Wordpress Video Ekleme Nasıl Yapılır
İpuçları 245 kez görüntülendi. 1

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress’in geçmişinden günümüze kadar kullanıcıların yaşamış oldukları en büyük problemlerin başında, siteye video ekleme sorunu yer almaktadır. Birçok kişi bu konuda kendine has yöntemler keşfetmiş olsa da halen daha sitesine veya yazılarına video ekleyemeyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu konuda 3 farklı yöntem bulunmakta ve son derece başarılı olmaktadır. Gelin bu yöntemleri birlikte inceleyelim.

Wordpress-Video-Ekleme Wordpress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

Video Sitelerinden WordPress Sitenize Video Çekme

Video sitelerinden WordPress’e video ekleme konusunda yapılan en büyük hatalardan biri videonun direkt olarak linkini kopyalamak yerine, videonun embed kodunu kopyalamaktır. Görsel editöre normal linki kopyalamak yerine embed kodunu kopyalamanız durumunda, kopyaladığınız siteye dair ekstra bilgi, veri, link ve benzeri herhangi bir şey gelmemektedir. Bu aşamadan sonra bireysel olarak herhangi bir boyut ayarlaması yapmanız gerek yoktur. WordPress, eklemiş olduğunu videonun sayfa üzerindeki duruşunu direkt olarak kendi ayarlayacaktır. Video sitelerinden yazınıza video eklerken, eklemiş olduğunuz video sitesinin WordPress ile bağlantılı olarak çalışmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Embed Kodu ile WordPress’e Video Ekleme

Videonun gösterimi konusunda çeşitli oynamalar yapmak ve görüntüsünü bir miktar değiştirmek istiyorsanız, bu konuda mutlaka embed kodunu kullanmanız gerekmektedir. Embed kodu ile videoyu sitenize eklediğiniz zaman, videonun boyutu, oynatma ayarları ve player’a dair birçok düzenlemeyi yapabilmeniz söz konusudur. Direkt olarak linkle eklemek yerine bu şekilde eklerseniz, videoya biraz daha hakimiyet kurabileceğinizi söylemek mümkündür. Embed kodu ile eklenen videolarda karşılaşılan en büyük problem, kullanıcıların tam ekranda videoyu izleyememesidir. Bunun için de embed kodu içerisinde yer alan (allowfullscreen=”allowfullscreen”) kodunu, (frameborder=”0” allowfullscreen=”al”) şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar video rahatlıkla tam ekran olarak izleyebileceklerdir.

Yerel Sunucu Üzerinden WordPress’e Video Ekleme

Sitenize video siteleri üzerinde yer alan videoları değil de, sunucu üzerinden video yüklemek istediğiniz zaman ilk başta Wodpress sitenize herhangi bir video player eklentisi kurmanız gerekmektedir. Bu konuda ise FV Flowplayer Video Player eklentisini kurmanız size yardımcı olacaktır. Video eklemek adına Ortam> Yeni Ekle yolunu izleyerek veya FTP üzerinde yeni bir dosya oluşturarak video eklemesi yapabilirsiniz. Yazı editörüne geldiğiniz zaman, video player eklentisinin hemen başlığın ve kalıcı bağlantı kısmının altında kalacağını göreceksiniz. Bu eklentinin butonuna tıklayarak, gerekli olan seçimleri yapmanızın ardından rahatlıkla sitenize FTP üzerinden video eklemeniz söz konusu olmaktadır. Artık yazı içerisinde direkt olarak FTP üzerinden yüklemiş olduğunuz videonuz gözükecek ve bu videoyu istediğiniz gibi düzenlemeniz söz konusu olacaktır.

“WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?” üzerine 1 yorum

  1. evden eve dedi ki:

    Süper bir anlatım olmuş ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın