• Eğer bir grafik tasarımcı, web tasarımcı veya fotoğrafçıysanız; kendi fotoğraflarınızı WordPress altyapısına sahip blog siteniz üzerinden yayınlarken onların çalınmasını istemiyor olmanızdan daha doğal bir şey yoktur. İzniniz olmadan başka sitelerde kendi fotoğrafınızı görmek çok can sıkıcı olabilir. Dahası, bazı kötü niyetli insanlar sizin fotoğraflarınızı çalıp kendileri çekmiş gibi de gösterebilirler.

  Bu olumsuz durumun önüne geçmek için çoğu fotoğrafçı ve grafiker, Adobe Photoshop gibi yazılımları kullanarak elle kendi isimlerini yazma yolunu tercih ediyorlar. Ancak birden fazla fotoğraf söz konusu olduğunda bu yöntem hayli yorucu ve zaman alıcı olabilir. Neyse ki WordPress’te tam da bu iş için geliştirilmiş birçok otomatik filigran eklentisi mevcut. Aşağıda ismi geçen eklentilerden istediğiniz herhangi birini indirerek siz de istediğiniz metin veya görseli yüklediğiniz tüm fotoğraflara otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

  Easy Watermark

  Install-Easy-Watermark-Plugin WordPress'te yüklenen fotoğraflara otomatik filigran nasıl eklenir?

  İsminden de anlaşılacağı üzere çok basit ve kullanışlı bir eklenti olan Easy Watermark, sade bir arayüze sahip. Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra Ayarlar menüsü altından Easy Watermark butonuna tıklamanız yeterli. Buradaki ayarları değiştirerek nasıl bir filigran eklemek istediğinize karar verebilirsiniz.

  Configuring-Easy-Watermark-Plugin-1 WordPress'te yüklenen fotoğraflara otomatik filigran nasıl eklenir?

  Önceden yüklenen fotoğraflara nasıl toplu filigran eklerim?

  Yeni yüklenen fotoğraflara filigran eklemek kolay da, önceden yüklenen fotoğraflara filigran nasıl eklenir? İşte bu sorunun çözümü yine Easy Watermark’ta. Admin panelinde sol taraftaki Ortam başlığının altında Easy Watermark yazısına tıklayıp Bulk Watermark (Toplu filigran) özelliğini başlatmanız yeterli!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 119 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Sürekli güncelleniyor olmasına rağmen WordPress’te hala daha numaralı sayfalama özelliğinin bulunmaması cidden büyük eksiklik. Sadece “Önceki yazılar” ve “Sonraki yazılar” şeklinde iki butonun kullanıldığı WordPress’te gerçek bir sayfalama özelliğini açmak istiyorsanız, eklenti dizininden bunun için geliştirilen yazılımları kurmanız gerekiyor. Ancak bu eklentiler hem CPU’yu yoruyor, hem de gereksiz yere CSS dosyasını yükleyerek sitenin geç açılmasına sebep olabiliyor.

  Mesela WP-Pagenavi eklentisini ele alalım. Bu eklentiyi yükleyerek veritabanında ekstra birkaç satır daha eklemektense, biraz daha karmaşık olsa da sunucuyu yormayacak bir şekilde sayfalama işlemini yine gerçekleştirebilirsiniz. Hazırsanız bunu nasıl yapabileceğinize geçelim.

  Öncelikle aşağıdaki kodları temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekiyor.

  function pagination($pages = ”, $range = 4)
  {
  $showitems = ($range * 2)+1;

  global $paged;
  if(empty($paged)) $paged = 1;

  if($pages == ”)
  {
  global $wp_query;
  $pages = $wp_query->max_num_pages;
  if(!$pages)
  {
  $pages = 1;
  }
  }

  if(1 != $pages)
  {
  echo “<div class=\”pagination\”><span>Page “.$paged.” of “.$pages.”</span>”;
  if($paged > 2 && $paged > $range+1 && $showitems < $pages) echo “<a href='”.get_pagenum_link(1).”‘>&laquo; First</a>”;
  if($paged > 1 && $showitems < $pages) echo “<a href='”.get_pagenum_link($paged – 1).”‘>&lsaquo; Previous</a>”;

  for ($i=1; $i <= $pages; $i++)
  {
  if (1 != $pages &&( !($i >= $paged+$range+1 || $i <= $paged-$range-1) || $pages <= $showitems ))
  {
  echo ($paged == $i)? “<span class=\”current\”>”.$i.”</span>”:”<a href='”.get_pagenum_link($i).”‘ class=\”inactive\”>”.$i.”</a>”;
  }
  }

  if ($paged < $pages && $showitems < $pages) echo “<a href=\””.get_pagenum_link($paged + 1).”\”>Next &rsaquo;</a>”;
  if ($paged < $pages-1 &&  $paged+$range-1 < $pages && $showitems < $pages) echo “<a href='”.get_pagenum_link($pages).”‘>Last &raquo;</a>”;
  echo “</div>\n”;
  }
  }

  Daha sonra aşağıdaki kodları temanızın CSS dosyasına dahil etmelisiniz. Bu genelde style.css dosyasıdır.

  .pagination {
  clear:both;
  padding:20px 0;
  position:relative;
  font-size:11px;
  line-height:13px;
  }

  .pagination span, .pagination a {
  display:block;
  float:left;
  margin: 2px 2px 2px 0;
  padding:6px 9px 5px 9px;
  text-decoration:none;
  width:auto;
  color:#fff;
  background: #555;
  }

  .pagination a:hover{
  color:#fff;
  background: #3279BB;
  }

  .pagination .current{
  padding:6px 9px 5px 9px;
  background: #3279BB;
  color:#fff;
  }

  Son olarak ise aşağıdaki kodu, temanızın index.php dosyasında bulunan “Eski sayfalar” ve “Yeni sayfalar” yazan bölümle değiştirmelisiniz.

  <?php if (function_exists(“pagination”)) {
  pagination($additional_loop->max_num_pages);
  } ?>

  Hepsi bu kadar!

   

  Yok ben illa eklenti ile yapacağım diyorsanız da sizi şuraya alalım :

  http://aykutozdemir.com.tr/wordpress/wp-pagenavi-ile-sayfalama.html

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 53 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Çekmiş olduğunuz fotoğrafları WordPress siteniz üzerinden mi sergiliyorsunuz? O halde fotoğrafçılar için ideal olan en iyi WordPress eklentilerine mutlaka bir göz atmanızda fayda olacaktır.

  Günümüzde binlerce fotoğrafçı, portföyünü sergilemek ve eserlerini tüm dünyaya tanıtmak için WordPress altyapısını kullanıyor. Doğru eklenti ve temayı seçtiğiniz takdirde hayallerinizi süsleyen web sitesine sizler de kavuşabilirsiniz.

  Image Widget

  image-widget Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Sitenizin sağ veya sol sütununda ziyaretçilerinize “Hoşgeldiniz” mesajı vermek için kullanabileceğiniz bu eklenti, fotoğraflı bileşen yayınlayabilmenizi sağlar. Bu sayede HTML kodlamanıza gerek kalmaz.

  Imsanity

  imsanity Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Kameranızdan bilgisayara aktardığınız fotoğraflar genelde çok yüksek çözünürlüklü oldukları için yüksek dosya boyutlarına sahiptir. 3 MB ila 24 MB veya daha fazlası boyuta sahip olan fotoğrafları WordPress sitenize yüklerken orantılı bir şekilde küçültmek istiyorsanız, Ismanity eklentisi bunun için biçilmiş kaftan. Böylece disk alanının yanı sıra veri trafiğinden de tasarruf edebilmeniz mümkün olacaktır.

  Pinterest Pin It Button For Images

  pin-it-images Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Eğer Pinterest’i yoğun bir şekilde kullanan takipçi kitleniz varsa, fotoğrafların üzerinde “Pin it” yazılı butonun çıkmasını sağlayan bu eklentiyi kurmak isteyebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin tek tıkla fotoğraflarınızı pinleyebilirler.

  Simply Instagram

  simplyinstagram Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Fotoğrafçılıktan bahsetmişken Instagram’ı unutmak olmaz. Eğer Instagram profilinizde sergilediğiniz fotoğrafların WordPress sitenizde de gözükmesini istiyorsanız, bu eklentiyi mutlaka sitenize kurun. İsterseniz sitenin sağ veya sol sutünunda, isterseniz de herhangi bir sayfa veya yazının içinde Instagram fotoğraflarınızı rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 43 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress ile kurduğunuz sitenizi ziyaret eden kullanıcıların herhangi bir konu hakkındaki görüşlerini öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey ücretsiz anket eklentilerini kurmak olmalıdır. Bu sayede “Sitemizde daha çok hangi içeriklere ağırlık verelim?” gibi anketler düzenleyebilir, gelen görüşler doğrultusunda içerik türlerini belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki listede yer alan bazı eklentiler sayesinde sitenizde sabit anketler oluşturabileceğiniz gibi, her yazının altına özel anketler düzenleyebilmeniz de mümkündür.

  YOP Poll

  YOP-Poll-Plugin WordPress için en iyi anket eklentileri

  Anasayfaya sabit veya yazı altına özel anketler oluşturabilmenizi sağlayan YOP Poll, birbirinden farklı renk seçeneklerine de ev sahipliği yapıyor. Böylece farklı temalarla uyumlu çalışabiliyor. Anket sonuçlarını detaylıca görüntüleyebileceğiniz gibi, ileri bir tarihe ayarlama yaparak siz bilgisayar başında değilken dahi anketlerin yayına girmesini sağlayabilirsiniz.

  İndirmek için tıklayınız.

  WP-Polls

  WP-Polls-Plugin WordPress için en iyi anket eklentileri

  AJAX altyapısıyla çalıştığı için oy verme ve sonuçları görme işlemlerini sayfa yenilemeden gerçekleştirebiliyorlar. 100 binden fazla WordPress sitesinde kullanılan eklentiye özel temalar ve CSS stilleri geliştirebilmeniz de mümkün. Size verilen kısa kodları kullanarak anketleri yazı ve sayfalara da yerleştirebiliyorsunuz.

  İndirmek için tıklayınız.

  Hot Or Not

  Hot-Or-Not WordPress için en iyi anket eklentileri

  Daha çok yurtdışı menşeli sitelerde tercih edilen bu eklentiyle ziyaretçilerinizin yazı ve fotoğraflarınıza 1’le 10 arasında puan vermesini sağlayabilirsiniz.

  İndirmek için tıklayınız.

  WordPress Survey & Poll

  WordPress-Survey-Poll WordPress için en iyi anket eklentileri

  Animasyonlu grafikleriyle ziyaretçilerinize sıkmadan anket yapabilir, sitenizdeki içerikler hakkındaki görüşlerini detaylıca alabilirsiniz. Tamamen özelleştirilebilir ve tek tıkla düzenlenebilir olması da büyük avantaj.

  İndirmek için tıklayınız.

   

  Hangi Anket Eklentisini Kullanıyorsunuz

  Sonuçları Göster

  loading WordPress için en iyi anket eklentileri Loading ...
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 60 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Google’da daha üst sıralara yükselmek hemen her web sitesi sahibinin hayallerini süsler. Ancak bu, her zaman için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Neyse ki bu gibi durumlarda WordPress kullanıcılarının imdadına yetişecek birçok eklenti mevcut.

  En yaygınları Yoast ve All in One SEO olan bu eklentiler, WordPress sitenizi SEO uyumlu hale getirerek arama motoru sıralamasında yükselmenize yardımcı olabilir. Yazı girişi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri size hatırlatan, anahtar kelime ve meta açıklamaları girmenizi teşvik eden en iyi WordPress SEO eklentilerini sizler için derledik.

  WordPress SEO by Yoast

  Siteniz için Google Webmaster’a göndermeniz gereken XML dosyalarını dahi oluşturmayı başaran bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün. Site içi SEO tarafında size ipucu ve tavsiyelerde bulunan Yoast, günümüzde yaygı olarak kullanılıyor. Optimizasyon sayfası ve eklenti ayarlarının kullanıcı dostu tasarlanması ciddi bir avantaj.

  All In One SEO Pack

  WordPress için geliştirilen ve 1 milyonu aşkın site tarafından tercih edilen All in One SEO Pack eklentisi, SEO dostu bir web sitesi için ihtiyacınız olan her şeyi ücretsiz olarak sağlıyor. Özel ayarlamalar yapmaya ihtiyaç duymadan sitenizdeki içerikleri Google ile uyumlu hale getiren bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün.

  Premium SEO Pack

  Ziyaretçilerinize özel kampanya ve fırsatlar sunabilmenizi sağlayan bu eklenti, isminden de anlaşılacağı üzere “premium” özelliklere sahip. Site içi link inşası, Google uyumlu zengin kartlar ayarlaması, XML site haritaları ve çok daha fazlasını bu uygulama bünyesinde mevcut.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 71 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Artık haber sitelerini ziyaret ederek vakit geçirmektense kendi haber sitenizi kurmaya karar verdiyseniz, yapacağınız ilk iş hazır haber sitesi yazılımlarına bakmak olacaktır. Ancak bu yazılımlar genelde ya çok pahalıdır, ya da aylık olarak sizden ücret talep ederler. Hal böyle olunca açık kaynak ve ücretsiz olan WordPress’e rotayı kırmanız işten bile değildir.

  Şuanda ThemeForest gibi mecralar üzerinden satın alabileceğiniz onlarca farklı haber teması mevcut. Ancak ne yazık ki bu temaların çoğu Türkçe değil ve Türk internet kullanıcısına hitap edecek tarzda tasarımlara sahip değil. Bu yüzden sizin için derlediğimiz en iyi Türkçe WordPress haber temalarına göz atmak isteyebilirsiniz. Her biri Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen bu tasarımlar, Google News’e kayıt olma sürecinizi de kolaylaştırabilir.

  theWP – Haber Teması V3

  Görüp görebileceğiniz en kaliteli Türkçe haber sitesi temalarından birisi, theWP ekibi tarafından geliştirildi. Bildirim sistemi, köşe yazarları, fotoğraf ve videoları galerisi gibi bir haber sitesinde olması gereken tüm detaylar düşünülmüş.

  Fiyatı: 200 TL
  Demo: Tıklayınız

  Engin Haber Teması v2.3

  EnginTema tarafından hazırlanan bu tasarım, tamamen responsive bir arayüze sahip. Gelişmiş manşet alanı, kategori bazlı haber listeleme ve kolayca özelleştirilebilir arayüzüyle seçenekleriniz arasında yer almalı.

  Fiyatı: 340 TL (Kurulum isterseniz +50 TL)
  Demo: Tıklayınız

  HaberMatik V3.1

  Biraz uçuk sayılabilecek fiyata sahip olsa da tam profesyonel bir tasarım istiyorsanız, HaberMatik’in bu tasarımını değerlendirmeye tabi tutmalısınız.

  Fiyatı: 590 TL
  Demo: Tıklayınız

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 152 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Genellikle kurumsal web sitelerinde yabancı ziyaretçilerin de aradıkları bilgiye ulaşabilmeleri için İngilizce, Arapça veya Fransızca gibi dillere de yer verilir. Şayet WordPress altyapısını kullanarak böyle bir site oluşturduysanız, siz de basit birkaç eklenti kurarak sitenizi dış dünyaya açabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak sandığınızdan çok daha basit.

  Öncelikle WordPress sitenizi en kısa yoldan nasıl İngilizce veya başka bir dile çevirebileceğinizi anlatalım.

  Google Translate

  google-language-translator WordPress sitenize çoklu dil desteği ekleyin

  Şuan için insanlardan çok daha kötü bir çeviri yeteneğine sahip olsa da, Google Translate otomatik olarak sitelerinizi yabancı dile çevirmenize yardımcı olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken WordPress eklenti dizininden bu eklentiyi indirmek. Widget şeklinde sitenize eklenen minik bir kutucuk sayesinde ziyaretçiler web sitenizi istedikleri dile çevirebilirler.

  Ancak sitenizdeki tüm içerikleri bizzat yabancı dile çevirmek istiyorsanız, bunun için Polylang eklentisini kurmanız gerekecektir.

  Polylang

  string-translations WordPress sitenize çoklu dil desteği ekleyin

  Ücretsiz olarak bu adresten indirebileceğiniz Polylang eklentisiyle sitenizi istediğiniz kadar farklı dile çevirebilmeniz mümkün. Bunun için eklentiyi kurduktan sonra Ayarlar > Diller bölümüne giderek yeni bir dil oluşturmanız gerekecektir.

  settings-language WordPress sitenize çoklu dil desteği ekleyin

  Arapça, İngilizce veya istediğiniz herhangi bir dili oluşturduktan sonra “Strings translation” bölümünü açabilir ve sitenizdeki tüm satırları tek tek çevirmeye başlayabilirsiniz.

  Sitedeki içerikler yabancı dile nasıl çevrilir?

  add-multi-lingual-conten WordPress sitenize çoklu dil desteği ekleyin

  Polylang eklentisi yalnızca kullanıcı arayüzündeki içerikleri değil, web sitenizdeki sayfa ve yazıları da yabancı ziyaretçilere uygun şekilde sunulabilir hale getirir. Bunun için herhangi bir sayfa veya yazıyı düzenlerken ilgili dil seçeneğini işaretleyip tercüme yapabilmeniz mümkün.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 154 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress altyapısıyla site kurduktan sonra harıl harıl tema aramaya başlayan çoğu kullanıcı, zaman içinde ihtiyacına uygun bir tasarım bulamadığı için umutsuzluğa kapılıp projelerinden vazgeçebiliyor. Keza, bulduğu temalar arasında seçim yapmakta zorlanan kişilerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Hal böyle olunca WordPress’te tema seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları göz önünde bulundurmak daha da önem kazanıyor. İşte size tema seçerken yardımcı olabilecek tavsiyeler:

  İhtiyacınızı belirleyin

  Dünyanın en yaygın içerik yönetim yazılımı WordPress’le bir e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz, sosyal paylaşım platformu veya sade bir blog sayfası da. İhtiyacınızı belirledikten sonra bu doğrultuda tema arayarak kriterlerinizi daha da netleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

  Ücretli mi, ücretsiz mi?

  Themeforest ve Elegantthemes gibi sitelerde satılan ücretli WordPress temaları günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Ücretsiz tasarımlar çoğu zaman beklentilerinizi karşılamaktan uzak kalabilir. O yüzden biraz daha bütçe ayırıp ücretli temalara göz atarsanız, aradığınız tasarıma ulaşabilirsiniz. Satın aldığınız ücretli temanın üreticisinin müşterilere destek noktasında yardımcı olmasını da garanti altına alın.

  Kesinlikle responsive olsun

  Günümüzde mobil cihazlardan internet sitelerine giren kullanıcıların sayısı sürekli artış gösteriyor. Bu durum da mobil uyumluluk kriterinin, bir temayı seçerken aranacak en önemli kıstas haline gelmesini sağlıyor. Siz de hangi tasarımı seçerseniz seçin, mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğu sitenizi ziyaret etme noktasında hevesli olmayacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 159 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: 720p izle

Wordpress için TEMA'nının bukadar ince elenip seçileceğiniz düşünmüyordum bilgi için teşekkürler projelerimde dikkat edeceğim
 • WordPress sistemlerle uyumlu çalışan kaliteli bir sosyal paylaşım eklentisi bulabilmek gerçekten zor. Sırf bunun için geliştirilen onlarca eklenti, WordPress dizininde yer aldığı için ciddi bir kalabalığa yol açıyor. Beklentinize en uygun eklentiyi ararken zaman kaybetmek istemiyorsanız, derlemesini yaptığımız bu sosyal paylaşım eklentileri arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Ancak öncelikle ne tür bir eklenti aradığınıza karar vermeniz gerek. Sosyal medyadaki paylaşımları sayan bir buton mu istiyorsunuz, yoksa yalnızca Facebook ve Twitter’daki son paylaşımlarınızı blog sayfasında sergilemek mi? Ardından, aşağıdaki ücretsiz eklentilerden birini seçip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Shareaholic

