Site Hostu
Başlangıç 68 kez görüntülendi. 0

Site Hostu Değiştirmek

WordPress kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, istedikleri zaman büyük bir baskı ve stres altına girmektedirler. Bunun nedeni ise host değiştirme olayının gerçekten incelik ve detay isteyen bir iş olmasıdır. Öte yandan host değiştirme işlemi sırasında aceleci davranmamak ve biraz soğukkanlı olmak son derece büyük önem taşımaktadır.

Site-Hostu-Değiştirmek Site Hostu DeğiştirmekWordPress Sitenizin Yedeğini Alın

Host değiştirme işlemi sırasında belki de hayati anlamda önem taşıyan işlemlerin başında WordPress sitenizin yedeğini alma işlemi yer almaktadır. Aktarma sırasında, host taşıma sırasında ve sonrasında herhangi bir sorunun oluşması durumunda, almış olduğunuz yedek verilerinizin kaybolmaması konusunda ciddi anlamda büyük önem taşımaktadır. Yedek almak için wordpress eklentilerini kullanabileceğiniz gibi, Cpanel üzerinden de full yedek alabilirsiniz.

Veri Tabanı Yedeğini Almak

Sitenin yedeğini almak kadar, asıl olan verilerinizin kaybolmaması adına veritabanınızın yedeğini almakta büyük bir gerekliliktir. cPanel’e giriş yapmanızın ardından phpmyadmin seçeneğine tıklayarak, sitenizin tüm veritabanlarına erişim sağlayabilirsiniz. Açılan kısımda gerekli olan veritabanını seçerek, dışa aktar seçeneğine tıklamanız durumunda rahatlıkla veritabınızın yedeğini alabilirsiniz.

Yeni Hostunuzda Veritabanı Oluşturma

Yeni almış olduğumuz hostun cPanel’ine giriş yaparak, MySQL Veritabanları kısmından, veritabanlarınızın bulunacağı alana erişim sağlamanız gerekmektedir. Bu alana erişim sağlamanızın ardından, yeni bir veritabanı oluşturarak, veritabanı için gerekli olan kullanıcıları ve izinleri düzenlemelisiniz. Gerekli olan bilgileri girdikten, şifreleri oluşturduktan ve yetkileri tamamladıktan sonra artık veritabanınızın kullanıma hazır olduğunu söylemek mümkündür. Sıra geliyor Wp-config.php dosyasının düzenlenmesine. Peki Wp-config.php nasıl düzenlenir?

Wp-Config Düzenleme

Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz site dosyalarının içerisinde wp-config.php dosyasını Notepad++ yardımı ile açmanız gerekmektedir. Bu konuda başka düzenleme programlarından da yardım alabilirsiniz ancak Notepad++ bu konuda en çok tercih edilen programların başında yer almaktadır. Dosyanın içerisinde girdiğiniz zaman veritabanının ismini değiştirmeniz ve yeni veritabanı ismini belirtmeniz gerekmektedir. Tabi bununla birlikte dosya içerisinde kullanıcı adı ve şifre gibi önemli değişiklikleri yapmanız da gerekmektedir. Sonrasında ise wp-config.php dosyanızın artık hazır hale geldiğini söylemek mümkün olacaktır.

Veritabanı Yedeğini Yükleme

Veritabanları ile ilgili işlem yapmak istediğiniz zaman, her zaman yaptığımız gibi cPanel’e girmemiz gerekmektedir. Bu kısımda phpmyadmin seçenğine tıklayarak, içe aktar veya import gibi bir seçeneği bularak, bu seçenekte bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz veritabanını yüklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise bilgisayarınıza almış olduğunuz wp dosyalarını yeni sitenize yükleyerek, veritabanını tam olarak düzenleyerek ve DNS değişimi yaparak, rahatlıkla web sitenizi yeni hostunuza taşıyabilirsiniz. Her ne kadar zor ve karmaşık gibi görünse de, adım adım ve sabırlı bir şekilde hareket edilirse çok kısa süre içerisinde kolaylıkla gerçekleşebilecek bir olaydır.

Bonus: Tüm bu işlemlerden kurtulmak için, bunları sizin yerinize yapacak bir hosting firması bulabilirsiniz :)

Bir Cevap Yazın