Sponsor 69 kez görüntülendi. 0

Sömestr Tatilinde Gidilecek 4 Yer

Her çocuklu ailenin iple çektiği , hem geçen yarı dönemin yorgunluğunu atmak hem de yeni döneme hazırlık açısından çok önemli. Bu döneme özel sömestre turları, yarıyıl tatil planlarının da en güzel hazırlıkları arasında yer alıyor.

Tatil zamanının yaklaşması ile aileler bu süreyi nasıl değerlendireceklerinin planlarını yapmaya başladılar. Genellikle yurt içi destinasyonlarda planlanan bu tatiller artık seyahat etmek ve ulaşım kolaylaştıkça yurtdışı için de yapılmaya başlandı. Özellikle yurtdışı tur paketleri ile alternatifleri de artmaya başladı. Sömestr tatilinde aileler tarafından tercih edilen yurtdışı seyahatlerini sıralayacak olursak:

  • Paris, Fransa

Paris, her yaştan insanın gidip görmek istediği bir ülke, ancak son dönemlerde çocuklu aileler de artık yurtdışı seyahati planladıklarında ilk görmek istedikleri şehirlerden biri oluyor. Özellikle çocuklu ailelerin Paris’i tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden biri de şehrin yürünerek kolaylıkla gezilebilecek bir yer olmasından. Aynı zamanda çocuklu ailelerin konaklaması için “family friendly – aile dostu”  olarak geçen yerlerde de konaklama gayet uygun fiyatlarda sunuluyor. Burada bulunan Disneyland, ister çocuklu aileler ister de sadece büyükler olsun herkesin gidip görmek istediği bir yer. Göz kamaştırıcı ev ve şatoların olduğu, her yaştan insanın çizgi filmini izlediği karakterlerin bulunduğu, oyun konsollarında gönüllerince eğlenebilme şansı ve daha nice eğlence olanakları ziyaretçilerini özellikle de çocukları ile sömestr tatilini keyifli geçirmek isteyenleri cezbediyor.eiffel-1024x678 Sömestr Tatilinde Gidilecek 4 Yer

Her gün farklı etkinlik ve eğlencelerin düzenlendiği kocaman bir park burası. İnternet üzerinden her gün Disneyland Paris’te düzenlenen etkinlikler takip edilebiliyor. Buranın dışında çocuklarınızı çok daha özel bir yer olan Citedes Sciences et de I’Industrie isimli, Avrupa’nın en büyük bilim müzesine de götürebilirsiniz. Bu bilim müzesinin en güzel tarafı ise sadece çocuklar için yapılmış olması. Giden ve oradaki ortamı gören çocukların hayata bakışı daha farklı bir hal alıyor. Ancak burada bulunurken ya Fransızca ya da İngilizce bilmek şart oluyor. İçeride gezilecek görülecek çok şey var.

  • Kopenhag, Danimarka

Çocuklu ailelerin sömestr tatili için Paris tercihlerinden sonraki sırayı Kopenhag alıyor. Hem soğuk olması hem de pahalı bir şehir olması bazı ailelerin gözünü korkutsa da erken planlanan tatil rezervasyonu ile bu sorunla başedilebiliyor. Özellikle temiz havası, mükemmel düzeni ve yardımsever halkı nedeni ile buraya gidenlerin keyif aldığı bir destinasyon. Danimarka’da hemen hemen herkes çok iyi derecede İngilizce konuştuğu için gittiğiniz yerlerde hiç zorlanmayacaksınız. Özellikle daha küçük yaşlarda çocuğu olan aileler için ideal bir şehir çünkü neredeyse hiç yokuş çıkmadan gezip görülecek çok yeri var. Ulaşımda sıkıntı yaşanmadığı gibi her yer park ve tertemiz caddelerden oluştuğu için aileler bu ortamı çocuklarının da tatmasını istiyor.

Kanal gezisi ile şehri gezmeye başlamak mükemmel bir deneyim, ancak şehir kış aylarında biraz soğuk oluyor o nedenle özellikle çocuklar için önlem almakta fayda var. İçerisinde çocuklar için özel bir alan bulunan Danimarka Ulusal Müzesi’niDanimarka’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Özellikle farklı müzeleri ile meşhur olan şehir çocuklara sömestr tatillerinde bambaşka bir deneyim yaşama imkanı sunuyor.

  • Makedonya

Makedonya, hem vizesiz oluşu hem de ülkemize yakınlığı ile sömestr tatili için aile tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor. Yan yana küçük şehirden oluşan Makedonya,  yaklaşık 2-3 saatlik küçük geziler ile doya doya gezilecek, dinlenilecek bir yer. Çocukların doğa ile olan ilişkilerinde daha olumlu etkiler bırakacağı da yadsınamaz bir gerçek.

Arkeoloji-Müzesi-Üsküp-Makedonya-1024x683 Sömestr Tatilinde Gidilecek 4 Yer

Yemekleri de oldukça lezzetli olduğu için çocukların damak tadını da kötü etkilemiyor. Gölleri ve doğanın sunduğu eşsiz renk cümbüşü ile huzurla geçirilecek hoş bir tatil destinasyonu olan Makedonya, tarihi dokusu ile büyüleyen ve kesinlikle görülmeye değer bir ülke. Özellikle 7 günlük bir Makedonya ya da Balkanlar turu ayarlandığındaçocukların tarih ve doğa algılarının bütünleşeceği, tüm küçük şehirlerini de tek tek gezerek daha fazla tat alınabilecek bir sömestr tatili ortamı yaratılabilir.

  • Amsterdam, Hollanda

Kanallar ile çevrili Amsterdam’da sokak sokak dolanmak, manzaranın tadını çıkarmak için bisiklet turlarına katılmak, tek kelimeyle burada yapılacak sayısız aktivite var. Amsterdam çocuklu ailelere uygun değilmiş gibi görünse de aslında tam tersi olan bir yer. Özellikle bilim ve sanat adına açılmış pek çok müzesinin bulunduğu bu şehir, çocukların sömestr tatilini hem dinlenip hem de yeni bilgiler edinerek geçirebilmeleri adına çok uygun bir yer. Özellikle sanat alanında ilgili olan çocukların kesinlikle ziyaret etmesi gerekecek olağanüstü eserlerin sergilendiğini de belirtmeden geçmeyelim.

 

Bir Cevap Yazın