• Merhabalar

  Pek çoğumuz sitemizin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve daha çok hite sahip olması için, backlink alımına başvururuz. Bunu yaparken de, maalesef alışılagelmiş, artık kabul görmediği gibi faydasından çok zararı olan yöntemleri deneriz.

  Bakın Google amca kalite yönergesinde ne diyor :

  https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr

   

  Amacımız sitemizi arama motorlarına sevdirmek değil mi ? En güçlü ve hedef arama motoru da Google olduğuna göre, ilk referansımız onun yönergeleri olmalı. Yukarıdaki yönergelerde pek çok konuda kurallar, tavsiyeler var, ben size işin Türkçesini söyleyeylim:

  • Sosyal link adı altında satılan, işe yaramaz yüzlerce çöp forum, blog, dizin, wiki ve toplistten kaçının.
  • Siteniz ile hiç alakası olmayan sitelerden, doğal olmayan görünümde link alımlarından kaçının
  • Makale çöplüğü sitelerde tanıtım yazısı alımlarından kaçının
  • Doğal olmayan her türlü imleme ve pingleme çalışmalarından kaçının.
  • Sosyal ağlardaki spam paylaşımlardan kaçının.

  Unutmayın, biz Google denen şeyi, bize anlatıldığı kadar biliyoruz. Onu kandıramayız, çünkü o algoritmayı oluşturan beyinler, en az bizim kadar çalışıyor 😉 Hiçbir site, doğal yöntemler ile 2 günde binlerce backlink kazanamaz. Kazanıyorsa, o işte bir hile vardır. Bu çok basit bir mantık.

  Peki nasıl backlink almalıyız?

  Google gözünde iyi itibara sahip, içeriğimize yakın sitelerin bizi tavsiye etmesi şeklinde bağlantılar alabilirsiniz. Google insgiht ile siteniz ile alakalı kategorileri bulabilirsiniz.  Footer ya da sidebardaki, görünmez köşelerde kalmış, aynı anahtar kelimeye yönelik onlarca backlink alımlarından kaçının. Google yönegelerindeki güncelleme ile bu duruma karşı olan tavrını açıkça ortaya koymaktadır. Sitenizi kaynak gösteren, tavsiye eden farklı text-linkler (Örneğin emlak anahtar kelimeli 10 link yerine, emlak fırsatları, emlak tavsiyeleri, en uygun emlak , emlak rehberi vs. gibi insanların sorguladığı farklı alt anahtar kelimeler ile) veya siteniz ile alakalı tanıtım tadında yada alanınızla ilgili bilgi verici özgün makaleler size doğal görünümlü işe yarar backlinkler sağlayın. Böylelikle, bu linkler, işe yaramaz backlinkler olarak kalmaz, size takipçi de getirir, bir link size takipçi getiriyorsa, o takipçi doğru kitleyse ve sitenizle ilgilendiyse, Google amca da bu backlinki sever.

  Banner reklam dediğimiz, takipçinin dikkatini çekecek, doğru yönlendirecek görsel bağlantılı backlinkler almanız da sağlıklı bir alternatif.

  Rss şeklinde backlink alabilirsiniz. Böylelikle hem farklı alt bağlantılara backlink ve hit kazandırmış olursunuz.

  Sosyal medyadan gelen köprü bağlantılar da oldukça önemlidir, çeştli yazılarımda farklı farklı açılardan bu konuya değindim, blogumda biraz daha gezinebilirsiniz 🙂

  Başarılar

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.188 kez görüntülendi.
 • 2 Yorum

Son Yorum: Yakup

Güzel bir yazı
 • Merhaba

  Hala insanların, onbinlerce, yüzbinlerce çöp backlink için çabaladıklarını görünce bu yazıyı yazmak istedim. Ben de vakti zamanında gümüş, altın, platin paket başlıkları altında, penguen uyumlu, bilmem ne uyumlu diye satılan, bomb paket, uçuran paket, bilmem ne paketlerden aldım. Ne oldu?

  2-3 gün hitlerde artış oldu.

  1 hafta geçmeden herşey normale döndü.

  1 ay sonra arama motorlarındaki sıralamalarım geriledi.

  Birkaç ay sonra, “O eski halimden eser yok şimdi” dedim. Herşey daha kötü oldu. Bir daha da eski halime dönemedim. Dönmk için, zamanıdna kolaya kaçıp aytırdığım paranın onlarca katını yatırmam lazım belki de.

  Aradan 1 sene geçti, şimdi bakıyorum da, o linklerden eser kalmamış. .edu sayfalar çoktan silinmiş, yorum, profil, makale backlinkleri kaybolmuş, sözlük, wiki tanıtımlarından eser yok, para mı? arkadaş çoktan harcadı, helal hoş olsun.

  Bir zamanlar bu taktikler işe yarıyordu, ama artık değil. Bunun için SEO dan çok anlamaya gerek yok, mantıklı düşünmek yeter. Google dediğimiz şey uzaylı değil, 4. boyutta hiç değil, bizim gibi mantıklı düşünen ama bizden çok daha donanımlı ve bilgili insanların bir ürünü. Bizden daha iyi diyorum çünkü bunu yapan bu adamlar yahu, heralde bizden iyi bilecekler. Yani Google’ı kandıramazsınız. çünkü insanları kandıramazsınız. Bu nedenle botlara değil insanlara hitap edin. Hileden hurdadan sakının. O zaman daha kolay kazanırsınız.

  Bırakın binlerce makale tanıtımını, alakasız sitelerden, pr ve indeksine bakıp backlink almayı. Pr nedir, artık ne değeri var? PR5 diye 1. sıraya mı yerleşiyorsunuz? Pr5 olsun link satıyım diyosanız zaten gerek yok aynen devam edin siz. Ama olduğunuz yerde sayarsınız. Ama gerçekten kazanmak, iyi yerlere gelmek istiyorsanız o zaman yaptığınız iş Google tarafından değer görecek, bunun için öncelikle insanlar tarafından değer görecek.

  Özgün, botlara değil insanlara yazılmış, faydalı yazılar yazın. Ben sitenize girdiğimde, aradığım şeyle karşılaşayım. Çat diye kapatmayayım, okuyayım, faydalı bulayım, referans verip paylaşayım.

  Faydasız backlink ve tanıtımlar harcayacağınız parayı, sosyal ağlar oluştrup onlara yatırın, hizmet, ürün, sitenizle alakalı takipçiler artırın. Sosyal medyada kazandığınız her takipçi, yeni içerikleriniz için garanti hit kaynağıdır. Çok basit ve çok mantıklı değil mi ?

  Bir süre sonra göreceksiniz ki, içerikleriniz sosyal medyada paylaşılıyor, tartışılıyor. Sektörünüzdeki bloglar, forumlar size kendiliğinden backlink sağlamaya başlıyor. Siz bir yandan ücretli kaliteli reklamlar sağlarken, ücretsiz kaliteli reklamlar da kendiliğindne oluşuyor. Doğal backlink, doğal hit kazanıyorsunuz. Google ‘da buna değer veriyor.  Artık arama motorları sosyal medyanın gücü ve önemini anladı. Sosyal medyada boş şeyler dönmüyor. İnsanların beğendiği, onayladığı şeyler paylaşılıyor.

  Site yönetici araçlarına girin. Google zaten size şunu şöyle yap diyor. Başlangıç için onlarca seo analiz araçları var. Bunlar ıkullanın. Bir süre bunlar sizi idare edecek. Sonra baktınız kazanıyorsunuz ve işleri daha profesyonel yapmaya karar verdiniz o zaman çöp paketler yerine, bu işi gerçekten profesyonel anlamda yapan, sitenizin içini dışını herşeyiyle ele alan, sektörünüzün durumunu iyi analiz eden, sektörünüze ve size yönelik ciddi çalışmalar yapacak,  sosyal medya çalışmalarına önem veren SEO’cular ile çalışın. Evet belki 40 liraya uçuk paketler satmayacaklar, belki daha uçuk fiyatlar sunacaklar ama, hakkını verecekler.

  Başarılar

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 1.703 kez görüntülendi.
 • 3 Yorum

Son Yorum: Onder Turan

Merhabalar yaziyi sonuna kadar keyifli bir sekilde okudum, bu makaleden çok faydalandim..Elinize saglik.. Onder


 • Merhaba değerli webmasterlar. Bugün başlığımız pek çoğumuzun seo adına kapısını çaldığı “sosyal link borsası”na değineceğim. Aslında bu yazıyı uzun zamandır yazmak istiyordum ancak, birileri bu işlerden ekmek kazanıyor “boş ver !” diyerekten yazmadım. Bir webmaster sitesinde gördüğüm bir konu yine sinirlerimi tepeme çıkardı. Yine mağdur olmuş, haklı olarak parasının boşa gittiğini söyleyen, üstelik sitesinin geldiği durumdan ötürü, ” Paramla rezil oldum” diyen bir arkadaşımız. Öfkem yinelendi. Az önce traş olurken parmağımı kestim  :/  Kanlı kanlı yazıyorum 😛 Biraz güç olacak ama olsun, 9 parmak hala sağlam 🙂 Yine de yazım hatası olursa affola, iyi okumalar…

   

  Sosyal Link Nedir ?

