• Başta arama motorları tarafından sunulan site yönetici araçları olmak üzere, sitemizin fiziki ve istatistiki durumunu kontrol edebileceğimiz pek çok araç bulunmaktadır. Bu yazımda, bu araçların kullanılmasının öneminden ve Google Web Master Tools (Web Yöneticisi Araçları) hakkında bilgi vereceğim.

  Bu araçlar neden önemlidir?

  Sitelerimizin amacı, sosyal sorumluluk, paylaşım yada maddi kazanç amaçlı belli kitlelere ulaşmaktır. Bu kitlelere ulaşmak için, reklam, sosyal medya, arama motorları gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. Bu seçeneklerden en etkili ve organik olanı da arama motorlarıdır. Bu nedenle, biz webmasterlar sitemizi arama motorları sıralamasında üst sıralara çıkarmayı hedefleriz. Bunun için de, sitemizin istatistiki ve fiziki anlamda iyi durumda olması gerekmektedir.

  Bu araçlara nasıl ulaşacağız ?

  Arama motorları, bu kontrollleri yapmamız, sitemizin sağlık durumu hakkında bilgi almamız ve verilen öneriler doğrultusunda site yapımızı iyileştirmemiz için bize araçlar sunar. Bunlardan en çok kullanılanı, en doğru verileri paylaşan da kuşkusuz Google Web Yöneticisi Araçları’dır. Bunun dışında, Bing webmaster tools, Yandex site yönetici araçları, Alexa tools başta olmak üzre çeşitli arama alternatifler de bulunmaktadır.

  Google Webmaster Tools Nedir?

  Web Yöneticisi Araçları, Google arama motorunun webmaster dünyasına sunduğu önemli ürünlerden birisidir. Sitemizin sağlık durumunu öğrenebileceğimiz, hangi ilaçları nasıl alacağımıza dair reçetelerin olduğu sitemiz için bir klinik diyebiliriz.

  Google Webmaster Tools Ne İşe Yarar ?

  Sitemizin, hit, indeks, arama sonuçları, anahtar kelime, html hataları, vb. her türlü güncel istatistiki verilerine ve sağlık durumu kontrol edebiliriz.

  Neden Önemlidir?

  Sitemizi analiz etmek için pek çok siteye ve site analiz programlarına başvururuz. Sitemizin  istatistiki ve fiziksel durumunu en iyi Google site yöneticisi araçlarından öğrenebiliriz. Bu aracı kullanmak, güncel olarak takip etmek, sitemiz ile alakalı tüm olumsuzluklara en kısa zamanda müdahele etmemizi sağlar. Sağlıklı bir seo için bu gereklidir. Amacımız sitemizin Google’da üst sıralarda olması değil mi ? Merakımız da acaba neyimiz eksik değil mi ? Eee, işte Google bunları söylüyor bize zaten. Bize kalan tek şey, onun sunduğu bilgi ve verileri doğru yorumlamak ve bunun ışığında sitemize müdahele etmek.

  Google Webmaster Tools ( Site Yönetici Araçları) bize ne imkanlar sunuyor?

  Arama Görünümü :  Veri işaretleyici ile aramalardaki görünümü iyileştirmemizi sağlar. Veri işaretleyici nedir : https://support.google.com/webmasters/topic/2692946?hl=tr&ref_topic=21997

  Arama Trafiği : Google aramalarına göre sitemizin detaylı istatistikleri burdadır. Aramalara göre, gösterim, tıklama ve sıra durumunu, sitemize gelen bağlantıları, site dahili bağlantılarını, varsa manuel spam işlemlerini buradan detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

  Google Dizini: Sitemize ait anahtar kelime analizlerini görebilir, istediğimiz url yi Google arama sonuçlarından kaldırabiliriz.

  Yapılandırılmış veri istatistiklerini görmemizi sağlar. Sitemizdeki Html hatalarımızı gösterir ve tavsiyelerde bulunur. Site bağlantıları aracı ile istediğimiz url lerin arama sonuçlarındaki sıralaması düşürmemizi sağlar.

