• Çekmiş olduğunuz fotoğrafları WordPress siteniz üzerinden mi sergiliyorsunuz? O halde fotoğrafçılar için ideal olan en iyi WordPress eklentilerine mutlaka bir göz atmanızda fayda olacaktır.

  Günümüzde binlerce fotoğrafçı, portföyünü sergilemek ve eserlerini tüm dünyaya tanıtmak için WordPress altyapısını kullanıyor. Doğru eklenti ve temayı seçtiğiniz takdirde hayallerinizi süsleyen web sitesine sizler de kavuşabilirsiniz.

  Image Widget

  image-widget Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Sitenizin sağ veya sol sütununda ziyaretçilerinize “Hoşgeldiniz” mesajı vermek için kullanabileceğiniz bu eklenti, fotoğraflı bileşen yayınlayabilmenizi sağlar. Bu sayede HTML kodlamanıza gerek kalmaz.

  Imsanity

  imsanity Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Kameranızdan bilgisayara aktardığınız fotoğraflar genelde çok yüksek çözünürlüklü oldukları için yüksek dosya boyutlarına sahiptir. 3 MB ila 24 MB veya daha fazlası boyuta sahip olan fotoğrafları WordPress sitenize yüklerken orantılı bir şekilde küçültmek istiyorsanız, Ismanity eklentisi bunun için biçilmiş kaftan. Böylece disk alanının yanı sıra veri trafiğinden de tasarruf edebilmeniz mümkün olacaktır.

  Pinterest Pin It Button For Images

  pin-it-images Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Eğer Pinterest’i yoğun bir şekilde kullanan takipçi kitleniz varsa, fotoğrafların üzerinde “Pin it” yazılı butonun çıkmasını sağlayan bu eklentiyi kurmak isteyebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin tek tıkla fotoğraflarınızı pinleyebilirler.

  Simply Instagram

  simplyinstagram Fotoğrafçılar için en iyi WordPress eklentileri

  Fotoğrafçılıktan bahsetmişken Instagram’ı unutmak olmaz. Eğer Instagram profilinizde sergilediğiniz fotoğrafların WordPress sitenizde de gözükmesini istiyorsanız, bu eklentiyi mutlaka sitenize kurun. İsterseniz sitenin sağ veya sol sutünunda, isterseniz de herhangi bir sayfa veya yazının içinde Instagram fotoğraflarınızı rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 43 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress ile kurduğunuz sitenizi ziyaret eden kullanıcıların herhangi bir konu hakkındaki görüşlerini öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey ücretsiz anket eklentilerini kurmak olmalıdır. Bu sayede “Sitemizde daha çok hangi içeriklere ağırlık verelim?” gibi anketler düzenleyebilir, gelen görüşler doğrultusunda içerik türlerini belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki listede yer alan bazı eklentiler sayesinde sitenizde sabit anketler oluşturabileceğiniz gibi, her yazının altına özel anketler düzenleyebilmeniz de mümkündür.

  YOP Poll

  YOP-Poll-Plugin WordPress için en iyi anket eklentileri

  Anasayfaya sabit veya yazı altına özel anketler oluşturabilmenizi sağlayan YOP Poll, birbirinden farklı renk seçeneklerine de ev sahipliği yapıyor. Böylece farklı temalarla uyumlu çalışabiliyor. Anket sonuçlarını detaylıca görüntüleyebileceğiniz gibi, ileri bir tarihe ayarlama yaparak siz bilgisayar başında değilken dahi anketlerin yayına girmesini sağlayabilirsiniz.

  İndirmek için tıklayınız.

  WP-Polls

  WP-Polls-Plugin WordPress için en iyi anket eklentileri

  AJAX altyapısıyla çalıştığı için oy verme ve sonuçları görme işlemlerini sayfa yenilemeden gerçekleştirebiliyorlar. 100 binden fazla WordPress sitesinde kullanılan eklentiye özel temalar ve CSS stilleri geliştirebilmeniz de mümkün. Size verilen kısa kodları kullanarak anketleri yazı ve sayfalara da yerleştirebiliyorsunuz.

  İndirmek için tıklayınız.

  Hot Or Not

  Hot-Or-Not WordPress için en iyi anket eklentileri

  Daha çok yurtdışı menşeli sitelerde tercih edilen bu eklentiyle ziyaretçilerinizin yazı ve fotoğraflarınıza 1’le 10 arasında puan vermesini sağlayabilirsiniz.

  İndirmek için tıklayınız.

  WordPress Survey & Poll

  WordPress-Survey-Poll WordPress için en iyi anket eklentileri

  Animasyonlu grafikleriyle ziyaretçilerinize sıkmadan anket yapabilir, sitenizdeki içerikler hakkındaki görüşlerini detaylıca alabilirsiniz. Tamamen özelleştirilebilir ve tek tıkla düzenlenebilir olması da büyük avantaj.

  İndirmek için tıklayınız.

   

  Hangi Anket Eklentisini Kullanıyorsunuz

  Sonuçları Göster

  loading WordPress için en iyi anket eklentileri Loading ...
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 60 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Google’da daha üst sıralara yükselmek hemen her web sitesi sahibinin hayallerini süsler. Ancak bu, her zaman için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Neyse ki bu gibi durumlarda WordPress kullanıcılarının imdadına yetişecek birçok eklenti mevcut.

  En yaygınları Yoast ve All in One SEO olan bu eklentiler, WordPress sitenizi SEO uyumlu hale getirerek arama motoru sıralamasında yükselmenize yardımcı olabilir. Yazı girişi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri size hatırlatan, anahtar kelime ve meta açıklamaları girmenizi teşvik eden en iyi WordPress SEO eklentilerini sizler için derledik.

  WordPress SEO by Yoast

  Siteniz için Google Webmaster’a göndermeniz gereken XML dosyalarını dahi oluşturmayı başaran bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün. Site içi SEO tarafında size ipucu ve tavsiyelerde bulunan Yoast, günümüzde yaygı olarak kullanılıyor. Optimizasyon sayfası ve eklenti ayarlarının kullanıcı dostu tasarlanması ciddi bir avantaj.

  All In One SEO Pack

  WordPress için geliştirilen ve 1 milyonu aşkın site tarafından tercih edilen All in One SEO Pack eklentisi, SEO dostu bir web sitesi için ihtiyacınız olan her şeyi ücretsiz olarak sağlıyor. Özel ayarlamalar yapmaya ihtiyaç duymadan sitenizdeki içerikleri Google ile uyumlu hale getiren bu eklentiyi ücretsiz olarak kurabilmeniz mümkün.

  Premium SEO Pack

  Ziyaretçilerinize özel kampanya ve fırsatlar sunabilmenizi sağlayan bu eklenti, isminden de anlaşılacağı üzere “premium” özelliklere sahip. Site içi link inşası, Google uyumlu zengin kartlar ayarlaması, XML site haritaları ve çok daha fazlasını bu uygulama bünyesinde mevcut.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 71 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress sistemlerle uyumlu çalışan kaliteli bir sosyal paylaşım eklentisi bulabilmek gerçekten zor. Sırf bunun için geliştirilen onlarca eklenti, WordPress dizininde yer aldığı için ciddi bir kalabalığa yol açıyor. Beklentinize en uygun eklentiyi ararken zaman kaybetmek istemiyorsanız, derlemesini yaptığımız bu sosyal paylaşım eklentileri arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Ancak öncelikle ne tür bir eklenti aradığınıza karar vermeniz gerek. Sosyal medyadaki paylaşımları sayan bir buton mu istiyorsunuz, yoksa yalnızca Facebook ve Twitter’daki son paylaşımlarınızı blog sayfasında sergilemek mi? Ardından, aşağıdaki ücretsiz eklentilerden birini seçip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Shareaholic

  best-wordpress-social-sharing-plugins-shareaholic WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  En çok tercih edilen sosyal paylaşım eklentilerinin başında yer alan Shareaholic, yalnızca WordPress eklenti dizininde yer almıyor. Joomla gibi popüler sistemlerle de uyumlu çalışan bu eklenti, her yazının sonuna veya başına paylaşım butonlarını eklemeye yarıyor. İndirmek için tıklayın.

  Simple Share Buttons Adder

  best-wordpress-social-sharing-plugins-simple WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  Sitenizi yavaşlatmayacak hafif bir paylaşım eklentisi arayanlar için ideal olan bu minik yazılım, sitenizin istediğiniz hemen her bölümüne sosyal medya siteleri için paylaşım butonları yerleştiriyor. Üstelik farklı ikon paketleri de mevcut. İndirmek için, tık tık.

  WP Social Sharing

  Social-Sharing-Plugins-WP-Social-Sharing WordPress için en iyi sosyal paylaşım eklentileri

  Facebook, Twitter, LinkedIn ve Pinterest gibi popüler ağların butonlarını sitenize eklemek için kullanabileceğiniz bu eklenti; ikonların yazının öncesinde mi, sonrasında mı görünmesine karar verebilmenizi de mümkün kılıyor. Tamamen amaca yönelik, basit ve hızlı bir çözüm. İndirmek için bu adresi takip edin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 232 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Cep telefonu operatörlerinin yaptığı kampanyalar ve ülkece 4.5G teknolojisine geçmemizle birlikte mobil cihazlar üzerinden internete erişim oranı hayli arttı. Artık insanlar bilgisayardan çok mobil cihazlar üzerinden internette gezinmeyi tercih ediyorlar. Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamaların yanı sıra birçok web sitesi de cep telefonlarından ziyaretçi alıyor. Eğer siz de WordPress altyapısına sahip bir web sitesine sahipseniz, kullandığınız temanın mobil uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cep telefonlarından sitenize giren ziyaretçiler, bilgisayar ekranına göre tasarlanmış bir sayfayla karşılaşmaktan hiç de memnun kalmayacaklardır. Takdir edersiniz ki bu da kullanıcıların sitenizi bir daha ziyaret etmemesine yol açabilir.

  Şayet kullandığınız tema mobil uyumlu, yani responsive değilse bunun için geliştirilen WordPress eklentilerinden faydalanabilmeniz mümkün. İsterseniz temayı mobil uyumlu hale getirmek için yazılımcılarla iletişime geçebilirsiniz de, burası size kalmış.

  WordPress mobil uyum eklentileri

  Aşağıda yer alan eklentilerden dilediğinizi kurarak sitenizi cep telefonlarıyla uyumlu hale dönüştürebilirsiniz.

  wptouch WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin!

  WPtouch Mobile Plugin

  Toplamda 5.5 milyon indirilme rakamına sahip olan bu eklenti, piyasadaki en yaygın “mobil uyumluluk” yazılımıdır. Birkaç basit hareketle sitenizi hızlıca mobil uyumlu yapabilmeniz mümkündür. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  wordpress-mobile-pack WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin!

  Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek yetmez, bir de bunun uygulamasını kodlayıp iOS ve Android mağazalarına göndermeniz gerekecektir. Bunu gerçekleştirmek içinse WordPress Mobile Pack isimli eklentiyi bu adresten indirip hemen kurabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 137 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemi olarak gösterilen WordPress, bu başarısını sahip olduğu geniş eklenti ve tema arşivine borçludur. Hemen her ülkeden birçok geliştirici, hazırladıkları eklentileri ücretsiz olarak WordPress’in eklenti dizinine göndererek açık kaynak kültürünün yaygınlaşmasına hizmet eder. WordPress temelde gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olsa da, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz eklentilerde WordPress’i daha da geliştirebilmeniz mümkündür. Dahası, beklentilerinizi karşılamayan birçok özelliği de bu eklentiler sayesinde değiştirebilirsiniz.

  WordPress sitenizi daha kullanışlı ve yönetmesi kolay bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz eklentilere mutlaka göz atmalısınız.

  Spam yorumlara geçit vermeyin

  Akismet eklentisi, sitenize botlar tarafından atılan yorumları otomatik olarak engeller. Böylece veritabanının gereksiz yere dolmasını da önlemiş olur.

  Veritabanını yedeklemeyi unutmayın

  BackUpWordPress eklentisi, veritabanı ve dosyalar dahil sitenizdeki her şeyi yedekler. Üstelik bunu belli aralıklarla otomatik olarak tekrarlar.

  Siteniz SEO uyumlu olsun

  All in One SEO Pack, en yaygın SEO eklentilerinden birisidir. Her WordPress sitesine kurulması gereken bu eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz. WordPress SEO by Yoast ve Google XML Sitemaps eklentilerine de göz atabilirsiniz.

  İstatistikleri takip edin

  Google Analytics Dashboard for WP uygulaması, Google’ın Analytics isimli ücretsiz servisini WordPress başlangıç ekranına kadar getirir. Böylece sitenize hangi gün, kaç kişi, nereden girmiş öğrenebilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken Analytics’in size verdiği takip kodunu eklenti ayarlarından girmek ve aktifleştirmek olacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 108 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Dünyanın en sevilen içerik yönetim sistemlerinden WordPress, gelişmiş kullanıcı görev ve yetkilerini tanımlayabilme özelliğine de ev sahipliği yapar.

  Halihazırda WordPress’in kullanıldığı sistemlerde toplam 5 farklı kullanıcı rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Administrator. Türkçesi, yönetici. Sitenin tüm ayarlarını değiştirebilme yetkisine sahiptir.
  • Editör. Yazı yayınlayabilir ve düzenleyebilir. Genel olarak katılımcılardan gelen içerikleri onaylayacak yetkililer bu gruba dahildir.
  • Yazar. Yalnızca kendi yazılarını yayınlayabilir ve düzenleyebilirler.
  • Katılımcı. İçerik yazabilir, ancak yayınlayamazlar. Yazıları editörler tarafından onaylandıktan sonra sitede yer alır.
  • Abone. Yalnızca yorum yapmak ve profil fotoğrafını değiştirmek gibi yetkilere sahiptir.

  Tüm bu kullanıcı grupları WordPress sisteminde varsayılan olarak mevcuttur. Peki, ya bu kullanıcı gruplarının yetkilerini düzenlemek istediğiniz de ne yapmanız gerekir? Mesela bir yazara sitenin tema ayarlarında değişiklik yapma yetkisi tanımlamak istiyorsanız?

  Cevap basit: Bunun için yapılmış eklentiler var. Eklentiler var, çünkü WordPress sisteminde kullanıcılara tanımlanan yetkileri düzenlemeye izin verilmiyor. Ayrıca kendiniz yeni bir kullanıcı grubu oluşturup bu gruba özel yetkiler de veremiyorsunuz.

  User Role Editor bunun için biçilmiş kaftan

  WordPress’in varsayılan kullanıcı grupları sizin için de yeterli değilse, User Role Editor isimli eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Ücretsiz olan bu eklenti, sistemde var olan kullanıcı gruplarını düzenleyip yeni yetkiler verebilmenizi mümkün kılıyor.

  user-role-core-capabilities WordPress'te kullanıcı görev ve yetkileri nasıl düzenlenir?

  Eklenti ayarlarına girip kullanıcı grubunu seçtikten sonra tanımlanan tüm yetkileri görebilir, soldaki tik işaretini kullanarak bu yetkileri yeniden düzenleyebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 139 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Bu yazımda, acemi wordpress bloggerları için, siteyi kurduktan sonra yapılacak bir kaç ufak ayardan bahsedeceğim.

  WordPress tabanlı yeni sitemizi kurduk (kuramayanlar için : WordPress Kurulumu). Azı bitti çoğu kaldı 🙂 Peki şimdi ne yapacağız ?

  Bu yazıda anlatacağım pek çok şey  – eklenti tavsiyeleri gibi wp sistemine özel olanlar dışında-  aslında sadece wordpress tabanlı siteler için değil, diğer tüm siteler için de geçerli.

  Öncelikle, kesinlikle acele etmeyin arkadaşlar. Pek çok yeni webmaster arkadaşın düştüğü hatadır. Herşeyi hazırlamadan sunum yapmayınız. İlk intiba çok önemlidir. İnsanlar hazır olmayan, gözlerine itici, faydasız vs. gelen bir site ile karşılaştılar mı, bir daha girmezler. Bu nedenle herşey hazır olunca tanıtım için kolları sıvayın. Hadi, herşeyi hazırlayalım bakalım 😉

  WordPress kurulumu tamamlandı. Vakit kaybetmeden eklenti kurulumuna geçelim (WordPress Eklenti Kurulumu).  İnceleyebilirsiniz.

  wordpress-popüler-eklentiler-300x142 Wordpress Sitemi Kurdum, Şimdi Ne Yapacağım ?İlk önce kurulum ile birlikte gelen Akismeti etkinleştirelim. Bunun için API anahtarı almanız gerekmekte detaylı anlatımı bloğumda mevcut. Bu eklenti yeni bloglar için lüzumsuz gibi görünse de, siteniz büyüdükçe, spamlar arttıkça değerini anlayacaksınız.

  Daha sonra temel seo ayarlarında işimize yarayacak eklentileri kuralım.  Yazımda en çok kullanılan ve tavsiye ettiğim eklentileri yazıyorum. Eklentilerle ilgili detaylı kurulum ve ayarlama rehberleri bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Aynı işi görebilecek, alternatif eklentiler de mevcuttur. WordPress çok zengin bir dünyadır 😉

  All in One Seo Pack ile temel seo ayarlarınızı yapabilirsiniz. Title, Description, Keywords gibi temel seo  ve daha detaylı ayarlarda size kolaylık sağlayacaktır. Detaylı anlatım için : All in One Seo Pack ile Etkili Seo

  Seo Friendly Images eklentisi ile, resimlerinizi de seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

  Seo Smart Links eklentisini de tavsiye ederim. Site içi linkeme, seo konusunda oldukça etkili bir silahtır. Bu eklenti ile, site içi linklemenizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Site içi linkleme, arama motorları gözünde bağlantılarınızı daha değerli hale getirmekle kalmaz, ziyaretçileri de sitenizde daha çok tutar.

  Size birkaç eklenti tavsiyem daha olacak. Bu eklentiler de sitenizin güncelliği ve bakımı açısından oldukça önemlidir.

  Google XML Sitemaps ile kolay bir şekilde site haritanızı oluşturabilir, ayarlamalarını yapabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. XML Image Sitemap eklentisi de resimleriniz için sitemap oluşturmaya yarar. Sitemap önemli midir diye soracak olursanız, okuyucu için indeks ne ise, arama motoru için de sitemap odur.

  Kırık Bağlantı Bildirici  sitenizde çalışmayan bağlantılardan haberdar olmanıza yarar. Sitenizdeki içerikler arttıkça, yazılarınızda ve yorumlardaki dış ve iç bağlantıların güncelliğini kontrol etmek oldukça zorlaşacaktır. Bu eklenti sayesinde geriye dönüp bakmanıza gerek yok, kendisi düzenli olarak bildirecektir. Son derece işe yarar bir eklenti, kırık bağlantılar sitenin güncelliğini kaybettiği anlamına gelir, arama motorları bunu sevmez, daha önemlisi kullanıcılarınız.

  Simple Tags, güzel bir etiket eklentisidir. Daha gelişmiş bir etiketleme ve site içi linkleme sistemi sağlar. Etiket havuzunun büyüdükçe, manuel yapılması imkansız olan etiketlemeleri bu eklenti ile otomatik yapabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim site içi linkleme konusunda önemli bir iş yapmış olursunuz.

  Sitenizi kurdunuz. Takipçileriniz gelecek ve sizinle iletişime geçecek. Bunun için iletişim sayfasına ihtiyacınız olacak. Contact Form 7 eklentisi, size gelişmiş bir iletişim sayfası sağlayacaktır. Bu eklenti sayesinde, kullanıcılarınız sizinle iletişime geçmek ile kalmaz, dosya paylaşımı da yapabilirler. Eklentiyi biraz kurcalarsanız, iletişim formunu çok zengin hale getirebilirsiniz.

  Sitenizdeki resimleri düzgün bir galeri sistemi ile, takipçilerinize daha iyi sunmak isterseniz, Nextgen Gallery eklentisi, bu konuda oldukça iyidir. Galeriler görsel olarak sitenizi öne çıkarır, kullanıcılar için de sitenizi daha keyifli hale getirir.

  Bunların dışında, WP-RecentComments eklentisi ile, sidebarda son yorumları gösterebilir, Yet Another Related Posts Plugin eklentisi ile yazılarınız altında benzer yazıları gösterebilirsiniz. Bu eklentiler, ziyaretçilerinizin sitede daha uzun kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca benzer yazıları resimli göstermenizi sağlayan eklentilerde mevcuttur piyasada. Araştırmanızı tavsiye ederim.

  Ayrıca anketler düzenlemek, hem ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla tutar, hemde takipçi kitlenizden bilgi almanızı sağlar. Wp-polls gelişmiş anket eklentisi ile, wordpress sitelerinzde anketler düzenleyebilirsiniz.

  Arkadaşlar bunlar temel eklentilerdir. Bu eklentilerin pek çoğunu, kodlayarak eklentisiz bir şekilde yapmak da mümkündür. İlk etapta, wordpress sistemini iyice tanıyana kadar eklentiler işinizi görecektir. Daha sonrası size kalmış, ister eklenti ile devam edersiniz, isterseniz kendi kodlama çözümleriniz ile.

  wordpress-ayarlar-150x150 Wordpress Sitemi Kurdum, Şimdi Ne Yapacağım ?2 önemli ayarmız daha var :

   Kalıcı Bağlantı Ayarları

  En önemli ayarlardan birisi. Admin panelindeki ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz.  WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı konumda detaylı bilgi mevcut.

  Ping Servisleri

  Ayarlar>Yazma sekmesinden ulaşabilirsiniz. http://codex.wordpress.org/Update_Services linkinde güncel ping servisleri yazmaktadır, faydalanabilirsiniz. Bu ayar, sitenizin daha çabuk indekslenmesi konusunda önemlidir, oturmuş sitelerde pek ihtiyaç yoktur, arama motorları zaten siteniz güncel ise rahat bırakmaz ancak yeni sitelerde hızlı indeks alma konusunda etkin rol oynar.

  Sıra geldi tema seçmeye. Sitenizin içeriği ve kadar görünümü ve işlevselliği de önemlidir. Bu nedenle tema seçiminizi çok doğru yapmalısınız. WordPress dünyası, o kadar fazla ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri ile mevcut ki. Haberden oyuna, filmden portala, forumdan bahise,  kurumsaldan kişisele, aklınıza gelebilecek her türlü site için uygun wordpress temaları mevcut.  Öncelikle bu konuda içiniz rahat olsun.

  wordpress-theme-150x150 Wordpress Sitemi Kurdum, Şimdi Ne Yapacağım ?Tema seçerken sadece göze hoş gelmesine değil, işlevselliğine ve seo uygunluğuna da bakmak lazım. Az önce yukarıda saydığım eklentilerin pek çoğuna ihtiyaç duymadan, aynı vazifeleri yerine getirebilecek temalar var. Temanız ne kadar fonksiyonel olursa, o kadar az eklentiye ve kodla uğraşmaya ihtiyaç duyarsınız.

  Seçeneceğiniz temada gelişmiş bir admin paneli bulunmalı ve istediğiniz herşeyi oradan kontrol edebilmelisiniz.

  Ayrıca temanızın, hızlı, seo uyumlu olması da önemlidir. Bunun için gereksiz kodlamalardan kaçınılmış, temiz ve çağın yazılım teknolojisine uygun olarak kodlanmış olması gerektir.

  Bu liste daha da uzatılabilir.  Tema almadan önce, özelliklerini dikkatli bir biçimde incelemek mümkünse kullanıldığı sitelerden kalite kontrol yapmak lazım.

  Tema seçerken,  sadece bileşenleri, hızı, peformansı ve görselliği değil, bu eklentilere ihtiyacı minimum düzeyde tutacak temaları araştırmanızı öneririm.

  Sitemiz hazır. Artık onu insanlara tanıtabilir, takipçi kitlemizi oluşturabiliriz. Ama insanlardan önce unutmamaız gereken birisi var. Google Amca ve diğer arama motorları. Sitemizi onlara tanıtırsak, onlar takipçilere ulaşmamızda yardımcı olacaktır. Sitelerimizi webmaster araçları aracılığı ile arama motorlarına ekleyelim. Bu arada söylemeyi unutmadan, robots.txt dosyası oluşturalım ve arama dizinine atalım. Arama motoruna ekledikten sonra bir daha açmamak üzere kapatmayalım, webmaster araçlarını sürekli inceleyelim. Sitemizle ilgili en doğru verileri oradan alacağız.

  İçerik girmeye başladıkça, takipçiler gelmeye başladı. Şimdi bu takipçileri elimizde tutmak ve yenilerini eklemek lazım. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir hizmet daha, Feedburner. Mail aboneliği ile, tüm yeni yayınlarınızdan takipçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, steinize bir kez grip mail abonesi olan takipçiler, her yayınınız mail alacak ve tekrar gelecektir. Feedburner kayıt ve mail aboneliği ile ilgili detaylı bilgi bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Feedburner Kullanımı

  wordpress-sosyal-aglar Wordpress Sitemi Kurdum, Şimdi Ne Yapacağım ?Şuan 2016 yılındayız ve çağımız sosyal medya çağı. Bir website, başarılı olacaksa bu çağda 2 altın kural var. Google amca sevecek, sosyal medyası güçlü olacak. Artık insanlar sosyal medyada. Sitenizin sosyal ağlardaki yerini bir an önce alın ve  sürekli güçlü tutun. İlk önce bir sosyal ağ oluşturun. Facebookda bir sayfa açın mesela. Daha sonra facebook reklam aracılığı ile ve kişisel çabalarınız ile takipçi sayısını artırın. Sayfanız ile bloğu entegre edin. Böylelikle her yazınız otomatik olarak orada paylaşılacaktır. Facebok sayfaları elinizden kaçmayacak, kalıcı takipçilerdir. Bu nedenle siteme takipçi çekeceğim yerine ilk önce sosyal medyadaki ağlarınızı güçlendirin derim. Sosyal ağ butonlarını koyun. İnsanlar beğensin, paylaşsın, paylaştıkça çoğalsınlar. Sosyal ağ entegresi ve bileşenleri için pek çok eklenti mevcut. Bunları yükleyebilirsiniz bloğunuza. Sosyal ağdan sıkı bir destek alan sitenin sırtı yere gelmez.

  İçeriğe dikkat edin. 3-5- kuruşa satılan makalelerden almayın. %100 özgün olması bir şey ifade etmez. Faydalı olması gerekir yazıların ki insanlar girip 2 sn’de çıkmasınlar. Bu şekilde olursa, faydasını bırakın zararı bile olur o içeriğin. Yazılarınız, hedef kitlenize yönelik faydalı şeyler olsun. İnsanları yanıltmayın, ne arıyorlarsa onu bulsunlar. Sitenize elma diye girip armut görmesinler. Çürük elma da görmesinler. Elma için girmişlerse, onlara lezzetli bir elma sunun ki satabilesiniz.  Bu nedenle gerçekten işe yarar yayınlarınız olsun.

  Arama motorları yanılmaz. Sadece şu dediklerimle bile ve biraz sabırla, inanın siteleriniz çok güzel yerlere gelebilir. Ben faydalı içerik ve sosyal medya desteği ile çok başarılı bloglar oluşturdum. Bunlar önemli. Hileli işlere girmeyin. Google bir motor olabilir ama insan yapımı. Algoritması da onlarca, yüzlerce beynin hizmeti, yanıltılamaz, kandırılamaz bunu baştan bilin. Doğal olmayan hiçbir yöntem ile içerik, takipçi, backlink çekmeye çalışmayın.

  Sosyal link borsasında onca para ve zamana yazık oluyor ki. Yüzbinlerce backlinkin dönemi çoktan bitti, kapandı, unutun. Aynı anda, programlar aracılığı ile, sitenizle uzaktan yakından gram ilişkisi olmayan bloglardan, çöplük dizinlerden, Google da indeksi bile olmayan sözde .edu, gov, tr sitelerin /1/2/3/4…/100 üncü göbeğindeki alt sayfalarından, içi boş paravan bloglardan, hileli yöntemler ile çekilmiş gerçek olmayan kişilerden oluşan sosyal ağlardan alınan anlamsız, değersiz, yüzlerce, binlerce backlink yalan, paranıza yazık, zamanınıza yazık. O işlere girmeyin, size getireceği zararı düzeltmeniz çok zor olacaktır. Test edildi, onaylandı.

  fayd Wordpress Sitemi Kurdum, Şimdi Ne Yapacağım ?Kaliteli, en az sizinki kadar insanlara faydalı, “para için paylaşmayan, paylaştığı için para kazanabilen” sitelerde tanıtımlarınızı yapılabilir. Prsi alexası iyi, dmoz kaydı olan her site kaliteli değildir. Backlink ağınızı oluştururken, kaliteli siteleri tercih ediniz.

   

  Şimdilik bu kadar, bu arada, yeni siteniz şimdiden hayırlı olsun 🙂

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.378 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Pek çok WP kullanıcısı, sistemin kendi arama fonksiyonundan şikayetçidir. Wp, bize oldukça kısıtlı bir arama özelliği sunmaktadır. Ancak, her alanda olduğu gibi, Wp geliştiricileri bu alanda da boş durmayıp, bu derde son veren güzel bir eklenti geliştirir : Relevanssi. Bu eklenti ile wordpress sitelerinizde kullanıcılarınıza gelişmiş arama imkanı sunabilirsiniz.

   

  Relevanssi İle Gelen Özellikler:

  • Popüler aralamaları listeleme,
  • Bunu mu demek istemiştiniz? özelliği,
  • Yorum, etiket, kategori, özel alanda vb. arama imkanı
  • Sonuçlarda tam-parçalı eşleşme imkanı
  • Tarihe göre değil, alakaya göre listeleme
  • Performans arttırıcı filtreleme seçenekleri
  • Çoklu dil desteği.
  • vb.

  Bu özellikler daha da artırılabilir.  Ayrıca çok daha fazla özellik için eklentinin premium versiyonu satın alınabilir.

   

  Başka bir eklentide tekrar görüşmek üzere.

  İyi bloglamalar 🙂

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 1.424 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • WordPress sitelerin belki de en büyük eksikliklerinden biri, yorum yapan ziyaretçinin yorumu onaylandığında kişiye e-posta gitmemesidir.  WordPress sistemlerdeki bu eksikliği gidermek isteyenler, Yorum Onay Bildirgeci eklentisini mutlaka sitelerine kurmalılar.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 2.170 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: mega holdings eğitim

aslında otomatik onaylı wordpressler bence daha uygun. backlink veren sitelerede kendinizi kayıt ettirdikten sonra sitenize ziyarek artacaktır
 • Ücretsiz WordPress SEO eklentilerinin en iyisi ise tartışmasız Wp SEO by Yoast adlı eklentidir. Bu eklenti sayesinde siteniz yalnızca SEO bakımından iyileşmeyecek, aynı zamanda bazı eklentileri kullanmanıza da gerek kalmayacak!

  Öncelikle eklentiyi şu adresten indiriyoruz: http://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

  WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazıda anlatıldığı gibi eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz.

  Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra sol taraftaki şeritte SEO başlıklı bir sekme görünecek. İşte sitemizin SEO’su bundan böyle o kısma emanet! Ayarlar biraz uzun sürebilir fakat All in One SEO gibi eklentilerden çok daha kaliteli bir alternatif arıyorsanız, o zaman belli bir süreyi gözden çıkarmanız gerekecek…

  Aşağıdaki resimler sırasıyla

  1. Başlangıç Ayarları
  2. Başlıklar & Metalar – Genel
  3. Başlıklar & Metalar – Home
  4. Başlıklar & Metalar – Taksonomiler
  5. Başlıklar & Metalar – Diğer
  6. XML Site Haritaları
  7. Kalıcı Bağlantılar
  8. Dahili Linkler
  9. RSS
  10. Yazı İçi SEO
  11. Yazı İçi SEO – Sayfa Analizi

  ayarlarının nasıl yapılacağını gösteriyor.

  Başlangıç sekmesindeki ayarları aşağıda gördüğünüz gibi yapabilirsiniz. Eğer Alexa, Google ve Bing ile ilgili meta kodlarınız varsa, ilgili bölümlere ekleyebilirsiniz.

  Bir uyarı yapmakta daha yarar var… Bazı durumlarda “Force rewrite titles” kutusunu onaylayınca, kaynak kodlarında iki tane header, description ve etiket bilgis çıkıyor. Birisi eski SEO eklentisinden kalma ayarlar, diğeri de yenisinin ayarları oluyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kutudaki onayı kaldırmayı ihmal etmeyin 🙂

  Son olarak

  • Başlıklar & Metalar – Yazı Türleri

  bölümünün ayarlarını da aşağıdaki resme göre yapabilirsiniz

  4-basliklar-metalar-yazi-turleri Wordpress SEO by Yoast

   

  Tabi ayarları isterseniz kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Bu eklentinin en güzel yanlarından biri de herhangi bir XML sitemap eklentisi daha kullanmanıza gerek bırakmamasıdır. Son derece kaliteli bir XML eklentisine de WordPress SEO by Yoast adlı eklenti ile sahip olacaksınız.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
p_ayrac
 • 32.635 kez görüntülendi.
 • 3 Yorum

Son Yorum: ers

http://i.hizliresim.com/m1qzJ0.png yoast bu hatayı verıyor sürekli sebebi endir ?
 • wordpress-benzer-yazilar-eklentisi

  WordPress tabanlı bir siteniz varsa, benzer yazılar eklentisi kullanmanız kaçınılmaz! Site içi linklemenin SEO konusunda büyük yarar sağladığını hepimiz biliyoruz. Benzer yazıları göstermek de, site içi linkleme için güzel bir alternatiftir. Ayrıca resimli benzer yazılar eklentileri sayesinde siz de ziyaretçilerinizin ilgisini çeken yazılara benzer içerikleri aynı sayfada gösterebilir, bu sayede diğer yazılarınızın da okunma sayısını artırabilirsiniz.

  Öncelikle eklentiyi şu adresten indiriyoruz: http://wordpress.org/plugins/nrelate-related-content/

  WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazıda anlatıldığı gibi eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz.

  Eklenti aktifleştikten sonra soldaki bölüme nrelate adlı bir sekme eklenecek. Ayarları yapmak için bu sekmeye tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfada

  • Custom Field for Images

  başlıklı bir bölüm bulunuyor. Eğer yazı içindeki resimler için özel alan kullanıyorsanız temanızda, bu özel alan bilgisini ilgili yere eklemelisiniz.

  • Exclude Categories

  bölümünde ise eklentinin dikkate almasını istemediğiniz kategorileri belirlemelisiniz. Mesela sitenizde belli bir kategoride tanıtım yazıları yayınlıyorsanız, bu kategoriyi hariç tutmanız işinize yarayabilir.

  • Include Custom Post Types

  kısmında ise yazı, sayfa ve ortam dosyalarından hangilerini benzer yazılar eklentisinin dikkate alması gerektiğini ayarlamalısınız. Sadece yazıları dikkate alması makul olacaktır…

  nRelated Resimli Benzer Yazılar Eklentisi Ayarları

   

  Eklentinin ayarları yukarıdakilerle sınırlı değil… Sol taraftaki Related Content sekmesine tıkladıktan sonra

  • Would you like to display thumbnails with text, or text only

  bölümünde Thumbnails seçeneğini seçerseniz resimler görünecektir. Text seçeneğinde ise yalnızca metin görünecektir… Altındaki seçenekte ise resimlerin kaç piksel olacağını belirleyin. Temadan temaya değişeceği için buna sizin karar vermeniz iyi olacaktır.

  • Please provide a link to your default image:

  bölümünde resimsiz yazılar için default bir resim upload etmeniz, elinizde yoksa da these images yazan linke tıklayarak bir resim seçmeniz gerekiyor.

  • Please enter a title for the related content box

  başlığı ise benzer yazılar bölümünün başlığını içeriyor. Benzer Yazılar yazabilirsiniz o kısma…

  Diğer ayarları değiştirmeden kullanabilirsiniz. Fakat değiştirmek isterseniz onlar da sırasıyla:

  • Bir sayfada görüntülenecek maksimum benzer yazı sayısı (0-10)
  • Benzer yazılar kısmında görünecek yazıların içerik olarak ne kadar uyuşması gerektiği (Düşük-Orta-Yüksek)
  • Benzer yazılar bölümünde görüntülenecek en eski yazının yayınlanma tarihi
  • Yazıların başlığı görünsün mü
  • Başlıkta en fazla görüntülenecek karakter sayısı (Default:100)
  • Yazı özetini göster (Default: Seçili değil)

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.7/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 3.137 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • wp-seo-by-yoast-tarama

  “Olmazsa olmaz” diyebileceğimiz WordPress eklentileri arasında yer alan P3 Plugin Performance Profiler adlı eklenti sayesinde artık sitenizde hangi eklentinin sunucunuzu ne kadar yorduğunu kolaylıkla öğreneceksiniz!

