• Bu yazıda eklenti kullanmadan sitenizdeki tüm linklere nofollow etiketi eklemenin yönteminden bahsedeceğim. Tabi bundan önce Nofollow Nedir, Ne İşe Yarar ? yazısını okuyarak bu konuda bilginiz yoksa, linklere nofollow etiketi eklemenin gerekliliği ve nofollow’un ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

  Nofollow etiketi son derece önemlidir ve bu işlemi fonksiyonel şekilde yapmak isteyenlerin kullanmasını tavsiye ederim. Çünkü sitedeki tüm dış bağlantılara nofollow etiketi eklemek istemeyebilirsiniz ve böyle durumlarda External Links adlı eklentiye dair yazdığım yazıyı okumanızı öneririm.

  Öte yandan herkes eklentilerin sorgularına sitesinde yer vermek istemeyebilir. Malum en az sorgunun olduğu site en iyisidir her zaman… Peki bu durumda ne yapmak lazım? Yalnızca birkaç satır kodu functions.php dosyasına ekleyerek sitenizdeki tüm link çıkışlarına rel=”nofollow” etiketini otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

  add_filter(‘the_content’, ‘auto_nofollow’);

  function auto_nofollow($content) {
  //return stripslashes(wp_rel_nofollow($content));

  return preg_replace_callback(‘/]+/’, ‘auto_nofollow_callback’, $content);
  }

  function auto_nofollow_callback($matches) {
  $link = $matches[0];
  $site_link = get_bloginfo(‘url’);

  if (strpos($link, ‘rel’) === false) {
  $link = preg_replace(“%(href=S(?!$site_link))%i”, ‘rel=”nofollow” $1’, $link);
  } elseif (preg_match(“%href=S(?!$site_link)%i”, $link)) {
  $link = preg_replace(‘/rel=S(?!nofollow)S*/i’, ‘rel=”nofollow”‘, $link);
  }
  return $link;
  }

  Gördüğünüz üzere yukarıdaki kodları functions.php dosyasını açıp php tagları arasına yazdığınız takdirde otomatik olarak sitenizdeki dış bağlantılara rel=”nofollow” etiketi eklenecek, bu sayede link verdiğiniz sitelerdeki sakıncalı içeriklerin bulunması ihtimaline karşın sitenizin güvenilirlik oranının zedelenmesi gibi durumları ortadan kaldırmış olacaksınız. Örnek olması için aşağıya bir de görsel olarak ekliyorum functions.php dosyasına eklenecek kodları.

  functions-300x170 Eklentisiz Nofollow Nasıl Yapılır?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
p_ayrac
 • 2.440 kez görüntülendi.
 • 5 Yorum

Son Yorum: ömer

bunu bahsettiğiniz dosyaya eklediğimde beyaz sayfa çıkıyor?
 • İnternet sitelerinin sayısı arttıkça, buna paralel olarak spam da arttı. Backlink kazanarak daha iyi konuma gelme, daha fazla hit kazanma hırsı ile yayılan spam, sadece spama maruz kalan websiteleri için değil, algoritmasını etkileyen Google için de rahatsızlık verici hale geldi. Bu nedenle, 2005’li yılların başında Google site sahiplerine yeni bir yöntem getirdi : “rel=nofollow”. Daha sonra diğer arama motorları tarafından da desteklenen bu etiket sistemi ile, artık websiteler, dış bağlantılarından dolayı zarar görmüyor. Aralarında WordPress’in de bulunduğu pek çok sistem de artık bu etiket sistemini destekliyor. Artık bu sistemlerde yorumlara eklenen linkler otomatik nofollow etiketi alıyor.

  Peki nedir “nofollow” hangi mantıkla çalışır ? Bu etiketin çalışma mantığı ve ne işe yaradığı hakkında pek çok farklı değerlendirme var. “Nofollow” etiketinin ne olduğunu, ne olmadığını açıklayarak anlatmak istedim.

  χ rel=”nofollow” = “Bu linki görmezden gel, gitme, gezme” : Bu bilgi yanlıştır.  ( Bunu yapan “nofollow” değil “noindex” dir.)

  χ rel=”nofollow” = Sitenin Google’da yükselmesini sağlamaz : Bu bilgi yanlıştır.

  χ rel=”nofollow” = Bağlantı verilen siteyi olumsuz etkiler : Bu bilgi yanlıştır.

  “nofollow” etiketi, link için değil sadece pagerank değeri için bir görmezden gelmedir.

   

  Şimdi gelelim “nofollow” etiketi için doğru bilgilere:

  Bu bağlantının, site ile alakası yok demektir.

  Pr değerine etkisi olmaz

  Arama motorlarındaki konumu etkiler

  Hiti artırır

   

  Peki bu ne demek oluyor ? Görüldüğü gibi “nofollow” backlinkler, söylendiği gibi faydasız değildir. PR değerimize herhangi bir etkisi olmaz lakin backlink kazanılan sitenin durumuna göre Google’da üst sıralara çıkmamız konusunda  fayda sağlayabilir, hitimizi artırır.

   

  Şimdi gelelim rel=”external” ile rel=”nofollow” arasındaki farka :

  rel=”nofollow” , az önce de bahsettiğimiz gibi, “bu siteye bağlantı verilmiş ancak bu sitenin benim sitemle bir alakası yok” demektir.

  rel “external” , ise sadece “bu bağlantı site dışı bağlantıdır” demektir ve dofollow bir etikettir

  rel “external nofollow” ise , “bu bağlantı site ile alakası olmayan bir dış bağlantıdır” demektir.

   

  Teşekkürler, bol backlinkli günler 🙂

   

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
p_ayrac
 • 2.100 kez görüntülendi.
 • 1 Yorum

Son Yorum: Serdar Sezen

Aykut bey öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum. İnsanlar okudukları, fakat doğru okuyup anlayıp anlattıkları şeyleri görünce mutlu oluyorum. R10 sitesinde…


Bu site Aykut ÖZDEMİR tarafindan kurulmuştur.