• iPad ve iPhone modelleri için yayınlanan yeni iOS güncellemelerini sürekli ertelemekten gına geldiyse, artık bu uyarı mesajlarını kalıcı bir şekilde devre dışı bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Şirket politikası gereği ürettiği tüm modellerin en güncel iOS sürümünü kullanmasını isteyen Apple, müşterilerini bu yönde teşvik ederken bazen ipin ucunu kaçırabiliyor. En yeni iOS güncellemesini kurduktan sonra telefonunun yavaşlamasını istemeyen iPhone veya iPad kullanıcıları bu haberi okuyarak Jailbreak yapmaya gerek kalmadan güncellemeleri sonsuza dek durdurabilirler.

  Eğer iOS cihazınız Jailbreak edilmişse Cydia uygulamasını açarak “mikoto” isimli tweak paketini kurmanız yeterli olacaktır. Ancak garanti dışı kalmasın diye Jailbreak yapmaktan kaçındıysanız, birazdan öğreneceğiniz yöntem de gayet iş görüyor.

  iOS güncelleme uyarılarını kapatmak artık çok basit!

  Adım 1: Sürekli olarak karşınıza çıkan iOS güncelleme hatırlatıcılarını kapatmak için öncelikle Safari tarayıcısını açın.

  Adım 2: Safari uygulaması açıldıktan sonra adres çubuğuna şunu yazın: hikay.github.io/app/NOOTA.mobileconfig

  Adım 3: Yukarıdaki adres ziyaret ettiğiniz takdirde yeni bir profil kurulumu yapmanız gerekecektir. Birkaç saniye süren bu işlemi “Yükle” butonlarına basarak tamamlayın. Ayrıca yüklediğiniz profilin güvenilir olmasına da dikkat edin.

  Adım 4: Telefon veya tabletinizi yeniden başlatın.

  Adım 5: Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri bölümünü açarak yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Eğer herhangi bir güncelleme bulunamadıysa işlem sorunsuz tamamlanmış demektir! Artık sizi rahatsız edecek iOS güncelleme uyarılarını kapatmış oldunuz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 48 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Geçtiğimiz 7 Eylül’de resmen tanıtılan iPhone 7, Apple’ın ürettiği ve iOS işletim sistemini kullandığı akıllı telefon modellerinin en son sürümü olarak yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı. En yakın rakibi Android cihazlara karşı stabil, virüs bulaşma riski olmayan yapısı ve geniş uygulama mağazası avantajlarıyla fark atmayı başaran iPhone’lar; bünyelerinde çok güzel bir özelliğe de ev sahipliği yapıyor: Assistive Touch!

  Assistive Touch nedir?

  Her ne kadar dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olsalar da, iPhone’ların ana ekranında bulunan fiziksel tuş zamanla deforme olarak kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu tuşun yıpranmasını engellemek için sanal tuşlardan faydalanmak isteyen kullanıcılara çözüm yolu sunan Apple, Assistive Touch (Yardımcı dokunuş) ismini verdiği bu uygulamayla fiziksel hiçbir tuşa dokunmadan istediğiniz işlemleri (ekranı kilitleme, telefonu sessize alma, ekran görüntüsü alma vs.) yapabilmenizi sağlıyor.

  assistivetouch1 iPhone'da 'home' tuşuna basmadan ekran görüntüsü nasıl alınır?

  Assistive Touch ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

  Telefonunuzun ana ekranındaki Ayarlar ikonuna dokunduktan sonra sırasıyla Genel başlığı altındaki Erişilebilirlik menüsüne girerek Assistive Touch yazısını takip edin. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde her uygulamanın üstünde çıkan köşeleri yuvarlak, beyaz bir alan telefonunuzda belirecektir. Parmağınızla tutup sürükleyerek ekran içinde farklı köşelere taşıyabileceğiniz bu yardımcı araç, telefonun tuşlarına dokunmadan ekran görüntüsü almanızı mümkün kılar.

  Assistive Touch’u aktif hale getirdikten sonra ekranda beliren yuvarlak alana dokunun ve Aygıt > Fazlası > Ekran resmi yazılarına dokunun. Böylece home tuşuna basmadan aldığınız ekran görüntüsü fotoğraflarınız arasındaki yerini alacaktır.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 180 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • ABD menşeli global istatistik ve marketing araştırma firması olan Nielsen tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD’de en çok kullanılan mobil uygulamaları aşağıda listeledik. Liste gösteriyor ki, internet ve teknoloji devleri Google, Facebook ve Apple, mobil uygulama sektöründe de otoritelerini korumaktadır. Google 5, Facebook 3, Apple ise 2 uygulama ile listede yer alıyor.