  best-wordpress-social-sharing-plugins-shareaholic WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  En çok tercih edilen sosyal paylaşım eklentilerinin başında yer alan Shareaholic, yalnızca WordPress eklenti dizininde yer almıyor. Joomla gibi popüler sistemlerle de uyumlu çalışan bu eklenti, her yazının sonuna veya başına paylaşım butonlarını eklemeye yarıyor. İndirmek için tıklayın.

  Simple Share Buttons Adder

  best-wordpress-social-sharing-plugins-simple WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  Sitenizi yavaşlatmayacak hafif bir paylaşım eklentisi arayanlar için ideal olan bu minik yazılım, sitenizin istediğiniz hemen her bölümüne sosyal medya siteleri için paylaşım butonları yerleştiriyor. Üstelik farklı ikon paketleri de mevcut. İndirmek için, tık tık.

  WP Social Sharing

  Social-Sharing-Plugins-WP-Social-Sharing WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  Facebook, Twitter, LinkedIn ve Pinterest gibi popüler ağların butonlarını sitenize eklemek için kullanabileceğiniz bu eklenti; ikonların yazının öncesinde mi, sonrasında mı görünmesine karar verebilmenizi de mümkün kılıyor. Tamamen amaca yönelik, basit ve hızlı bir çözüm. İndirmek için bu adresi takip edin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 232 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Cep telefonu operatörlerinin yaptığı kampanyalar ve ülkece 4.5G teknolojisine geçmemizle birlikte mobil cihazlar üzerinden internete erişim oranı hayli arttı. Artık insanlar bilgisayardan çok mobil cihazlar üzerinden internette gezinmeyi tercih ediyorlar. Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamaların yanı sıra birçok web sitesi de cep telefonlarından ziyaretçi alıyor. Eğer siz de WordPress altyapısına sahip bir web sitesine sahipseniz, kullandığınız temanın mobil uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cep telefonlarından sitenize giren ziyaretçiler, bilgisayar ekranına göre tasarlanmış bir sayfayla karşılaşmaktan hiç de memnun kalmayacaklardır. Takdir edersiniz ki bu da kullanıcıların sitenizi bir daha ziyaret etmemesine yol açabilir.

  Şayet kullandığınız tema mobil uyumlu, yani responsive değilse bunun için geliştirilen WordPress eklentilerinden faydalanabilmeniz mümkün. İsterseniz temayı mobil uyumlu hale getirmek için yazılımcılarla iletişime geçebilirsiniz de, burası size kalmış.

  WordPress mobil uyum eklentileri

  Aşağıda yer alan eklentilerden dilediğinizi kurarak sitenizi cep telefonlarıyla uyumlu hale dönüştürebilirsiniz.

  wptouch WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin!

  WPtouch Mobile Plugin

  Toplamda 5.5 milyon indirilme rakamına sahip olan bu eklenti, piyasadaki en yaygın “mobil uyumluluk” yazılımıdır. Birkaç basit hareketle sitenizi hızlıca mobil uyumlu yapabilmeniz mümkündür. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  wordpress-mobile-pack WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin!

  Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek yetmez, bir de bunun uygulamasını kodlayıp iOS ve Android mağazalarına göndermeniz gerekecektir. Bunu gerçekleştirmek içinse WordPress Mobile Pack isimli eklentiyi bu adresten indirip hemen kurabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 137 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemi olarak gösterilen WordPress, bu başarısını sahip olduğu geniş eklenti ve tema arşivine borçludur. Hemen her ülkeden birçok geliştirici, hazırladıkları eklentileri ücretsiz olarak WordPress’in eklenti dizinine göndererek açık kaynak kültürünün yaygınlaşmasına hizmet eder. WordPress temelde gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olsa da, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz eklentilerde WordPress’i daha da geliştirebilmeniz mümkündür. Dahası, beklentilerinizi karşılamayan birçok özelliği de bu eklentiler sayesinde değiştirebilirsiniz.

