PC 72 kez görüntülendi. 0

İşte merakla beklenen Windows 10 Cloud’un çıkış tarihi

Hafif, hızlı ve kullanışlı bir işletim sistemi herkesin hayallerini süsler. Son dönemde Microsoft’un yeni işletim sistemi ’a getirdiği bir takım yenilikler, bu amaca hizmet edeceğe benziyor. Şuan çoğu PC’de kullanılan her ne kadar hızlı olsa da, ’ın ismini verdiği bulut tabanlı yazılım kadar “hafif” değil kesinlikle.

Daha ucuz, hızlı ve hafif

Şimdilerde harekete geçen Microsoft, Google’a rakip olarak ismini verdiği yeni bir işletim sistemi geliştirmiş bulunuyor. İsminden de anlaşılacağı üzere tıpkı Chrome OS gibi bulut tabanlı çalışacak olan bu işletim sistemine yalnızca Windows’un resmî Mağaza uygulamasından indirilen programlar kurulabilecek. Yani EXE dosyalarını çalıştıramayacaksınız. Bu yönüyle işletim sisteminin hafif ve hızlı olması sağlanacak. Üstelik , Windows 10’un Home ve Professional gibi sürümlerine nazaran daha uygun bir maliyetle satışa sunulacak. Bu da Hindistan gibi fakir ülkelerde yaşayan insanların teknolojiye daha ucuza erişebilmesini sağlayacak.

Chrome OS pek de başarılı sayılmaz

Google’ın geliştirdiği Chrome OS işletim sistemini kullanan dizüstü bilgisayarların pazarda pek de yüksek satış rakamlarına ulaştığı söylenemez. Yıllar boyunca Apple’ın iPad modellerine alternatif olarak satışı gerçekleştirilen Chrome OS’a rakip çıkan Microsoft, düşük maliyetli Windows 10 Cloud’la bunu başarmanın peşinde. Bunda ne kadar muvaffak olacağını ise zaman gösterecek.

Mayıs ayında resmen tanıtılacak

Dünyanın en ünlü teknoloji siteleri arasında gösterilen ZDNet’te yer alan bir haberde Microsoft’un Windows 10 Cloud’u yakın tarihte tanıtacağı bilgisi paylaşıldı. Buna göre Google’ın Chrome OS işletim sistemine rakip olarak geliştirilen Windows 10 Cloud, Mayıs ayında resmen tanıtılacak. Düzenlenecek olan bir lansmanda tüm dünyaya tanıtılması beklenen yeni işletim sistemi, Windows 10’un sadeleştirilmiş bir hali olacak. Yalnızca Windows Mağaza uygulamasındaki oyun ve programlar cihazlara yüklenebilecek.

Yeni işletim sisteminin kod adı belli oldu

Yine ZDNet’teki habere göre Windows 10 Cloud’un kod adı da belli oldu. Star Wars’taki Bespin isimli bulut şeklindeki kurgusal bir karakterin ismini alan Windows 10 Cloud, bu yönüyle isminde yer alan “Cloud” (Bulut) kelimesine de gönderme yapmış oluyor. Kesinlikle dahice!

Bir Cevap Yazın