  Öncelikle eklentiyi şu adresten indiriyoruz: http://wordpress.org/plugins/p3-profiler/

  WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazıda anlatıldığı gibi eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz.

  Eklenti aktifleştirildiğinde yönetim panelinde yer alan sağ taraftaki sütuna

  Araçlar >> P3 Plugin Profiler

  şeklinde bir sekme eklenecek. Sekmeye tıklayarak eklentinin ayarlarının yer aldığı sayfayı görebilirsiniz. Karşınıza gelecek sayfadaki “Taramayı Başlat” butonuna basarsanız standart ayarlar kullanılarak tarama yapılacak. Fakat dilerseniz butonun hemen altındaki “Gelişmiş Ayarlar” linkine basarak tarayıcı önbelleğini engelleme gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Fakat standart ayarlarda kalması en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

  Ayarları tamamladıysanız taramayı başlatabilirsiniz. Tarama adı kısmına dilediğinizi yazarak otomatik taramayı başlatın. Eklenti, sitedeki eklentileri tek tek kontrol ederek sunucunuzu ne kadar yorduklarını, sitenin açılış saniyesini en çok hangi eklentilerin uzattığını ve daha birçok özelliği kısa bir süre sonra size ayrıntılı bir rapor halinde sunacak. Bunu da sitedeki tüm sayfaları tek tek açarak yapıyor. Yani index.php, single.php gibi… Tabi aynı zamanda anasayfada linkleri bulunan diğer sayfaları da açıp yüklenmelerini bekliyor.

  tarama-300x172 P3 Plugin Performance Profiler: Wordpress Performans Artırma“Tarama tamamlandı” uyarısını gördükten sonra “Sonuçları Gör” linkine basarak ayrıntılı performans raporunu görebilirsiniz.

  Yandaki örnek rapora baktığınızda 360 derecelik bir daire, eklentilerin gereksinimleri ile orantılı şekilde bölümlere ayrılmış. Her bir bölümün üstüne geldiğinizde, % kaç tüketim yaptığı ve hangi eklentinin oranı olduğunu görebilirsiniz.

   

  “Ayrıntılı döküm” sekmesinde sitenin açılış süresini ve eklentilerin bunu ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki resme göz atabilirsiniz:

  ayrintili-rapor-300x148 P3 Plugin Performance Profiler: Wordpress Performans Artırma

  “Gelişmiş Ölçümler” sekmesine tıkladığınızda da sitenin yüklenme süresi, siteye P3 Plugin Performance Profiler eklentisinin kaç ziyaret yaptığı ve eklenti yüklenme sürelerini ortalama olarak görebilirsiniz.

  Özellikle sitenizin açılması için çok süre gerekiyorsa, bazı eklentilerin sunucuyu aşırı yorduğunu bilmelisiniz. Bu eklentilerin hangileri olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Bu gibi durumlar için her wordpress sitede bulunması gereken eklentilerden biri de P3 Plugin Performance Profiler adlı eklentidir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.904 kez görüntülendi.
 • 2 Yorum

Son Yorum: SEO Uzmanı

Süper ötesi bir makale olmuş. Bilgiler doyurucu bilgiyle dolmuş makale, boş laf söylenmemiş. Elinize sağlık. Bir Bloglarda kullanılan En iyi…
 • Eklenti sayfası : http://wordpress.org/plugins/wp-smushit/

  Eklenti kurulumunu buradan okuyabilirsiniz.

   

  Ne İşe Yarar : WordPress tabanlı sitelerinizde resimleri optimize etmeye yarar. Resimleri sıkıştırır, .gif formatlı resimleri .png ye dönüştürür ve daha farklı yöntemler ile sitenizdeki resimleri optimize eder. Oldukça yararlı ve kullanması da bir o kadar basit bir eklentidir.

  Nasıl Çalışıyor : Eklentiyi kurduktan sonra, Ortam sekmesi altındaki Bulk Smush. it sekmesine geliniz. “Run all my images through WP Smush.it riht now” butonuna tıklayınız ve arkanıza yaslanınız.  Program sitenizdeki tüm resimleri optimize etmeye başlar. Resim sayısına ve boyutlarına göre, 8-45 dk arası süren bir işlem sonrasında %15-%40 sıkışma yapılacaktır.. Eklentinin güzel tarafı, önceden yüklediğiniz resimleri de tek tıkla optimize edebilmeniz.

  Resim optimizasyonunun seo açısından önemini göz önünde bulundurursak, bu küçücük programın size sağladığı büyük avantajlar ve kolaylık nedeni ile şiddetle öneriyorum.

   

  İyi bloglamalar 🙂

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.780 kez görüntülendi.
 • 2 Yorum

Son Yorum: Seyahat Rehberi

Bende gayet düzgün çalışıyor.Daha önceleri ImageOptim adında mac osx programı kullanıyordum.Ancak şimdi direk siteye yüklüyorum ve eklenti işleri hallediyor.
Sayfa 1 Toplam: 3123

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.