  Tarama : Sitemizdeki web ve mobil sürümler için tarama (url)hatalarını, dönemsel istatistiklerini, robots.txt durumunu gösterir. Sitemap eklememize ve sitemap durumunu ve istatistiklerini görmemize olanak sağlar.

  Laboratvuar:  İstenilen bağlantının Google önizlemesi yapılabilir, sitenize özel arama motoru oluşturabilir, doğrulanmış yazar istatistiklerini görebilirsiniz.

  Ayrıca, Google Web Yöneticisi Araçları ile, sitenizdeki adres değişikliklerini bildirebilir, yeniden değerlendirme isteği gönderebilir, yukarıda sayılan pek çok istatistiği tablo olarak indirebilirsiniz.

   

  İyi bloglamalar.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 2.474 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: hakan kamış

Teşekkürler çok işime yaradı.
 • İnternetten para kazanma sanatlarından en güvenilir ve kaliteli yöntem Adsense’dir. Adsense ; tık başı gelir elde edilen sistemlerden, dünyada en çok  kullanılanlardan birisidir. Güvenilir kılan özelliklerinin başında arkasında Google gibi dünya arama motoru devinin olması ve kurallar ve  politika sözleşmesindeki titizliğidir.

  Hesap açabilmek için ve reklamla gelirleri kazanabilmek için kendinize ait bir siteye ihtiyacınız vardır. Site açmak için belirli bir ücret  karşılığında gerekli eklentileri sağlayıp web sayfası oluşturmanız gerektiği gibi aynı zamanda ücretsiz olarak site açabilirsiniz. Ücretsiz site açabilmek için Google’nin alt sayfası olan blogspot, blogger yada başka ücretsiz servis sağlayıcılarından blog açarak başvuru yapabilirsiniz. Diğer ücretsiz servislerden farklı olarak, Google ücretsiz blog servislerini tercih etmeniz, Adsense başvuru onayında size +1 olacaktır 😉

  Ücretsiz blog açmak ve Adsense başvurusu yapabilmek için Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google ana sayfasında yer alan ücretsiz Google hesabı oluştur butonuyla kendinize hem Google hesabı, hemde diğer servis sağlayıcılarından yararlanma imkanı yaratabilirsiniz.  Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ürünler kısmında Adsense ve diğer Google hizmetlerine de kayıt olabilir ve giriş yapabilirsiniz.

  Güvenli ve Kolay Google Adsense Hesabı açmak için aşağıdaki maddeleri dikkate alınız.

  – Google ana sayfasına girerek ilk olarak kendinize bir hesap oluşturun ve doğrulama yapın.

  – Oluşturduğunuz hesaba kullanıcı bilgileri ile giriş yaparak Hesap Ayarları > Ürünler > Blogspot sekmelerini izleyiniz.

  – Blogspottan ücretsiz olarak kendinize istediğiniz alan adıyla ilgili blog oluşturarak kişisel düzenlemelerinizi yapınız.

  – Oluşturduğunuz sitenize günde 1-2 özgün yazı girerek güncelliği ve hit almasını sağlayınız.

  – Daha sonra Google Adsense sayfasından site bilgileriniz ve kullanıcı bilgileriniz vasıtasıyla başvuru yapabilir, onay sürecini bekleyebilirsiniz.

  Not: Yapılan en çok yanlışlardan birisi açtığınız site arama motorları tarafından indexlenmeden ve ziyaretçi grafiği oluşmadan önce yapılan başvurular genellikle içerik yetersizliği nedeniyle reddedilmektedir. Başvuru yapmadan önce siteniz en az 1 hafta yayın hayatında olmalıdır ve içerisinde tavsiyem 10 adet özgün yazı bulunması başvuru sürecini hızlandıracaktır.

  Hangi Siteler Kabul Edilmez!

  • Yetersiz içerik bulunduran
  • Telif hakkı kapsamında içerik bulunduran
  • Crack/Key vb. içerik bulunduran
  • İllegal içerik bulunduran
  • ***** video/fotoğraf bulunduran
  • Sadece giriş sayfası olan

  Siteler ile yapacağınız başvuru, yüksek ihtimal kabul edilmeyecektir. Kabul edilse de, ödeme alamayacaksınız.

  Bol Kazançlar (=

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 2.817 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.