlikle karşılaştığında, nasıl üstünden gelirsin? Adım adım açıkla

  Hess

  En sevdiğin renk?

  PEPSICO

  İnsanlardan daha büyük bir güce inanıyor musun?

  Electronic Arts

  Kariyerindeki en büyük hayal kırıklığı nedir?

  MTD

  Zorlu hava şartlarında çalışacağını bilmek, sana nasıl hissettiriyor?

  Tesla Motors

  8 yaşındaki bir çocuğa dinamometreyi nasıl anlatırsın?

  MasterCard

  Bir çalışanın başka bir çalışanın kötü kokmasıyla alakalı şikayette bulunda, durumu nasıl çözerdin?

  St. Jude Medical

  Rögar kapakları neden yuvarlaktır?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 623 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Maaşlar hakkındaki rivayetler, ofis fotoğrafları, prestiji… bunlar insanların Google’da çalışmayı istemesi için sadece bir kaç sebep.  Google’da çalışmayı isteyen çok ? Peki Google’da çalışmak için aranan kriterler? Bir iş görüşmesinde Google neler sorar? Jonathan Rosenberg ile Eric Schmidt’in birlikte yazdığı ve Google’ı anlattığı “Google Nasıl Çalışır?” kitabında bu ilgi konusunda merakları gidermek için iş mülakatlarında sorduğu sorulara da yer vermektedirler.

  Kitaptaki anılardan biri Google’ın kurucularından Sergey Brin’in, kendisini işe alırken ona, “Bana bilmediğim, karmaşık bir şey öğretebilir misin?” diye sorduğunu belirten Rosenberg, Sergey Brin’e kar, maliyet ve gelir fonksiyonlarını kapsayan bir ekonomi yasasını anlattığını belirtiyor.

  Sergey Brin’in sıkıldığını ve dikkatinin dağıldığını gören Rosenberg, başarısız olduğunu düşündüğünü belirtiyor ancak burada Sergey Brin’in ifade etmeye çalıştığı şeyin konuştuğun kişiye göre ilginç bir şeyler anlatılmasının gerekliliğini dile getiriyor. Rosenberg’in anlattıkları her ne kadar Brin’in bilmediği bir konu olsa da onun ilgisini çekmemiş, hatta ona sıkıcı gelmişti.

  Rosenberg, daha sonra, eşiyle tanışmalarını da örnekler arasında kullanarak, kadınlara kur yapma teknikleri üzerine bildiklerini anlattığını belirtiyor. Verdiği örnekler ve konuyla Brin’in dikkatini çekmeyi başaran Rosenberg, kendini doğru ve etkin bir şekilde ifade etme yetisine, kişinin dikkatini çekecek konuyu seçme kabiliyetine sahip olduğu için işe alındığını yazmış.

  Rosenberg’in bu anısından başka, işte internet dünyasında dilden dile dolaşan  Google’ın, iş görüşmelerinde adaylara sorduğu  bazı ilginç sorular:

  • “Veritabanı” kavramını 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümlede nasıl anlatırsınız?
  • Bir ülkede aileler sadece erkek çocuk sahibi olmak istiyor. Kızları olursa çocuk yapmaya devam ediyorlar. Erkek olursa çocuk yapmayı bırakıyorlar. Ülkede erkeklerin kızlara oranı nedir?
  • Eşit boyda 8 topunuz var ancak bir tanesi diğerlerinden daha ağır. Bir terazi ve 2 kez tartma hakkıyla ağır olanı nasıl bulursunuz?
  • Akreple yelkovan günde kaç kere üst üste gelir?
  • Seattle’daki tüm camları temizlemek için kaç para istersin?

  Nazlı Alan, sosyalmedya.co

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 504 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa 1 Toplam: 212

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.