PC 4.353 kez görüntülendi. 5

Excelde Aktif Satır ve Sütunun Rengini Değiştirme

Geçenlerde, yatayda ve dikeyde oldukça uzun bir dosyada çalışırken böyle birşeye ihtiyaç duydum. Aynı şekilde, fazla satır ve sütunların içinde kaybolan exel kullanıcıları için basit bir çözüm:

 

 

 

 

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As .Range)
Cells.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone
ActiveCell.EntireColumn.Interior.ColorIndex = 19 'Sütun Rengi
ActiveCell.EntireRow.Interior.ColorIndex = 17 ' Satır Rengi
ActiveCell.Cells.Interior.ColorIndex = 4 ' Hücre Rengi
End Sub

Bu kodu çalıştığınız sayfaya eklemeniz yeterlidir. Renk kodlarını kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kodu Nasıl Ekleyeceğim ?

Aşağıdaki sekme ismine sağ tıklayıp (Sayfa 1, Sayfa 2), “kod görüntüle” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencereye kodu girip pencereyi kapatınız.

“Excelde Aktif Satır ve Sütunun Rengini Değiştirme” üzerine 5 yorum

 1. Murat Oksuz dedi ki:

  Selamlar;
  Aykut bey yukarıdaki kod çok işime yaradı. Teşekkür ediyorum. Yalnız bir sorum var. Bu kodla çalışırken daha önceden renklendirdiğim hücre renklerini kaybediyorum. Bu kodu kullanırken daha önceden işaretlediğim değişik biçimlerin kaybolmasını nasıl engellleybiliriz ? Kolay gelsin , iyi çalışmalar…

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Çözebilirsem paylaşacağım mailden

 2. Serkan dedi ki:

  İnsanların solidworks, 3dsMax, SAP2000 vs programlarda ağ üzerinden simülasyon yapıp interaktif panaromalar hazırladığı bu devirde, zaten olması gereken (bence) böyle basit bi özellik için screiptler yazmak kodlar ezberlemek zorunda kalmak ne kadar saçma. Koskoca MS Office “seçili hücreyi vurgula” diye bir checkbox yapamamışmı ribondaki görünüm menüsüne. Her excell açtığımızda miras gibi sakladığımız wordpaddeki kodumu kopyalayıp yapıştırcaz? Bu arada sitemim size değil, Excelin hantallığına. ağzınıza sağlık.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Haklısınız; eski versiyon için yazmıştım bunu. Güncel versiyonlarda böyle birşey var mı bilmiyorum. Ben halen denk gelmedim açıkcası. Siteminiz gayet yerinde.

 3. TANSEL dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜRLER AYKUT BEY. YAZINIZ MÜKEMMEL

Bir Cevap Yazın