  Sosyal link, imleme, blog backlink, profil backlink, .edu, .gov backlink, wiki tanıtım, ziyaretçi defteri backlink, sözlük tanıtımı, forum tanıtımı, video backlink, dizin başvurusu, pingleme, whois, paravan blog, vb. backlink çalışmalarının webmaster dünyasında kabul gördüğü ismidir.

  Peki bu borsada bize sunulan paket çalışmalarının seo üzerine etkisi nedir ? Bu soruya cevap vermeden önce Google web yönergelerine kısacık göz atalım.

  Google bize diyor ki 3 ana kriterim var ve siteni bunlara göre değerlendireceğim :

  • Tasarım ve içerik yönergeleri
  • Teknik yönergeler
  • Kalite yönergeleri

  Kalite yönergelerinin temel ilkelerinden birisi der ki : Buyrun buradan

  Google amca özetle bize diyor ki, hileli yollarla, arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmek adına pagerank aktaran bağlantılar almayın.

  Arkadaşlar seo adı kısa kendisi çok geniş ve derin bir kavramdır. Başarılı olmak için, Google yönergelerinden sapmayarak çok farklı stratejiler geliştirmek gerekir. Ancak ilk etapta başarısız olmamak adına Google amcanın öğütlerini dinlemek bile yeterlidir.

  Şunu asla unutmayın: Google’ u kandıramazsınız, er ya da geç fark eder. Sizler zeki, bilge olabilirsiniz estafullah. Ancak o botların arka planında, en az sizin kadar zeki ve sizin ayak uydurmaya çalıştığınız algoritmaları bizzat kodlayan beyinler var. Yani Google’a bir bot diye ile bakarsanız zararlı çıkarsınız. Bu nedenle, kalıcı bir başarı yakalamak istiyorsanız her şeyi kitabına göre yapın.

  Peki sosyal linklerin bize getirisi nedir: Sitemizle, içeriği ile uzaktan yakından alakası olmayan, bizimki gibi binlerce siteye link vererek çöplüğe dönüşmüş sitelerden kayda değer olmayan bağlantılar.

  “İyi ama ben .edu, .gov backlink alıyorum”

  diyenleri duydum…

  Evet :  subdomain.siteadi.edu.tr/a/b/c/d/tanitim.html gibi, Googleda indeks dahi görmemiş, alakasız, kandırıcı bir bağlantı.

  Yahu arkadaş, hakikaten bi bak aldığın o kaliteli backlinklere, kaç tanesi indekslenmiş ?

  Oralardan kaç hit gelmiş ?

  Neyse size kızamam, aynı hataları bizlerde yaptık vakti zamanında. Paramız yandı, sitelerimiz yandı, canımız yandı. Akıllandık!

  Bir de güzel güzel raporlar sunulur iş sonunda. 3-5 günlük. Bir tane 1-2 aylık rapor sunan var mı ? Yok. Sunamaz da! Neden? Çünkü 3-5 günde gelen hitler, hayli hazırdaki hitinizi de alıp götürecek. Sıralamalarda, belki de bir daha toparlayamacak kadar gerileyeceksiniz. Bahane de hazır hani :” Benim verdiğim talimatlara uymadın.”

  Evet bu piyasanın kralı ile çalıştım. Siteme en çok zarar veren de o olmuştu.

  Bir düz mantık geliştirelim. Madem bu kadar basit. Siz olsanız onca insanın 3-5 kuruş için (evet bu paketler oldukça ucuz iddaa edilen başarıya göre) milletin ağız kokusunu çeker misiniz? Ben olsam çekmem. Açarım 5-10 site, getirirm ilk sıraya, gelsin hitler, gelsin tıklamalar, gelsin paralar. Ne uğraşıcam. Demek ki “bu işler öyle olmuyormuş!”

  Ayrıca, siz Google’u, 1 saatte kazandığınız backlinklerin doğal ve kaliteli olduğuna inanacak kadar saf mı sandınız ? Böyle bir şey mümkün mü Normal şartlar altında ? Siteniz durdu durdu, birden bire binlerce backlink kazandı 🙂 Bunun doğal olmadığını en az sizin kadar Google amca da biliyıor 🙂

  Amacım kimsenin ekmeğine taş atmak değil. Sosyal link borsasını da çok iyi bilirim. Tekrar ediyorum; çok zaman ve para kaybettim de diyebilirim bu tecrübeleri edinirken. En çok referansı olan adamlar ile çalıştım vakt-i zamanında. Ancak bu tür backlink çalışmaları zaman ve para kaybından öte  değil. Ayrıca sitenize geri dönüşü olmayan zararlar verir. Bir hileli çalışma ile kaybettiğinz pozisyona, uzun uğraşlar sonucunda –o da belki- geri gelebilirsiniz. Gerek sitemizin, gerek Türk webmaster dünyasının kalitesini korumak adına, bu tür çalışmalar yaptırmayın. Belki birilerinin işleri baltalanıyor ama, onlar onca emek harcanan siteleri ne olduğu, ne sonuçlar doğurduğu hakkında en ufak bilgisi olmadığı, ya da olduğu halde yaptığı çalışmalar ile baltalıyor zaten, yapacak birşey yok!

  Peki ne yapalım ?

  Çok basit, Google yönergelerini okumakla başlayın. Sitenizi önce bu yönergelere göre hazırlayın. Webmaster forumlarında, seo bloglarında, yüzlerce faydalı seo makaleleri var, okumakla başlayın. Öğrendiğiniz ve işe yararlığına dair referansı olan her bilgiyi sitenize de uygulayın. Özgün içerik girmeyi ihmal etmeyin. Özgün içerik derken, şu konuma da göz atın : http://aykutozdemir.com.tr/wordpress/ozguc-icerik-derken.html

  Sitenize backlink kasmayın. Faydalı içerikler girin, insanlar beğensin, tartışsın, paylaşsın. Doğal backlinkleriniz oluşacaktır zaten bu şekilde. Bunun dışında, içeriğiniz ile alakalı ve arama motorları gözünde iyi durumda kaliteli sitelerden, sizi tavsiye eden bağlantılar alabilirsiniz. Ama bu bağlantılar tamamen doğal görünümlü, tavsiye niteliğinde olmalıdır.

  Evet tanıtım yazıları, backlinkler alınacak. Piyasadaki en başarılı seo firmalarından birisinin tanıtımını yaptım. İnşaat Blogu’mda, inşaat sektörünün önde gelen firmalarını tanıtıyorum. Bu profosyonel Seo firmaları birşey biliyor demek ki. Mantık basit, benim sitelerimi Google amca seviyor, güveniyor. Benim verdiğim bağlantıyı da. Çünkü benim sitem, 10larca farklı kategoride,( bunun için de cr*ck de var, ad**lt da var) sitelerin c/p tanıtım yazılarını yayınlayan, Google gözünde 5 para etmeyen site değil. Sanırım yeterince net oldu.

  Devir sosyal medya devri, sadece bizler değil, arama motorları da bunun farkında. Sosyal medyada konuşulan, tartışlan bağlantılara önem veriyor. Açın bir sayfa, sitenize, paravan bloglara değil, o sayfaya kasın. Hile hurda ile değil. Paylaşımla, düzgün reklamlar ile takipçi çekin. Bunlar size doğal ve kalıcı ve de en önemlisi alakalı hitler getirecek.

  Sanırım nasıl backlink sağlanacağını da anlatabildik. Öyleyse ne mutlu bana.

  Umarım faydalı olmuştur.

  Son kez diyorum,

  spamdan uzak durun

  hile hurdadan uzak durun

  SEOnuz doğal, içeriğiniz özgün ve faydalı, backlinkleriniz kaliteli ve alakalı olsun, cebiniz dolsun.

   

  İyi bloglamalar…


  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 2.542 kez görüntülendi.
 • 2 Yorum

Son Yorum: Aykut ÖZDEMİR

Dediğim gibi, artışlar hep kısa sürelidir. 2 ay 3 ay. 6 aylık bir yorum gördünüz mü ? Göremezsiniz çünkü içinde…

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.