  WordPress sitenizi daha kullanışlı ve yönetmesi kolay bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz eklentilere mutlaka göz atmalısınız.

  Spam yorumlara geçit vermeyin

  Akismet eklentisi, sitenize botlar tarafından atılan yorumları otomatik olarak engeller. Böylece veritabanının gereksiz yere dolmasını da önlemiş olur.

  Veritabanını yedeklemeyi unutmayın

  BackUpWordPress eklentisi, veritabanı ve dosyalar dahil sitenizdeki her şeyi yedekler. Üstelik bunu belli aralıklarla otomatik olarak tekrarlar.

  Siteniz SEO uyumlu olsun

  All in One SEO Pack, en yaygın SEO eklentilerinden birisidir. Her WordPress sitesine kurulması gereken bu eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz. WordPress SEO by Yoast ve Google XML Sitemaps eklentilerine de göz atabilirsiniz.

  İstatistikleri takip edin

  Google Analytics Dashboard for WP uygulaması, Google’ın Analytics isimli ücretsiz servisini WordPress başlangıç ekranına kadar getirir. Böylece sitenize hangi gün, kaç kişi, nereden girmiş öğrenebilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken Analytics’in size verdiği takip kodunu eklenti ayarlarından girmek ve aktifleştirmek olacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 108 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Günümüzde sosyal medya ağlarının yaygın kullanımı neticesinde düzenli olarak blog tutan kişi sayısında ciddi bir azalma olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Ancak halen daha WordPress altyapısını kullanarak blog sitesi açan ve hayatında olan bitenler hakkında takipçilerini bilgilendirme yolunu tercih eden bir kitle de var. Bu yazıda ise kişisel blog sitesi sahipleri için 2016 yılının en iyi WordPress blog temalarını tanıtmaya çalışacağız.

  zillah-personal-website-theme En iyi WordPress blog temaları

  Zillah

  Minimalist, yani sade bir tasarıma sahip olan bu temada geniş ve büyük fotoğraflar kullanabilmeniz mümkün. Özellikle seyahat üzerine bol fotoğraflı yazılar hazırlamayı seviyorsanız, Zillah sizin için ideal seçim olabilir.

  Demoİndir

  boston-personal-blog-theme En iyi WordPress blog temaları

  Boston

  HTML5 ve CSS3 dilleriyle tasarlanan Boston teması, SEO uyumlu yapısıyla da dikkat çekiyor. Şık ve sade bir görünüme sahip olmasının yanı sıra sahip olduğu manşet alanı da gayet kullanışlı gözüküyor. Mavi ve beyaz renklerinin dengeli biçimde kullanıldığı temanın ücretsiz olması ciddi bir avantaj.

  Demoİndir

  baskerville1 En iyi WordPress blog temaları

  Baskerville

  Sıradan blog temalarına nazaran daha çok Tumblr sitelerine benzeyen bu tasarım, yazıların tıpkı Pinterest’te olduğu gibi kutu kutu gösterimini esas alıyor. Gri ve siyah tonlarının hakim olması, sadelikten hoşlanan site sahiplerini tatmin edebilir.

  Demoİndir

  vito1 En iyi WordPress blog temaları

  Vito

  Klasik blog arayüzlerinden hoşlanıyor, bir de responsive tasarım olmasını istiyorsanız; Vito sizin için biçilmiş kaftan. Sosyal ikonlara sahip olması da cabası.

  Demoİndir

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 199 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress ile kurduğunuz siteniz için kaliteli bir galeri eklentisi mi arıyorsunuz? Piyasadaki yüzlerce eklenti arasından hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeye çalışmaktan yoruldunuz mu? O zaman doğru yerdesiniz! Sizin için derlediğimiz en iyi galeri eklentileri listesinden faydalanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hız, performans, kullanım kolaylığı ve diğer birçok özelliği göz önünde bulundurarak derlenen bu liste; sitenizde şık galeriler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

   

  nextgen-wordpress-plugin WordPress için en iyi galeri eklentileri

  NextGEN Gallery

  En eski galeri eklentilerinden birisi olan NextGEN, sahip olduğu gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. 10 milyondan fazla indirme rakamına ulaşan eklenti, 5 üzerinden 4 yıldız almayı da başarmış. Pro sürümüne de sahip olan eklentinin ücretsiz hali de gayet kullanışlı.

  • Pinterest tarzı galeri tasarımı
  • Fotoğraflara filigran ekleme
  • Slayt şovları

  Ve daha birçok özellik NextGEN’de mevcut.

   

  enviragallery-ui WordPress için en iyi galeri eklentileri

  Envira Gallery

  Diğer birçok eklentiye kıyasla kullanması çok daha kolay ve zevkli olan bu eklenti, WordPress yönetici arayüzüyle uyumlu bir çalışma sistematiğine sahip. Öyle ki, yeni bir galeri oluşturmak siteye yeni bir yazı eklemek kadar kolay. Basit ve kaliteli bir çözüm arayanlar için kesinlikle ideal tercih olduğu söylenebilir.

  foogallery-ui WordPress için en iyi galeri eklentileri

  Foo Gallery

  Tıpkı Envira gibi Foo Gallery eklentisi de kullanması inanılmaz kolay galeri eklentilerinden birisi. Eklentiyi aktifleştirdiğiniz andan itibaren WordPress’te yazı eklerken kullandığınız editöre bir de “Galeri ekle” butonu geliyor. Böylece yazı ve sayfaların içine hızlıca galeri ekleyebiliyorsunuz. Üstelik tamamen ücretsiz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 238 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en sevilen içerik yönetim sistemlerinden WordPress, gelişmiş kullanıcı görev ve yetkilerini tanımlayabilme özelliğine de ev sahipliği yapar.

  Halihazırda WordPress’in kullanıldığı sistemlerde toplam 5 farklı kullanıcı rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Administrator. Türkçesi, yönetici. Sitenin tüm ayarlarını değiştirebilme yetkisine sahiptir.
  • Editör. Yazı yayınlayabilir ve düzenleyebilir. Genel olarak katılımcılardan gelen içerikleri onaylayacak yetkililer bu gruba dahildir.
  • Yazar. Yalnızca kendi yazılarını yayınlayabilir ve düzenleyebilirler.
  • Katılımcı. İçerik yazabilir, ancak yayınlayamazlar. Yazıları editörler tarafından onaylandıktan sonra sitede yer alır.
  • Abone. Yalnızca yorum yapmak ve profil fotoğrafını değiştirmek gibi yetkilere sahiptir.

  Tüm bu kullanıcı grupları WordPress sisteminde varsayılan olarak mevcuttur. Peki, ya bu kullanıcı gruplarının yetkilerini düzenlemek istediğiniz de ne yapmanız gerekir? Mesela bir yazara sitenin tema ayarlarında değişiklik yapma yetkisi tanımlamak istiyorsanız?

  Cevap basit: Bunun için yapılmış eklentiler var. Eklentiler var, çünkü WordPress sisteminde kullanıcılara tanımlanan yetkileri düzenlemeye izin verilmiyor. Ayrıca kendiniz yeni bir kullanıcı grubu oluşturup bu gruba özel yetkiler de veremiyorsunuz.

  User Role Editor bunun için biçilmiş kaftan

  WordPress’in varsayılan kullanıcı grupları sizin için de yeterli değilse, User Role Editor isimli eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Ücretsiz olan bu eklenti, sistemde var olan kullanıcı gruplarını düzenleyip yeni yetkiler verebilmenizi mümkün kılıyor.

  user-role-core-capabilities WordPress'te kullanıcı görev ve yetkileri nasıl düzenlenir?

  Eklenti ayarlarına girip kullanıcı grubunu seçtikten sonra tanımlanan tüm yetkileri görebilir, soldaki tik işaretini kullanarak bu yetkileri yeniden düzenleyebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 139 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa 1 Toplam: 51234...Son Sayfa »

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.