PC 72 kez görüntülendi. 0

Photoshop’a alternatif daha uygun maliyetli programlar

Adobe firması tarafından geliştirilen , dünyanın en eski ve başarılı fotoğraf düzenleme yazılımlarının başını çekiyor. Zaman içerisinde “photoshoplanmış” gibi bir deyimi literatüre kazandıracak kadar dillere pelesenk olan bu efsane yazılım ne yazık ki ücretli satılıyor. En son 7 numaralı sürümünü ücretsiz yayınlayan Adobe, şimdilerde yazılımı tek seferlik satın almak isteyenlerden yüklü miktarda para talep ediyor.

Ancak şu da bir gerçek ki, Photoshop dünyadaki tek fotoğraf düzenleme yazılımı değil. Son yıllarda Photoshop’a rakip olarak çıkan birçok kaliteli program var. Neredeyse Photoshop kadar başarılı sonuç veren bu yazılımları sizin için bir araya getirdik. Hepsi ücretsiz olmasa da Adobe Photoshop’tan daha makul bir fiyata sahip olan programların bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz…

(Windows, Mac ve Linux için ücretsiz)

2gimp Photoshop'a alternatif daha uygun maliyetli programlar

Açık kaynak yazılımların genellikle ücretli programlar kadar kaliteli olmadığı düşünülür. Bir yere kadar bu kanı doğrudur da. Ancak söz konusu GIMP olduğu zaman iş değişiyor. Photoshop’tan sonra GIMP kullanmaya başladığınızda biraz zorlanacağınız muhakkak, ancak neyin nerede olduğunu öğrendikten sonra GIMP kullanmaktan büyük keyif alacaksınız. Yüzde 100 ücretsiz olan bu program sayesinde fotoğraf kesme, biçme ve manipüle etme gibi birçok işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Affinity Photo ($50 ücretle Windows ve Mac için satılıyor)

screenshot.1-1 Photoshop'a alternatif daha uygun maliyetli programlar

Affinity Photo sizi Photoshop’tan vazgeçirmeyi başaracak bir ücretli yazılım. Windows ve macOS için yalnızca 49.99$ ücretle satılan bu yazılım, Photoshop’un çok güzlü bir alternatifi. Tıpkı GIMP’te olduğu gibi neredeyse Photoshop’ta yapabileceğiniz hemen her işlemin üstesinden gelmenizi sağlıyor. Tek özleyeceğiniz şey Adobe’un ekosistemi ve Photoshop’un sahip olduğu bazı ek özellikler olacaktır.

Günlük kullanım ve amatör fotoğrafçılar için ihtiyaç duyacağınız çoğu şeyi Affinity ile gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Pixelmator (Sadece Mac için $50 ücretle)

4pixelmator Photoshop'a alternatif daha uygun maliyetli programlar

Pixelmator yalnızca Mac işletim sistemine sahip cihazlar için hazırlanan bir fotoğraf düzenleme yazılımı. Photoshop kadar gelişmiş özelliklere sahip olmasa da birçok işin üstesinden gelebiliyor. Fiyatı da buna göre makul sayılır. Fotoğrafçılar için çok kullanışlı olan özelliklere ev sahipliği yapan Pixelmator ile Adobe Photoshop’a yüklü miktarda para ödemek zorunda kalmanıza artık gerek yok!

Bir Cevap Yazın