İnternet 83 kez görüntülendi. 0

Firefox 32 bit’ten 64 bit’e nasıl yükseltilir?

Halihazırda internet üzerinden indirebileceğiniz birçok web tarayıcısı Windows’a varsayılan olarak 64 bit sürüm şeklinde yüklenir. Fakat bu tarayıcılar arasında bir istisnadır. Eğer ’un varsayılan sürümünü indirirseniz, kullanmak istediğiniz yazılımın işlemci mimarisine uygun geliştirildiği dikkatinizi çekecektir. Windows’un 64 bit’lik sürümünü kullanıyorsanız çalışmayacak ve hata verecektir.

Tabii bu durumun aksi de mümkün. Firefox’un web sitesi üzerinden 32 bit sürümünü indirmiş olabilirsiniz. En sevdiğiniz eklentileri yükleyip yer imlerinizi de oluşturduktan sonra daha iyi bir performans için 64 bit sürüme yükseltmek isteyebilirsiniz. Dilerseniz 32 bit’lik sürümü tamamen kaldırıp 64 bit sürümünü sıfırdan tekrar kurabilirsiniz, ancak bu işlem Firefox’taki tüm kullanıcı verilerinizin silinmesine yol açacaktır. Kayıtlı parolalar, ayarlar, eklentiler ve temalar… Hepsi silinecektir.

Peki, bu can sıkıcı durumu engellemenin bir yolu yok mu? Elbette var.

Öncelikle yapmanız gereken Firefox’un resmî indirme sayfasını ziyaret etmek. Bunun için bağlantıyı takip ederek dil kısmına “Türkçe” yazmanız gerekiyor. Daha sonra Windows 64-bit seçeneğinin altındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

turki Firefox 32 bit'ten 64 bit'e nasıl yükseltilir?

İndirdikten sonra herhangi bir programı kurar gibi Firefox’un 64 bitlik sürümünü bilgisayarınıza yükleyin. Tabii bu esnada Firefox’un 32 bit’lik sürümü de bilgisayarınızda kalmaya devam edecek.

Kurulumun ardından 64 bit Firefox programı masaüstüne eklenecektir. Çift tıklayıp programı bir kere çalıştırmanızla birlikte 32 bit’lik sürümdeki tüm verilerinizin sorunsuz bir şekilde 64 bit’lik sürüme aktarıldığını fark edeceksiniz. Daha sonra 32 bit’lik programı yer kaplamaması için kaldırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın