• Google’da daha üst sıralara yükselmek hemen her web sitesi sahibinin hayallerini süsler. Ancak bu, her zaman için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Neyse ki bu gibi durumlarda WordPress kullanıcılarının imdadına yetişecek birçok eklenti mevcut.

  En yaygınları Yoast ve All in One SEO olan bu eklentiler, WordPress sitenizi SEO uyumlu hale getirerek arama motoru sıralamasında yükselmenize yardımcı olabilir. Yazı girişi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri size hatırlatan, anahtar kelime ve meta açıklamaları girmenizi teşvik eden en iyi WordPress SEO eklentilerini sizler için derledik.

  WordPress SEO by Yoast

  Siteniz için Google Webmaster’a göndermeniz gereken XML dosyalarını dahi oluşturmayı başaran bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün. Site içi SEO tarafında size ipucu ve tavsiyelerde bulunan Yoast, günümüzde yaygı olarak kullanılıyor. Optimizasyon sayfası ve eklenti ayarlarının kullanıcı dostu tasarlanması ciddi bir avantaj.

  All In One SEO Pack

  WordPress için geliştirilen ve 1 milyonu aşkın site tarafından tercih edilen All in One SEO Pack eklentisi, SEO dostu bir web sitesi için ihtiyacınız olan her şeyi ücretsiz olarak sağlıyor. Özel ayarlamalar yapmaya ihtiyaç duymadan sitenizdeki içerikleri Google ile uyumlu hale getiren bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün.

  Premium SEO Pack

  Ziyaretçilerinize özel kampanya ve fırsatlar sunabilmenizi sağlayan bu eklenti, isminden de anlaşılacağı üzere “premium” özelliklere sahip. Site içi link inşası, Google uyumlu zengin kartlar ayarlaması, XML site haritaları ve çok daha fazlasını bu uygulama bünyesinde mevcut.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 33 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Artık haber sitelerini ziyaret ederek vakit geçirmektense kendi haber sitenizi kurmaya karar verdiyseniz, yapacağınız ilk iş hazır haber sitesi yazılımlarına bakmak olacaktır. Ancak bu yazılımlar genelde ya çok pahalıdır, ya da aylık olarak sizden ücret talep ederler. Hal böyle olunca açık kaynak ve ücretsiz olan WordPress’e rotayı kırmanız işten bile değildir.

  Şuanda ThemeForest gibi mecralar üzerinden satın alabileceğiniz onlarca farklı haber teması mevcut. Ancak ne yazık ki bu temaların çoğu Türkçe değil ve Türk internet kullanıcısına hitap edecek tarzda tasarımlara sahip değil. Bu yüzden sizin için derlediğimiz en iyi Türkçe WordPress haber temalarına göz atmak isteyebilirsiniz. Her biri Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen bu tasarımlar, Google News’e kayıt olma sürecinizi de kolaylaştırabilir.

  theWP – Haber Teması V3

  Görüp görebileceğiniz en kaliteli Türkçe haber sitesi temalarından birisi, theWP ekibi tarafından geliştirildi. Bildirim sistemi, köşe yazarları, fotoğraf ve videoları galerisi gibi bir haber sitesinde olması gereken tüm detaylar düşünülmüş.

  Fiyatı: 200 TL
  Demo: Tıklayınız

  Engin Haber Teması v2.3

  EnginTema tarafından hazırlanan bu tasarım, tamamen responsive bir arayüze sahip. Gelişmiş manşet alanı, kategori bazlı haber listeleme ve kolayca özelleştirilebilir arayüzüyle seçenekleriniz arasında yer almalı.

  Fiyatı: 340 TL (Kurulum isterseniz +50 TL)
  Demo: Tıklayınız

  HaberMatik V3.1

  Biraz uçuk sayılabilecek fiyata sahip olsa da tam profesyonel bir tasarım istiyorsanız, HaberMatik’in bu tasarımını değerlendirmeye tabi tutmalısınız.

  Fiyatı: 590 TL
  Demo: Tıklayınız

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 69 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Genellikle kurumsal web sitelerinde yabancı ziyaretçilerin de aradıkları bilgiye ulaşabilmeleri için İngilizce, Arapça veya Fransızca gibi dillere de yer verilir. Şayet WordPress altyapısını kullanarak böyle bir site oluşturduysanız, siz de basit birkaç eklenti kurarak sitenizi dış dünyaya açabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak sandığınızdan çok daha basit.

  Öncelikle WordPress sitenizi en kısa yoldan nasıl İngilizce veya başka bir dile çevirebileceğinizi anlatalım.

  Google Translate

  google-language-translator

  Şuan için insanlardan çok daha kötü bir çeviri yeteneğine sahip olsa da, Google Translate otomatik olarak sitelerinizi yabancı dile çevirmenize yardımcı olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken WordPress eklenti dizininden bu eklentiyi indirmek. Widget şeklinde sitenize eklenen minik bir kutucuk sayesinde ziyaretçiler web sitenizi istedikleri dile çevirebilirler.

  Ancak sitenizdeki tüm içerikleri bizzat yabancı dile çevirmek istiyorsanız, bunun için Polylang eklentisini kurmanız gerekecektir.

  Polylang

  string-translations

  Ücretsiz olarak bu adresten indirebileceğiniz Polylang eklentisiyle sitenizi istediğiniz kadar farklı dile çevirebilmeniz mümkün. Bunun için eklentiyi kurduktan sonra Ayarlar > Diller bölümüne giderek yeni bir dil oluşturmanız gerekecektir.

  settings-language

  Arapça, İngilizce veya istediğiniz herhangi bir dili oluşturduktan sonra “Strings translation” bölümünü açabilir ve sitenizdeki tüm satırları tek tek çevirmeye başlayabilirsiniz.

  Sitedeki içerikler yabancı dile nasıl çevrilir?

  add-multi-lingual-conten

  Polylang eklentisi yalnızca kullanıcı arayüzündeki içerikleri değil, web sitenizdeki sayfa ve yazıları da yabancı ziyaretçilere uygun şekilde sunulabilir hale getirir. Bunun için herhangi bir sayfa veya yazıyı düzenlerken ilgili dil seçeneğini işaretleyip tercüme yapabilmeniz mümkün.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 102 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress altyapısıyla site kurduktan sonra harıl harıl tema aramaya başlayan çoğu kullanıcı, zaman içinde ihtiyacına uygun bir tasarım bulamadığı için umutsuzluğa kapılıp projelerinden vazgeçebiliyor. Keza, bulduğu temalar arasında seçim yapmakta zorlanan kişilerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Hal böyle olunca WordPress’te tema seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları göz önünde bulundurmak daha da önem kazanıyor. İşte size tema seçerken yardımcı olabilecek tavsiyeler:

  İhtiyacınızı belirleyin

  Dünyanın en yaygın içerik yönetim yazılımı WordPress’le bir e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz, sosyal paylaşım platformu veya sade bir blog sayfası da. İhtiyacınızı belirledikten sonra bu doğrultuda tema arayarak kriterlerinizi daha da netleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

  Ücretli mi, ücretsiz mi?

  Themeforest ve Elegantthemes gibi sitelerde satılan ücretli WordPress temaları günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Ücretsiz tasarımlar çoğu zaman beklentilerinizi karşılamaktan uzak kalabilir. O yüzden biraz daha bütçe ayırıp ücretli temalara göz atarsanız, aradığınız tasarıma ulaşabilirsiniz. Satın aldığınız ücretli temanın üreticisinin müşterilere destek noktasında yardımcı olmasını da garanti altına alın.

  Kesinlikle responsive olsun

  Günümüzde mobil cihazlardan internet sitelerine giren kullanıcıların sayısı sürekli artış gösteriyor. Bu durum da mobil uyumluluk kriterinin, bir temayı seçerken aranacak en önemli kıstas haline gelmesini sağlıyor. Siz de hangi tasarımı seçerseniz seçin, mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğu sitenizi ziyaret etme noktasında hevesli olmayacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 126 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: 720p izle

Wordpress için TEMA'nının bukadar ince elenip seçileceğiniz düşünmüyordum bilgi için teşekkürler projelerimde dikkat edeceğim
 • WordPress sistemlerle uyumlu çalışan kaliteli bir sosyal paylaşım eklentisi bulabilmek gerçekten zor. Sırf bunun için geliştirilen onlarca eklenti, WordPress dizininde yer aldığı için ciddi bir kalabalığa yol açıyor. Beklentinize en uygun eklentiyi ararken zaman kaybetmek istemiyorsanız, derlemesini yaptığımız bu sosyal paylaşım eklentileri arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Ancak öncelikle ne tür bir eklenti aradığınıza karar vermeniz gerek. Sosyal medyadaki paylaşımları sayan bir buton mu istiyorsunuz, yoksa yalnızca Facebook ve Twitter’daki son paylaşımlarınızı blog sayfasında sergilemek mi? Ardından, aşağıdaki ücretsiz eklentilerden birini seçip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Shareaholic

  best-wordpress-social-sharing-plugins-shareaholic

  En çok tercih edilen sosyal paylaşım eklentilerinin başında yer alan Shareaholic, yalnızca WordPress eklenti dizininde yer almıyor. Joomla gibi popüler sistemlerle de uyumlu çalışan bu eklenti, her yazının sonuna veya başına paylaşım butonlarını eklemeye yarıyor. İndirmek için tıklayın.

  Simple Share Buttons Adder

  best-wordpress-social-sharing-plugins-simple

  Sitenizi yavaşlatmayacak hafif bir paylaşım eklentisi arayanlar için ideal olan bu minik yazılım, sitenizin istediğiniz hemen her bölümüne sosyal medya siteleri için paylaşım butonları yerleştiriyor. Üstelik farklı ikon paketleri de mevcut. İndirmek için, tık tık.

  WP Social Sharing

  social-sharing-plugins-wp-social-sharing

  Facebook, Twitter, LinkedIn ve Pinterest gibi popüler ağların butonlarını sitenize eklemek için kullanabileceğiniz bu eklenti; ikonların yazının öncesinde mi, sonrasında mı görünmesine karar verebilmenizi de mümkün kılıyor. Tamamen amaca yönelik, basit ve hızlı bir çözüm. İndirmek için bu adresi takip edin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 174 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Cep telefonu operatörlerinin yaptığı kampanyalar ve ülkece 4.5G teknolojisine geçmemizle birlikte mobil cihazlar üzerinden internete erişim oranı hayli arttı. Artık insanlar bilgisayardan çok mobil cihazlar üzerinden internette gezinmeyi tercih ediyorlar. Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamaların yanı sıra birçok web sitesi de cep telefonlarından ziyaretçi alıyor. Eğer siz de WordPress altyapısına sahip bir web sitesine sahipseniz, kullandığınız temanın mobil uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cep telefonlarından sitenize giren ziyaretçiler, bilgisayar ekranına göre tasarlanmış bir sayfayla karşılaşmaktan hiç de memnun kalmayacaklardır. Takdir edersiniz ki bu da kullanıcıların sitenizi bir daha ziyaret etmemesine yol açabilir.

  Şayet kullandığınız tema mobil uyumlu, yani responsive değilse bunun için geliştirilen WordPress eklentilerinden faydalanabilmeniz mümkün. İsterseniz temayı mobil uyumlu hale getirmek için yazılımcılarla iletişime geçebilirsiniz de, burası size kalmış.

  WordPress mobil uyum eklentileri

  Aşağıda yer alan eklentilerden dilediğinizi kurarak sitenizi cep telefonlarıyla uyumlu hale dönüştürebilirsiniz.

  wptouch

  WPtouch Mobile Plugin

  Toplamda 5.5 milyon indirilme rakamına sahip olan bu eklenti, piyasadaki en yaygın “mobil uyumluluk” yazılımıdır. Birkaç basit hareketle sitenizi hızlıca mobil uyumlu yapabilmeniz mümkündür. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  wordpress-mobile-pack

  Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek yetmez, bir de bunun uygulamasını kodlayıp iOS ve Android mağazalarına göndermeniz gerekecektir. Bunu gerçekleştirmek içinse WordPress Mobile Pack isimli eklentiyi bu adresten indirip hemen kurabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 108 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemi olarak gösterilen WordPress, bu başarısını sahip olduğu geniş eklenti ve tema arşivine borçludur. Hemen her ülkeden birçok geliştirici, hazırladıkları eklentileri ücretsiz olarak WordPress’in eklenti dizinine göndererek açık kaynak kültürünün yaygınlaşmasına hizmet eder. WordPress temelde gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olsa da, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz eklentilerde WordPress’i daha da geliştirebilmeniz mümkündür. Dahası, beklentilerinizi karşılamayan birçok özelliği de bu eklentiler sayesinde değiştirebilirsiniz.

  WordPress sitenizi daha kullanışlı ve yönetmesi kolay bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz eklentilere mutlaka göz atmalısınız.

  Spam yorumlara geçit vermeyin

  Akismet eklentisi, sitenize botlar tarafından atılan yorumları otomatik olarak engeller. Böylece veritabanının gereksiz yere dolmasını da önlemiş olur.

  Veritabanını yedeklemeyi unutmayın

  BackUpWordPress eklentisi, veritabanı ve dosyalar dahil sitenizdeki her şeyi yedekler. Üstelik bunu belli aralıklarla otomatik olarak tekrarlar.

  Siteniz SEO uyumlu olsun

  All in One SEO Pack, en yaygın SEO eklentilerinden birisidir. Her WordPress sitesine kurulması gereken bu eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz. WordPress SEO by Yoast ve Google XML Sitemaps eklentilerine de göz atabilirsiniz.