   

   

  En Çok Kullanılan Mobil Uygulamalar
  Sıra Uygulama Tekil Kullanıcı
  1 Facebook 126.702.000,00
  2 Youtube 97.627.000,00
  3 Facebook Messenger 96.444.000,00
  4 Google Search 95.041.000,00
  5 Google Play 89.708.000,00
  6 Google Maps 87.782.000,00
  7 Gmail 75.105.000,00
  8 İnstagram 55.413.000,00
  9 Apple Music 54.550.000,00
  10 Apple Maps 46.406.000,00

   

  ABD’de en çok kullanılan mobil işletim sistemleri

  Android      : %52,6

  Apple IOS   : %42,7

  Windows    :  %2,8

  Blackberry  : %0,7

  Global Web İndeks tarafından yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki aktif kullanıcılara göre en popüler uygulamaların kullanım yüzdelerini aşağıda görebilirsiniz:

  Facebook %58

  Google Maps  %51

  Youtube %48

  Whatsup %46

  Facebook Messenger %42

  Twitter %36

  Google plus %33

  İnstagram %32

  Foursquare %26

  Skype %26

   

   

   

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 535 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Android ile iOS İşletim Sistemi en çok kullanılan iki işletim sistemi arasında yer almaktadır. Baktığımız zaman bu iki işletim sistemi birbirine benzer gözükse de aslında aralarındaki belli başlı ana farklar vardır. Size Android ile iOS İşletim Sistemi arasındaki farkı kısa bir şekilde anlatmak istiyorum. Android ile iOS İşletim Sistemi arasındaki en başlıca fark Android işletim sistemi Google ile iOS işletim sistemi ise Apple şirketi ile çalışmaktadır yani bu şirketlere bağılı olan işletim sistemleridir. Bir diğer fark ise Android ile iOS İşletim Sistemi arasındaki iOS işletim sistemi sadece belli başlı cihazlarda yer alan bir işletim sistemidir Android işletim sistemine baktığımız zaman ise birden çok markanın işletim sisteminin Android işletim sistemi olduğunu görmekteyiz.

  Herhangi bir marka istediği gibi Android işletim sistemine sahip bir cihaz çıkarabilirken iOS işletim sisteminin kullanılma izni sadece Apple markalı cihazlardadır. Android ile iOS İşletim Sistemi arasındaki bir diğer fark ise güvenlik ile ilgilidir. iOS işletim sisteminde daha fazla sınırlar vardır ancak Android işletim siteminde bu derece sınırlama ile karşı karşıya kalmazsınız. iOS işletim sistemi Android işletim sistemine göre çok daha basit ve kolaydır. iOS kapalı bir eko sisteme sahipken,Android ise daha açık bir sistemadikle çalışıyor. Ayrıca Apple online uygulama mağazasına App Store adını veriyor. Google ise Android Market adını tercih ediyor.

  Hangisi Daha İyi?

  Kullanım Kolaylığı : Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda iOS açık ara önde çıkıyor. Teknoloji bilgisi yeteri kadar iyi olmayanlar ve çocuklar bile iOS işletim sistemine sahip cihazları kolaylıkla kullanabiliyor.

  Peformans : Kuşkusuz performans konusunda da iOS liderlik koltuğunu bırakmıyor. Stabilizasyon konusunda Andoid henüz iOS’un eline su dökemiyor.

  Uygulamalar : Android son bir yılda atağa geçse ve uygulama adedini hızla artırsa da henüz iOS’taki çeşitliliğe ulaştığını söylemek zor. Ayrıca iOS’ta yerel(Türkiye’ye özel) uygulama sayısı da çok daha fazla. Yani bu kategoride de galip iOS oluyor.

   

  Kullanım kolaylığı, stabilizasyon ve uygulama zenginliği iOS’u liderlik koltuğuna taşıyor. Android ise Sınırlamalar ve Esneklik konusunda öne çıkıyor. Fiyat konusuna gelince, Android bu konuda da avantajlı olup tercih sebebi oluyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 685 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.