Tema Türkçeleştirme
İpuçları 139 kez görüntülendi. 0

Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, temalarının İngilizce olmasından ötürü yakınmakta ve temalarını Türkçe’ye çevirebilmek adına yoğun çabalar göstermektedirler. Zaman zaman bu konuda başarılı olan kişiler olsa da, zaman zaman başarılı olamayanları da görebilmek söz konusudur. Her ne olursa olsun Türkçe dil desteği olan bir tema her zaman için büyük bir avantajdır. Bu nedenle sizler için WordPress temanızı nasıl Türkçe dile çevirebileceğinizi anlatarak, temanızı daha verimli kullanabilmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Tema-Türkçeleştirme-Nasıl-Yapılır Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Temayı Eklentisiz Bir Şekilde Türkçe’ye Çevirme

Bir WordPress temasının Türkçe’ye çevrilebilmesi adına öncelikle .po ve .mo uzantılı dosyalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte benzer bir dosyanın ise. pot uzantısı ile karşınıza çıkabileceğini söylememiz de mümkündür. Temanın Türkçe dile çevrilmesi konusunda da gerekli olan dosyalar, .po veya .pot uzantılı olan dosyalardır. Genel olarak languages klasörünün içerisinde bulunan bu dosyalar, “Po Edit” adlı bir program tarafından çok kolay bir şekilde çevrilebilmektedir. Bu programı bilgisayarınıza yüklemenizin ardından sitenizin en_US.po ve en_US.pot adlı dosyalarını, bu program sayesine açarak, çeviri işlemine başlayabilirsiniz. Çeviriyi düzenlemenizin ardından tekrardan bu dosyaları FTP aracılığı ile languages klasörüne atarak,  artık hemen hemen büyük bir kısmı Türkçe dil seçeneği ile desteklenen bir temaya sahip olabilirsiniz .

WordPress Temayı Eklentiler ile Türkçe’ye Çevirme 

WordPress altyapısına sahip olan sitenizi, herhangi bir ek uğraş göstermeden, son derece kolay bir şekilde eklentiler vasıtasıyla Türkçe’ye çevirebilmeniz mümkündür. Bu konuda doğru bir eklenti tercih etmeniz son derece büyük önem taşırken, genel anlamda WordPress temalarının Türkçe’ye çevrilmesi konusunda en çok açık ara farkla “Loco Translate” adlı bir eklenti kullanılmaktadır. Eklentiler menüsünden bu eklentiyi sitenize optimize ederek bu konuda ilk adımı atabilirsiniz. Eklenti yüklendikten sonra eklentinin sekmesine tıklamalı ve bu kısımda dil seçimi yapmalısınız. Gerekli olan seçimleri yapmanızın ardından söz konusu eklenti kendi başına tüm temayı büyük ölçüde Türkçe’ye çevirerek, temanızın daha anlaşılır olmasına yardımcı olacaktır.

Farklı Çeviri Servisleri

Siz bu yöntemlerin hiçbiri ile uğraşmak istemiyor ve direkt olarak kelimelerin Türkçe karşılıklarına bakarak, hem İngilizce yeteneğinizi geliştirmek hem de temanızı anlamak istiyorsanız, bu konuda sizlere 5 adet çevirici önermekteyiz. Google Translate, Bing Translator, Yandex Çeviri, tureng.com ve SLD Translate, çeviri konusunda en azından en iyi şekilde yardım alabileceğiniz çeviri seçenekleri olarak karşınıza çıkmaktadır. Kelimeler bu servisler tarafından birebir olarak çevrilmese de, en azından yakın anlamları karşılayacaktır.

Bir Cevap Yazın