  İstatistikleri takip edin

  Google Analytics Dashboard for WP uygulaması, Google’ın Analytics isimli ücretsiz servisini WordPress başlangıç ekranına kadar getirir. Böylece sitenize hangi gün, kaç kişi, nereden girmiş öğrenebilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken Analytics’in size verdiği takip kodunu eklenti ayarlarından girmek ve aktifleştirmek olacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 72 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Günümüzde sosyal medya ağlarının yaygın kullanımı neticesinde düzenli olarak blog tutan kişi sayısında ciddi bir azalma olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Ancak halen daha WordPress altyapısını kullanarak blog sitesi açan ve hayatında olan bitenler hakkında takipçilerini bilgilendirme yolunu tercih eden bir kitle de var. Bu yazıda ise kişisel blog sitesi sahipleri için 2016 yılının en iyi WordPress blog temalarını tanıtmaya çalışacağız.

  zillah-personal-website-theme

  Zillah

  Minimalist, yani sade bir tasarıma sahip olan bu temada geniş ve büyük fotoğraflar kullanabilmeniz mümkün. Özellikle seyahat üzerine bol fotoğraflı yazılar hazırlamayı seviyorsanız, Zillah sizin için ideal seçim olabilir.

  Demoİndir

  boston-personal-blog-theme

  Boston

  HTML5 ve CSS3 dilleriyle tasarlanan Boston teması, SEO uyumlu yapısıyla da dikkat çekiyor. Şık ve sade bir görünüme sahip olmasının yanı sıra sahip olduğu manşet alanı da gayet kullanışlı gözüküyor. Mavi ve beyaz renklerinin dengeli biçimde kullanıldığı temanın ücretsiz olması ciddi bir avantaj.

  Demoİndir

  baskerville1

  Baskerville

  Sıradan blog temalarına nazaran daha çok Tumblr sitelerine benzeyen bu tasarım, yazıların tıpkı Pinterest’te olduğu gibi kutu kutu gösterimini esas alıyor. Gri ve siyah tonlarının hakim olması, sadelikten hoşlanan site sahiplerini tatmin edebilir.

  Demoİndir

  vito1

  Vito

  Klasik blog arayüzlerinden hoşlanıyor, bir de responsive tasarım olmasını istiyorsanız; Vito sizin için biçilmiş kaftan. Sosyal ikonlara sahip olması da cabası.

  Demoİndir

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 161 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress ile kurduğunuz siteniz için kaliteli bir galeri eklentisi mi arıyorsunuz? Piyasadaki yüzlerce eklenti arasından hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeye çalışmaktan yoruldunuz mu? O zaman doğru yerdesiniz! Sizin için derlediğimiz en iyi galeri eklentileri listesinden faydalanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hız, performans, kullanım kolaylığı ve diğer birçok özelliği göz önünde bulundurarak derlenen bu liste; sitenizde şık galeriler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

   

  nextgen-wordpress-plugin

  NextGEN Gallery

  En eski galeri eklentilerinden birisi olan NextGEN, sahip olduğu gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. 10 milyondan fazla indirme rakamına ulaşan eklenti, 5 üzerinden 4 yıldız almayı da başarmış. Pro sürümüne de sahip olan eklentinin ücretsiz hali de gayet kullanışlı.

  • Pinterest tarzı galeri tasarımı
  • Fotoğraflara filigran ekleme
  • Slayt şovları

  Ve daha birçok özellik NextGEN’de mevcut.

   

  enviragallery-ui

  Envira Gallery

  Diğer birçok eklentiye kıyasla kullanması çok daha kolay ve zevkli olan bu eklenti, WordPress yönetici arayüzüyle uyumlu bir çalışma sistematiğine sahip. Öyle ki, yeni bir galeri oluşturmak siteye yeni bir yazı eklemek kadar kolay. Basit ve kaliteli bir çözüm arayanlar için kesinlikle ideal tercih olduğu söylenebilir.

  foogallery-ui

  Foo Gallery

  Tıpkı Envira gibi Foo Gallery eklentisi de kullanması inanılmaz kolay galeri eklentilerinden birisi. Eklentiyi aktifleştirdiğiniz andan itibaren WordPress’te yazı eklerken kullandığınız editöre bir de “Galeri ekle” butonu geliyor. Böylece yazı ve sayfaların içine hızlıca galeri ekleyebiliyorsunuz. Üstelik tamamen ücretsiz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 195 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en sevilen içerik yönetim sistemlerinden WordPress, gelişmiş kullanıcı görev ve yetkilerini tanımlayabilme özelliğine de ev sahipliği yapar.

  Halihazırda WordPress’in kullanıldığı sistemlerde toplam 5 farklı kullanıcı rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Administrator. Türkçesi, yönetici. Sitenin tüm ayarlarını değiştirebilme yetkisine sahiptir.
  • Editör. Yazı yayınlayabilir ve düzenleyebilir. Genel olarak katılımcılardan gelen içerikleri onaylayacak yetkililer bu gruba dahildir.
  • Yazar. Yalnızca kendi yazılarını yayınlayabilir ve düzenleyebilirler.
  • Katılımcı. İçerik yazabilir, ancak yayınlayamazlar. Yazıları editörler tarafından onaylandıktan sonra sitede yer alır.
  • Abone. Yalnızca yorum yapmak ve profil fotoğrafını değiştirmek gibi yetkilere sahiptir.

