İnternet 74 kez görüntülendi. 0

Opera ile ücretsiz VPN keyfini yaşayın!

Geçtiğimiz yıl 20 Nisan tarihinde dünyanın en yaygın internet tarayıcıları arasında gösterilen , muhteşem bir özelliği kullanıcılarına sunmaya başladı. Dahili özelliğini ücretsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açan , bu özelliği ilk kez sunarak diğer tarayıcılara fark atmayı da başarmış oldu. Bu sayede artık ’yı indiren kişilerin harici VPN eklentileri yüklemesine ve tarayıcının daha ağır çalışmasına gerek de kalmadı. Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda daha güvenli sörf yapmak, arkanızda iz bırakmadan internette gezinmek istiyorsanız siz de ’nın VPN özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

settings Opera ile ücretsiz VPN keyfini yaşayın!

VPN özelliği nasıl aktifleştirilir?

Opera’da dahili bulunan VPN özelliğini aktifleştirmek için herhangi bir ayarı aktifleştirmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken, Opera’nın web sitesini ziyaret ederek en güncel sürümü indirmek. Halihazırda kullandığınız Opera tarayıcısının güncelleştirmelerini kontrol ederek de sürüm yükseltebilirsiniz. Daha sonra çubuğunda site isimlerinin sol tarafında bulunan VPN yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Aşağıya doğru açılan bir menü sayesinde VPN’e bağlıyken ne kadarlık veri trafiği gerçekleştirdiğiniz bilgisine ulaşabilmeniz mümkün. Dilerseniz “Virtual Location” yazan yerden sanal olarak lokasyonunuzu değiştirebilir, ABD ve Almanya gibi ülkeler arasında değişiklik yapabilirsiniz. Ülke bazlı kısıtlamaları aşmak istediğinizde bu özellik can kurtarıcı olabiliyor. Geleneksel VPN uygulamalarına kıyasla çok daha verimli çalışan bu özelliği siz de mutlaka deneyin.

VPN’i ne amaçla kullanıyorlar?

Opera, resmî blog sayfasında VPN kullanan kişiler arasında yapılan bir anketi de paylaştı. Global Web Index isimli kuruluş tarafından yapılan bu araştırmanın sonuçları, insanların neden VPN kullandıklarını gözler önüne serdi. Buna göre insanlar VPN’i aşağıdaki sebepler için kullanıyor:

  • Daha iyi ve eğlenceli içeriklere erişebilmek için (38%)
  • İnternette gezinirken anonim kalabilmek için (30%)
  • Ülke bazında engellenen ağ ve sitelere rahatlıkla giriş yapabilmek için (28%)
  • İşyerinde engelli olan sitelere bağlanabilmek için (27%)
  • Yurtdışında yaşayan arkadaş ve aile üyeleleriyle görüşebilmek için (24%)
  • Ülke çapında yasaklanan haber sitelerine girebilmek için (22%)

Öte yandan daha çok genç kullanıcıların VPN kullanmaya yatkın olduğu araştırma sonuçlarına yansıdı. 16-34 yaş arası internet kullanıcılarının 3’te 1’i hayatının bir bölümünde VPN kullandığını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın