• Nofollow Nedir, Ne İşe Yarar ? başlıklı yazıda, nofollow etiketinin çalışma mantığı ve ne işe yaradığı konusunda bilgi paylaşmıştım. Şimdi, wordpress sisteminde linklerin nasıl nofollow yapılacağını anlatacağım.

  Sitenizdeki tüm linklere tek tek elle nofollow etiketi girmek oldukça zor olacaktır. İşte bu durumda devreye External Links eklentisi girmektedir.

   

  External Links eklentisi ne işe yarar ?

  • Yazı ve yorumlardaki, hatta tercihe bağlı olarak tüm sitedeki dış bağlantılara nofollow etiketi verir.
  • Dış bağlantıların başına, dış bağlantı olduğuna dair bir icon koyar ( tercihe bağlı)
  • Dış bağlantıların yeni pencerede açılmasını sağlar (tercihe bağlı)

  Eklentiyi External Links adresinden indirebilirsiniz. Eklenti Kurulumu başlıklı yazımda, bu eklentiyi nasıl kuracağınıza dair detaylı anlatım mevcuttur. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, admin panelimizden Ayarlar > External Links sekmesine tıklayalım.

  external-links-300x109 External Links ile Linkleri Nofollow Yapın

  Karşımıza bu şekilde ayar paneli çıkacaktır. Şimdi buradaki seçeneklerin ne olduğuna bakalım :

   

   

  Apply Globally: Seçtiğiniz takdirde ayarlar tüm site için geçerli olacaktır. Seçmezseniz sadece yazı ve yorumlarda geçerli olacaktır.

  Add Icons : Dış bağlantı iconu ekler.

  Add Nofollow : Dış bağlantılara nofollow etiketi ekler

  Open in New Windows : Dış bağlantıların yeni pencerede açılmasını sağlar.

   

  Hepsi bu kadar

  İyi bloglamalar 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 5.855 kez görüntülendi.
 • 6 Yorum

Son Yorum: zangess

benim film sitem var. hiçbir link çıkışı yok başka siteye. bu eklentinn bir faydası yada zararı olurmu?
 • Site içi linkleme, seo açısından önemli kriterlerden birisidir. WordPress sitenizde, Seo Smart Links eklentisi ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

  Seo Smart Links eklentisi, yazılarınızda ve yorumlarınızda geçen etiketlere, yazı ve sayfa başlıklarına otomatik link verir. Peki bu bize ne kazandırır? Herhangi manuel işlem yapmaya gerek kalmaksızın, seo açısından oldukça önemli olan site içi linklemeyi sağlamış oluruz. Yazılarımız, başka bir sitede paylaşıldığı zaman, linkler de otomatik olarak kopyalanacağından, backlink kazanmış oluruz.

  Bu eklenti sayesinde, sitemizdeki linklere “nofollow” verebiliriz.

  Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. WordPress Eklenti Kurulumu konusunda, eklentiyi nasıl kuracağınıza dair detaylı bir anlatım bulunmaktadır.

  Eklentiyi kurup etkinleştirelim. Admin Paneli > Ayarlar > Seo Smart Links sekmesine tıklayalım.

  seo-smart-links Wordpress Seo Smart Links

  Burada örnek bir ayar görünmektedir. Şimdi bunların ne olduğundan kısaca bahsedelim:

   

  Internal Links

  Bahsettiğimiz gibi, etiketlere otomatik link vermeyi sağlar. Burada yazıda, yine aynı yazıya link verilmesini önlemek için, “links to self” yazan kutucukları boş bırakalım.

  • Posts : Yazılarda link verir
  • Pages : Sayfalarda link verir
  • Comments: Yorumlarda link verir. Kullanılması tavsiye edilmez.

  Excluding

  Linklemede H etiketlerini engeller. Burayı işaretleyiniz.

  Target

  Burada, hangi sayfalara link verileceğini ayarlayabiliriz. Yazılar ve sayfalar olarak seçilmesi uygundur. Etiketleri seçmemize gerek yok çünkü diğer yazımda anlatmış olduğum Simple Tags eklentisi ile bunu yapacağız.

  • Posts : Yazılara link verir. Örneğin WordPress Kurulumu adında bir yazınız varsa ve yazınızda wordpress kurulumu şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır. Burada olduğu gibi (=
  • Pages : Sayfalara link verir. Örneğin Oyunlar adında bir sayfanız varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.
  • Categories :Kategorinize link verir. Örneğin Oyunlar adında bir kategoriniz varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.
  • Tags : Etiketlere link verir. Örneğin Oyunlar adında bir etiketiniz varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.

   

  Settings

  • Process only single posts and pages : Sadece sayfa ve yazılarda çalışır. Yani arşiv ve kategori sayfalarında çalışmaz. Burayı işaretlemeniz tavsiye olunur.
  • Case sensitive matching : Büyük küçük harf duyarlılığını etkinleştirir. Bunu işaretlemeyiniz.

  Ignore posts and pages

  Linkelem yapılmayacak yazı ve sayfaları belirler

  Ignore Keywords

  Linkleme yapılmayacak etiketleri belirler.

  Custom Keywords

  İstediğiniz kelimeler için özel linkleme yapmanızı sağlar. Örneğin seo kelimesine http://www.aykutozdemir.com.tr/wordpress olarak bağlantı verebilirsiniz

   

  Limits

  Bu sekme altında, site içi linkleme sayımızı sınırlandırabiliriz.

  • You can limit the maximum number of different links SEO Smart Links will generate per post. Set to 0 for no limit. : Yazı başına maksimum linkleme sayısını belirler. 5 olması uygundur.

   

  • You can also limit maximum number of links created with the same keyword. Set to 0 for no limit. : Aynı anahtar kelime ile yapılacak maksimum linklemeyi belirler. 1 olması uygundur.
  • Limit number of same URLs the plugin will link to. Works only when Max Single above is set to 1. Set to 0 for no limit. : Aynı bağlantıya yaplacak maksimum linklemeyi belirler. 1 olması uygundur.

  0 yazarak sınırsız hale getirebilirsiniz.

   

  External Links

  Dış bağlantıları nofollow yapabileceğimiz ve yeni sekmede açılmasını sağlayabileceğimiz ayar kısmıdır. Ben nofollow etiketi alacak linkleri kendim belirlemek istediğim için burayı işaretlemedim, siz işaretleyebilirsiniz.

   

  İyi bloglamalar…

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
p_ayrac
 • 4.300 kez görüntülendi.
 • 3 Yorum

Son Yorum: Aykut ÖZDEMİR

Custom Keywords kısmında, "Prevent Duplicate links for grouped keywords (will link only first of the keywords found in text) "…


Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.