  Tüm bu kullanıcı grupları WordPress sisteminde varsayılan olarak mevcuttur. Peki, ya bu kullanıcı gruplarının yetkilerini düzenlemek istediğiniz de ne yapmanız gerekir? Mesela bir yazara sitenin tema ayarlarında değişiklik yapma yetkisi tanımlamak istiyorsanız?

  Cevap basit: Bunun için yapılmış eklentiler var. Eklentiler var, çünkü WordPress sisteminde kullanıcılara tanımlanan yetkileri düzenlemeye izin verilmiyor. Ayrıca kendiniz yeni bir kullanıcı grubu oluşturup bu gruba özel yetkiler de veremiyorsunuz.

  User Role Editor bunun için biçilmiş kaftan

  WordPress’in varsayılan kullanıcı grupları sizin için de yeterli değilse, User Role Editor isimli eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Ücretsiz olan bu eklenti, sistemde var olan kullanıcı gruplarını düzenleyip yeni yetkiler verebilmenizi mümkün kılıyor.

  user-role-core-capabilities

  Eklenti ayarlarına girip kullanıcı grubunu seçtikten sonra tanımlanan tüm yetkileri görebilir, soldaki tik işaretini kullanarak bu yetkileri yeniden düzenleyebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 111 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Merhabalar

  Vakti zamanında  kendime bir tema yaptırdım ücretli, temayı değiştirince elimdekini de ücretsiz dağıtayım dedim, tabi bana da bir faydası dokunsun diyerek footera link koydum. Dağıtmadan aklıma klasik soru geldi: “Ya Footer Linkim Silinirse” dedim ki ne yapabilirim. Araştırdım, bir yöntem buldum, paylaşmak istedim. Umarım hakkını korumak isteyen tüm tema sahiplerinin işine yarar, emek hırsızlarına da kapak olur .

   

  functions.php dosyasını açıp ilk satırın üzerine aşağıdaki kodu ekleyiniz :

   

   

  function theme_usage_message() {
  echo "Yasak kullanım.";
  }
  function check_theme_footer() {
  $l = 'Tema: Usluer';
  $f = dirname(__file__) . "/footer.php";
  $fd = fopen($f, "r");
  $c = fread($fd, filesize($f));
  fclose($fd);
  if (strpos($c, $l) == 0) {
  theme_usage_message();
  die;
  }
  }
  add_action('wp_footer', 'check_theme_footer');
  check_theme_footer();

   

  Daha sonra 12. satırdaki kodu footera koymak istediğiniz link ile değiştiriniz. Sonrasında temayı kullanan kişi linki kaldırırsa aşağıdaki gibi bir hata alacaktır.

  footer linki kaldırınca site açılmasın

  Not: functions.php dosyasını kriptolamayı unutmayınız.

   

  kaynak : Usluer.net

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.136 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Merhaba

  Örneğin bu sitede benim linkim :

  http://aykutozdemir.com.tr/wordpress/author/admin şeklinde,

  peki bunu http://aykutozdemir.com.tr/wordpress/kullanici/admin yapamaz mıyız?

  Evet yapabiliriz , hem de çok basit!

  Wp- includes>rewrite.php dosyasını düzenlemek üzere açın.

  1
  $this->author_structure = $this->front . $this->author_base . '/%author%';

  kodunu bulun ve

  1
  $this->author_structure = $this->front . 'kullanici'  . '/%author%';

  kodu ile değiştirin.

   

  Bu kadar basit 🙂 Ancak unutmayın, her sürüm güncellemede eski haline dönecektir, tekrarlamanız gerekir.

  İyi Bloglamalar

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 394 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bu yazımda, acemi wordpress bloggerları için, siteyi kurduktan sonra yapılacak bir kaç ufak ayardan bahsedeceğim.

  WordPress tabanlı yeni sitemizi kurduk (kuramayanlar için : WordPress Kurulumu). Azı bitti çoğu kaldı 🙂 Peki şimdi ne yapacağız ?

  Bu yazıda anlatacağım pek çok şey  – eklenti tavsiyeleri gibi wp sistemine özel olanlar dışında-  aslında sadece wordpress tabanlı siteler için değil, diğer tüm siteler için de geçerli.

