• Akıllı Telefonların Atası: Akılsız Telefonlar

   

  Çıktıkları günden bu yana insanların iletişim, sosyalleşme, oyun oynama gibi amaçlarla kullandıkları vazgeçilmez teknoloji ürün olan akıllı telefonların, bugün sizlerle beraber atalarını yani ilklerini inceleyeceğiz.

   

   

  Türkiye’de ilk telefonla görüşme bundan 20 yıl kadar önceydi. O zamanlarda lüks kategoriye giren cep telefonları, günümüzde vazgeçilmez bir teknoloji ürünü haline geldi. Gelişmelerini ve kullanım oranlarını bir anda arttıran cep telefonları, günlük yaşamda kullanılan birçok şeyi sadece kendi bünyesinde barındırıyor. Peki bu telefonlar ilk üretildikleri zamanlarda nasıl görünüyorlardı? Hep birlikte bir göz atalım.

   

  Tutunun zamanda yolculuğa çıkıyoruz… 1983 yılındayız.

  İlk cep telefonumuz ise, Motorola DynaTEC 8000X:

   

  Dünyanın ilk piyasaya sürülen cep telefonu olarak da kabul edilir kendileri. Bu cihazın geliştirilme süresi ise 15 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Büyük bir çoğunluk tarafından cep telefonu mucidi kabul edilen Martin Cooper, üzerinde geliştirmeler yaptığı cep telefonu prototipini 1973’te firmaya sunmuştu. Martin’in sunduğu bu cihaz yönetimce çok beğenilmiş ve bunun için büyük bir bütçe ayrılmıştır. Bununla beraber de ilk cep telefonunun geliştirilme sürecine başlanmıştır.

   

  İlk piyasaya çıktığında değeri 3.995 dolar olan Motorola DynaTEC 8000X cep telefonu, dünyanın da ilk cep telefonu olarak geçmiştir.

  Ancak bu telefon uzun süreli konuşmaların gerçekleştirilmesini sağlayamıyordu. Ayrıca 15 cm’lik anteni de görünüş açısından eksi olarak ön plandaydı.

  Cell-phone-evolution-antenna-1-300x135 İlk Cep Telefonları

  2-) Motorola DynaTEC 8500X:

   

  Bu cep telefonu da 1987 yılında satışa sunuldu. İlk cep telefonundan bu yana dört senede önemli gelişmelere imza atan Motorola, bu gelişmeyi Motorola DynaTEC 8500X ile dünyaya sundu.

   

   

   

  3-) Motorola International 3200:

   

  1992 yılında satışa sunulan bu cep telefonu ise dünyanın ilk dijital cep telefonu olarak kabul ediliyor.

   

   

   

   

  4-) Nokia 1011:

   

  nokia-1011 İlk Cep TelefonlarıBildiğimiz Nokia 3310’un atası. 90’lı yıllarda Motorola haricinde başka şirketler de cep telefonu üretimine başlamışlardı. Bu şirketlerden biri de Nokia’ydı.

   

  Seri üretime ilk geçilen bu cep telefonu mesajlaşma özelliği sayesinde Motorola’yı gerisinde bırakmıştı.

   

   

  5-) IBM Simon:

   

  IBM-Simon-150x150 İlk Cep Telefonları Eski bilgisayar devi IBM’de bu piyasada sessiz kalmadı. İlk akıllı telefon olarak kabul edilen Simon’ı geliştiren IBM şirketi, 1992’de Simon’ı görücüye çıkardı.

   

  Simon’ın dokunmatik ekranı ve yapabildikleri tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmişti. Üretim aşamasında sıkıntılar çekilen Simon’ın piyasaya sürülmesi gecikmişti. Satışa çıktıktan sonra da gereken ilgiyi göremeyen IBM Simon yaklaşık bir sene piyasada kaldı.

   

   

   

  6-) Apple iPhone:

  iPhone-7-300x200 İlk Cep TelefonlarıSteve Jobs’ın da söylediği üzere cep telefonu yeniden icat edildi. iPhone’un satışa sunulmasından sonra cep telefonu piyasası yerle bir oldu ve bir daha eskisi gibi olmadı.

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 417 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.
 • Merhaba arkadaşlar, akıllı telefon almaya karar verenler şüphesiz ilk işi Google’a girip bu soruyu sormak oluyor, bu yazıyı okuyanların kimisi de bu şekilde bu sayfaya ulaşmış durumda=) 2015’in en iyi akıllı telefonunu birazdan burda biz yapacağız =) Nasıl mı? Mobil teknolojinin gelişmesi ile piyasada öne çıkan markaların, amiral gemilerinin en iyi özelliklerini alıp, yarattığımız telefonda birleştireceğiz.

  Her markanın, artıları eksileri vardır. Birisinin dış görünüşü göz kamaştırırken, diğerinin arayüzü daha kullanışlıdır, kimisinin kamerası daha iyidir, kimisinin ise bataryası güçlüdür. Ya hepsini bir çatıda toplayıp 4×4 lük akıllı telefonu yapsak? Pratikte henüz olmasa da, teoride olabilir… Hepsinin iyi yanını alıp en iyi akıllı telefonu yaratalım. O halde başlıyoruz 🙂

  Gövde – İphone 6

  iphone-6-150x150 2015 En İyi Akıllı TelefonuTelefonumuzun gövdesini, benzersiz görünüşü ile yoğun ilgi çeken İphone 6’dan alıyoruz. İphone 6, eğri kenarları, ele oturan formu, süper ince yapısı ile estetiğini ön plana çıkarıyor, Samsung 6’nın ona benzemeye çalışmasına şaşmamak gerek.

   

   

   

  Yazılım – Moto X

  moto-x-150x150 2015 En İyi Akıllı TelefonuAndroid 5.1 gerçekten iyi bir mobil işletim sistemi.Ama Moto X, eklediği bir kaç ince ayarla adeta gezegenin en iyi yazılımına sahip telefonu diyebiliriz. Moto X, ne zaman araba sürdüğünü, evde olduğunu ya da toplantıda olduğunu biliyor; mesajlarını yüksek sesle okuyor, seni kimin aradığını söylüyor ya da otomatik bir mesajla cevaplıyor. Telefonu cebinden çıkardığın zaman saati gösteriyor, bir arama geldiğinde, telefonu sallamanla sessize geçiyor. Fotoğraf çekmek için tuş kilidinde olsa dahi telefonu titretmen yeterli; veya bir bildirim geldiğinde bir dokunuşla bakabilirsiniz. Evet; tam bir akıllı telefon! Moto X ‘in aksine, diğer akıllı telefonlar; sistemlerini pek de ihtiyaç olmayan özelliklerle şişirmektedir. Özellikle İphone; İCloud onun bir parçası olmaya devam ettiği sürece, bu konuda asla iddialı olamaz.

  Kamera- LG 4
  lg-4-kamera-özellikleri-150x150 2015 En İyi Akıllı TelefonuYüksek kalitedeki kameralar, bas-çek’den çok daha ötede olmalı. LG-4 DSLR ‘e sahip kamerası ile gerçekten harika.  Bu telefonda 16 megapixel cameranız ile sadece 0.276 saniyede fotoğraf çekebilirsiniz. Kameranızı açmak için beklemek mi? Sade 0.6 saniye:) Lazer tabanlı otomatik odaklanma ile daha hızlı ve doğru odaklama yapabilirsiniz. Renk spektrum sensörü; fotoğrafınızın çekmeden önce neye benzeyeceğini görmenizi sağlarken, 3 eksenli görüntü sabitleme özelliği ile, çukurların arasında araba sürerken dahi net fotoğraflar çekebilirsiniz.

  Bu kadarla bitmedi. G4 size tam kontrol sağlıyor, çekim hızı, ışık hassasiyeti, beyaz dengesi gibi ayarlanabilir özellikler, ne yaptığını bilenlere profesyonel çekim olanağı tanıyor.

  G4, flaş konusunda da diğer akıllı telefonlardan üstün. Ayrıca 8 megapixel ön kamerası da alanında en iyisi, selfie çekmek için bir çubuğa ihtiyacınız kalmıyor.

  Ekran – Galaxy S6

  samsung-galaxy-s6-150x150 2015 En İyi Akıllı Telefonu

  Galaxy S6 ekranı ağızları açık bırakıyor. Parlaklığı, renkleri, görüntüleme açıları gerçekten muazzam. Adeta elinizde 4k ultra hd televizyon var gibi, çünkü gerçekten öyle. Çözünürlüğü standart hd ekranlara göre 4 kat daha iyi.

   

   

   

  Ses – Htc One M9

  htc-one-m9-ses-özellikleri-150x150 2015 En İyi Akıllı TelefonuM9’un “BoomSound” hoparlörü ile rakipleri arasında ciddi fark var. Bu telefon, hoparlörü arka tarafta veya aşağıda iğne deliğine sokan rakiplerinin aksine, ön yüzdeki hoparlörü ile dikkat çekiyor. Sadece rakiplerine göre yüksek sesli olmasıyla değil, yazılımı ile de ön plana çıkan M9, Dolby Virtual sistemi ile adeta bluetooth kulaklığa gerek bırakmıyor. Amirallerin ses karşılaştırmalarına yönelik aşağıdaki testi izlemenizi tavsiye ederim :

  Batarya – Droid Turbo

  motorola-droid-turbo-150x150 2015 En İyi Akıllı TelefonuMotorola, Droid Turbo ile akıllı telefonlardaki batarya problemini sona erdiriyor gibi. 3900 miliamper bataryası diğer bataryalara göre oldukça büyük. İphone 6’dan 2 kat; İphone 6 Plus’tan ve LG G4’den 3 kat, ve Galaxy Note 4’den neredeyse %20 oranında büyük. Ancak büyüklüğünün hakkını veriyor, normal kullanımda 2, yoğun kullanımda 1 günü aşkın süre kullanım imkanı sağlıyor. Turbo şarjı ile;15 dk şarj süresi ile size birkaç saat kullanabileceğiniz kadar dolduruyor. Ağır siklet bataryası, şarj  kaygısı taşımamanızın ufak bir faturası oluyor. İşte size bir batarya performansı :

  motorola-droid-turbo-bataryası-ne-kadar-gidiyor-300x176 2015 En İyi Akıllı Telefonu

  Malzeme – Nokia Lumia 1520

   

  Nokia-Lumia-1520-300x157 2015 En İyi Akıllı TelefonuMicrosoft’un amiral gemisi parlak renkli polikarbon kapağı ile fevkalade! Ele oturan, dayanıklı, çizilmeyen ve boyası düşmeyen yapısı ile ön plana çıkıyor.  OnePlus elinizde belki çok daha iyi hissetiriyor ancak çizilmeye çok eğilimli.

   

   

   

  İşlemci – LG 4
  snapdragon-808-300x283 2015 En İyi Akıllı TelefonuGalaxy S6 ve HTC One M9, Qualcomm (QCOM, Tech30) Snapdragon 810 çipseti ile, Snapdragon 808’e sahip Lg 4’e göre  daha hızlı, teknik olarak daha üstün olsalar da, 810 çiplerin aşırı ısındığını da unutmamak lazım. Lg 4 ile, hem hızlısınız; hemde el yakan ısınma problemleri yaşamazsınız.

   

   

   

  Parmak İzi Sensörü – İphone 6

  iphone-6-parmak-izi-okuyucusu-300x167 2015 En İyi Akıllı TelefonuGerçekten mükemmel bir telefon yaratıyorsak, oturum açmak için hızlı ve güvenli bir yol da olmalı. Bu da parmak izi sensörü ile mümkün ve en iyi sensör de İphone 6’da. Samsung, İphone 6 ile karşılaştırılabilecek kadar iyi tabiki bu konuda ancak İphone 6’nın okuyucusu çok daha hızlı.

   

   

  Bu yazı, CNN Money websitesinden çevrilerek, kişisel görüş ve tecrübelerle harmanlanmıştır.

   

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 1.944 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.


 • Uzun süredir beklenen Android 6.0 Marshmallow güncellemesi geldi. Şuan sadece  Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 ve Nexus 9 model cihazlarına yüklenebilen güncellemenin aşağıdaki cihazları da kapsamına dahil edeceği öğrenildi :

   

   

   

  • Huawei Nexus 6P
  • LG Nexus 5X
  • LG G3
  • LG G4
  • HTC One M8
  • HTC One M9
  • HTC One M9 +
  • Motorola Moto G (3. nesil)
  • Motorola Moto X Play
  • samsung galaxy s6
  • Samsung Galaxy S6 Edge
  • Samsung Galaxy S6 EdgePlus
  • Samsung Galaxy Note 5
  • Samsung Galaxy Note Edge
  • Samsung Galaxy Alpha
  • Sony Xperia Z5 Hayır
  • Sony Xperia Z5 Compact
  • Sony Xperia Z5 Premium
  • Sony Xperia Z3 Hayır
  • Sony Xperia Z3 Compact
  • Sony Xperia Z3 +

  İşte güncelleme ile gelen yenilikler :

   

  Yenilenen Chrome sekmeleri ve App Links

  Android 6.0 Marshmallow ile Chrome’a özelleştirilebilir sekmeler özelliği geliyor. Bu özellik ile Chrome’daki sekmeleri kişiselleştirebileceksiniz. Uygulama arası geçişler Android 6.0 Marshmallow ile daha da gelişiyor. App Links özelliği sayesinde örneğin; size gelen Tweet içerikli bir maile tıkladığınızda otomatik olarak Twitter uygulamasında o Tweet açılacak.

  Android Pay ile ödeyin

  Google’ın ödeme sistemi Android Pay basitlik ve güvenlik sunuyor. Android kullanıcıları artık NFC destekli cihazlarından kredi kartları yanında olmadan alışveriş yapabilecek. Android Pay 700,000’in üzerinde mağazada kullanılabilir olacak.

  Parmak izi okuma gelişiyor

  Android 6.0 Marshmallow ile gelen bir yenilik ise gelişmiş parmak izi okuyucusu. Android’in zayıf kaldığı noktalardan biri olan parmak izi okuyucusu Android 6.0 Marshmallow ile gelişiyor. Yeni parmak izi okuyucusu ile Google Play üzerinden uygulama indirebilecek veya alışveriş sitelerinden parmak izi ile alışveriş yapabileceksiniz.

  Şarj sorunu çözülüyor

  Android 6.0 Marshmallow ile şarj sorununda büyük bir yenilik yapılıyor. Geliştirmeler sayesinde pil ömründe 2 kata yakın iyileşme görünecek. Ayrıca artık Android USB Type C girişini destekleyecek.

  Doze adı verilen özellik sayesinde cihazın hareket algılayıcıları sadece cihazınız hareket ettiğinde uygulamaları aktif olarak kullanmaya başlayacak. Bu da cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda pil tüketmini minimuma indirmek anlamına geliyor.

  Hürriyet

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 644 kez görüntülendi.
 • Yorum Yok
Henüz yorum yapılmamış.

Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.