  Öncelikle, kesinlikle acele etmeyin arkadaşlar. Pek çok yeni webmaster arkadaşın düştüğü hatadır. Herşeyi hazırlamadan sunum yapmayınız. İlk intiba çok önemlidir. İnsanlar hazır olmayan, gözlerine itici, faydasız vs. gelen bir site ile karşılaştılar mı, bir daha girmezler. Bu nedenle herşey hazır olunca tanıtım için kolları sıvayın. Hadi, herşeyi hazırlayalım bakalım 😉

  WordPress kurulumu tamamlandı. Vakit kaybetmeden eklenti kurulumuna geçelim (WordPress Eklenti Kurulumu).  İnceleyebilirsiniz.

  wordpress-popüler-eklentilerİlk önce kurulum ile birlikte gelen Akismeti etkinleştirelim. Bunun için API anahtarı almanız gerekmekte detaylı anlatımı bloğumda mevcut. Bu eklenti yeni bloglar için lüzumsuz gibi görünse de, siteniz büyüdükçe, spamlar arttıkça değerini anlayacaksınız.

  Daha sonra temel seo ayarlarında işimize yarayacak eklentileri kuralım.  Yazımda en çok kullanılan ve tavsiye ettiğim eklentileri yazıyorum. Eklentilerle ilgili detaylı kurulum ve ayarlama rehberleri bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Aynı işi görebilecek, alternatif eklentiler de mevcuttur. WordPress çok zengin bir dünyadır 😉

  All in One Seo Pack ile temel seo ayarlarınızı yapabilirsiniz. Title, Description, Keywords gibi temel seo  ve daha detaylı ayarlarda size kolaylık sağlayacaktır. Detaylı anlatım için : All in One Seo Pack ile Etkili Seo

  Seo Friendly Images eklentisi ile, resimlerinizi de seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

  Seo Smart Links eklentisini de tavsiye ederim. Site içi linkeme, seo konusunda oldukça etkili bir silahtır. Bu eklenti ile, site içi linklemenizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Site içi linkleme, arama motorları gözünde bağlantılarınızı daha değerli hale getirmekle kalmaz, ziyaretçileri de sitenizde daha çok tutar.

  Size birkaç eklenti tavsiyem daha olacak. Bu eklentiler de sitenizin güncelliği ve bakımı açısından oldukça önemlidir.

  Google XML Sitemaps ile kolay bir şekilde site haritanızı oluşturabilir, ayarlamalarını yapabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. XML Image Sitemap eklentisi de resimleriniz için sitemap oluşturmaya yarar. Sitemap önemli midir diye soracak olursanız, okuyucu için indeks ne ise, arama motoru için de sitemap odur.

  Kırık Bağlantı Bildirici  sitenizde çalışmayan bağlantılardan haberdar olmanıza yarar. Sitenizdeki içerikler arttıkça, yazılarınızda ve yorumlardaki dış ve iç bağlantıların güncelliğini kontrol etmek oldukça zorlaşacaktır. Bu eklenti sayesinde geriye dönüp bakmanıza gerek yok, kendisi düzenli olarak bildirecektir. Son derece işe yarar bir eklenti, kırık bağlantılar sitenin güncelliğini kaybettiği anlamına gelir, arama motorları bunu sevmez, daha önemlisi kullanıcılarınız.

  Simple Tags, güzel bir etiket eklentisidir. Daha gelişmiş bir etiketleme ve site içi linkleme sistemi sağlar. Etiket havuzunun büyüdükçe, manuel yapılması imkansız olan etiketlemeleri bu eklenti ile otomatik yapabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim site içi linkleme konusunda önemli bir iş yapmış olursunuz.

  Sitenizi kurdunuz. Takipçileriniz gelecek ve sizinle iletişime geçecek. Bunun için iletişim sayfasına ihtiyacınız olacak. Contact Form 7 eklentisi, size gelişmiş bir iletişim sayfası sağlayacaktır. Bu eklenti sayesinde, kullanıcılarınız sizinle iletişime geçmek ile kalmaz, dosya paylaşımı da yapabilirler. Eklentiyi biraz kurcalarsanız, iletişim formunu çok zengin hale getirebilirsiniz.

  Sitenizdeki resimleri düzgün bir galeri sistemi ile, takipçilerinize daha iyi sunmak isterseniz, Nextgen Gallery eklentisi, bu konuda oldukça iyidir. Galeriler görsel olarak sitenizi öne çıkarır, kullanıcılar için de sitenizi daha keyifli hale getirir.

  Bunların dışında, WP-RecentComments eklentisi ile, sidebarda son yorumları gösterebilir, Yet Another Related Posts Plugin eklentisi ile yazılarınız altında benzer yazıları gösterebilirsiniz. Bu eklentiler, ziyaretçilerinizin sitede daha uzun kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca benzer yazıları resimli göstermenizi sağlayan eklentilerde mevcuttur piyasada. Araştırmanızı tavsiye ederim.

  Ayrıca anketler düzenlemek, hem ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla tutar, hemde takipçi kitlenizden bilgi almanızı sağlar. Wp-polls gelişmiş anket eklentisi ile, wordpress sitelerinzde anketler düzenleyebilirsiniz.

  Arkadaşlar bunlar temel eklentilerdir. Bu eklentilerin pek çoğunu, kodlayarak eklentisiz bir şekilde yapmak da mümkündür. İlk etapta, wordpress sistemini iyice tanıyana kadar eklentiler işinizi görecektir. Daha sonrası size kalmış, ister eklenti ile devam edersiniz, isterseniz kendi kodlama çözümleriniz ile.

  wordpress ayarlar2 önemli ayarmız daha var :

   Kalıcı Bağlantı Ayarları

  En önemli ayarlardan birisi. Admin panelindeki ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz.  WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı konumda detaylı bilgi mevcut.

  Ping Servisleri

  Ayarlar>Yazma sekmesinden ulaşabilirsiniz. http://codex.wordpress.org/Update_Services linkinde güncel ping servisleri yazmaktadır, faydalanabilirsiniz. Bu ayar, sitenizin daha çabuk indekslenmesi konusunda önemlidir, oturmuş sitelerde pek ihtiyaç yoktur, arama motorları zaten siteniz güncel ise rahat bırakmaz ancak yeni sitelerde hızlı indeks alma konusunda etkin rol oynar.

  Sıra geldi tema seçmeye. Sitenizin içeriği ve kadar görünümü ve işlevselliği de önemlidir. Bu nedenle tema seçiminizi çok doğru yapmalısınız. WordPress dünyası, o kadar fazla ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri ile mevcut ki. Haberden oyuna, filmden portala, forumdan bahise,  kurumsaldan kişisele, aklınıza gelebilecek her türlü site için uygun wordpress temaları mevcut.  Öncelikle bu konuda içiniz rahat olsun.

  wordpress themeTema seçerken sadece göze hoş gelmesine değil, işlevselliğine ve seo uygunluğuna da bakmak lazım. Az önce yukarıda saydığım eklentilerin pek çoğuna ihtiyaç duymadan, aynı vazifeleri yerine getirebilecek temalar var. Temanız ne kadar fonksiyonel olursa, o kadar az eklentiye ve kodla uğraşmaya ihtiyaç duyarsınız.

  Seçeneceğiniz temada gelişmiş bir admin paneli bulunmalı ve istediğiniz herşeyi oradan kontrol edebilmelisiniz.

  Ayrıca temanızın, hızlı, seo uyumlu olması da önemlidir. Bunun için gereksiz kodlamalardan kaçınılmış, temiz ve çağın yazılım teknolojisine uygun olarak kodlanmış olması gerektir.

  Bu liste daha da uzatılabilir.  Tema almadan önce, özelliklerini dikkatli bir biçimde incelemek mümkünse kullanıldığı sitelerden kalite kontrol yapmak lazım.

  Tema seçerken,  sadece bileşenleri, hızı, peformansı ve görselliği değil, bu eklentilere ihtiyacı minimum düzeyde tutacak temaları araştırmanızı öneririm.

  Sitemiz hazır. Artık onu insanlara tanıtabilir, takipçi kitlemizi oluşturabiliriz. Ama insanlardan önce unutmamaız gereken birisi var. Google Amca ve diğer arama motorları. Sitemizi onlara tanıtırsak, onlar takipçilere ulaşmamızda yardımcı olacaktır. Sitelerimizi webmaster araçları aracılığı ile arama motorlarına ekleyelim. Bu arada söylemeyi unutmadan, robots.txt dosyası oluşturalım ve arama dizinine atalım. Arama motoruna ekledikten sonra bir daha açmamak üzere kapatmayalım, webmaster araçlarını sürekli inceleyelim. Sitemizle ilgili en doğru verileri oradan alacağız.

  İçerik girmeye başladıkça, takipçiler gelmeye başladı. Şimdi bu takipçileri elimizde tutmak ve yenilerini eklemek lazım. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir hizmet daha, Feedburner. Mail aboneliği ile, tüm yeni yayınlarınızdan takipçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, steinize bir kez grip mail abonesi olan takipçiler, her yayınınız mail alacak ve tekrar gelecektir. Feedburner kayıt ve mail aboneliği ile ilgili detaylı bilgi bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Feedburner Kullanımı

  wordpress-sosyal-aglarŞuan 2016 yılındayız ve çağımız sosyal medya çağı. Bir website, başarılı olacaksa bu çağda 2 altın kural var. Google amca sevecek, sosyal medyası güçlü olacak. Artık insanlar sosyal medyada. Sitenizin sosyal ağlardaki yerini bir an önce alın ve  sürekli güçlü tutun. İlk önce bir sosyal ağ oluşturun. Facebookda bir sayfa açın mesela. Daha sonra facebook reklam aracılığı ile ve kişisel çabalarınız ile takipçi sayısını artırın. Sayfanız ile bloğu entegre edin. Böylelikle her yazınız otomatik olarak orada paylaşılacaktır. Facebok sayfaları elinizden kaçmayacak, kalıcı takipçilerdir. Bu nedenle siteme takipçi çekeceğim yerine ilk önce sosyal medyadaki ağlarınızı güçlendirin derim. Sosyal ağ butonlarını koyun. İnsanlar beğensin, paylaşsın, paylaştıkça çoğalsınlar. Sosyal ağ entegresi ve bileşenleri için pek çok eklenti mevcut. Bunları yükleyebilirsiniz bloğunuza. Sosyal ağdan sıkı bir destek alan sitenin sırtı yere gelmez.

  İçeriğe dikkat edin. 3-5- kuruşa satılan makalelerden almayın. %100 özgün olması bir şey ifade etmez. Faydalı olması gerekir yazıların ki insanlar girip 2 sn’de çıkmasınlar. Bu şekilde olursa, faydasını bırakın zararı bile olur o içeriğin. Yazılarınız, hedef kitlenize yönelik faydalı şeyler olsun. İnsanları yanıltmayın, ne arıyorlarsa onu bulsunlar. Sitenize elma diye girip armut görmesinler. Çürük elma da görmesinler. Elma için girmişlerse, onlara lezzetli bir elma sunun ki satabilesiniz.  Bu nedenle gerçekten işe yarar yayınlarınız olsun.

  Arama motorları yanılmaz. Sadece şu dediklerimle bile ve biraz sabırla, inanın siteleriniz çok güzel yerlere gelebilir. Ben faydalı içerik ve sosyal medya desteği ile çok başarılı bloglar oluşturdum. Bunlar önemli. Hileli işlere girmeyin. Google bir motor olabilir ama insan yapımı. Algoritması da onlarca, yüzlerce beynin hizmeti, yanıltılamaz, kandırılamaz bunu baştan bilin. Doğal olmayan hiçbir yöntem ile içerik, takipçi, backlink çekmeye çalışmayın.

  Sosyal link borsasında onca para ve zamana yazık oluyor ki. Yüzbinlerce backlinkin dönemi çoktan bitti, kapandı, unutun. Aynı anda, programlar aracılığı ile, sitenizle uzaktan yakından gram ilişkisi olmayan bloglardan, çöplük dizinlerden, Google da indeksi bile olmayan sözde .edu, gov, tr sitelerin /1/2/3/4…/100 üncü göbeğindeki alt sayfalarından, içi boş paravan bloglardan, hileli yöntemler ile çekilmiş gerçek olmayan kişilerden oluşan sosyal ağlardan alınan anlamsız, değersiz, yüzlerce, binlerce backlink yalan, paranıza yazık, zamanınıza yazık. O işlere girmeyin, size getireceği zararı düzeltmeniz çok zor olacaktır. Test edildi, onaylandı.

  faydKaliteli, en az sizinki kadar insanlara faydalı, “para için paylaşmayan, paylaştığı için para kazanabilen” sitelerde tanıtımlarınızı yapılabilir. Prsi alexası iyi, dmoz kaydı olan her site kaliteli değildir. Backlink ağınızı oluştururken, kaliteli siteleri tercih ediniz.

   

  Şimdilik bu kadar, bu arada, yeni siteniz şimdiden hayırlı olsun 🙂

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.325 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Pek çok WP kullanıcısı, sistemin kendi arama fonksiyonundan şikayetçidir. Wp, bize oldukça kısıtlı bir arama özelliği sunmaktadır. Ancak, her alanda olduğu gibi, Wp geliştiricileri bu alanda da boş durmayıp, bu derde son veren güzel bir eklenti geliştirir : Relevanssi. Bu eklenti ile wordpress sitelerinizde kullanıcılarınıza gelişmiş arama imkanı sunabilirsiniz.

   

  Relevanssi İle Gelen Özellikler:

  • Popüler aralamaları listeleme,
  • Bunu mu demek istemiştiniz? özelliği,
  • Yorum, etiket, kategori, özel alanda vb. arama imkanı
  • Sonuçlarda tam-parçalı eşleşme imkanı
  • Tarihe göre değil, alakaya göre listeleme
  • Performans arttırıcı filtreleme seçenekleri
  • Çoklu dil desteği.
  • vb.

  Bu özellikler daha da artırılabilir.  Ayrıca çok daha fazla özellik için eklentinin premium versiyonu satın alınabilir.

   

  Başka bir eklentide tekrar görüşmek üzere.

  İyi bloglamalar 🙂

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 1.345 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa 1 Toplam: 51234...Son Sayfa »

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.